Milyonlarca üniversite adayı nefesini tutmuş Üniversite tercih sonuçlarını bekliyor. Üniversite tercih puanları beklenenden önce açıklanmıştı. Yerleştirme sonuçlarının bugün yarın açıklanması bekleniyor. Bu yıl tercih süreci ekstra heyecanlı ve stresli geçiyor. Şehir dışında üniversite kazananları zorlu bir üniversite derslerinin yanında ekonomik problemlerde yoracağa benziyor. Veliler ise endişeli ve buruk. Endişeli çünkü evladı yeni bir ile gidiyor. Bir bilinmezlik ortamı üniversite hayatı sonrasında yaşanacak işsizlik problemleri. Bu yıl ki üniversite sonuçları bize şunu gösterdi ki pandemi süreciyle birlikte Türk eğitim sistemi ağır bir yara almış. Üniversite sınavında testlere verilen ortalamalar oldukça düşmüş. Geçen yıl aynı net ile 140 bine girebilen bir aday bu yıl 54 bininci sıralarda. Bu durum Türk Milli Eğitim sisteminin çöküşünü gösteriyor. Zaten uzun yıllardır görüyoruz Fizikten net yapamayan aday fizik öğretmenliğine biyoloji çözemeyen aday Ziraat Mühendisliğinde, Matematikten yarıyı bulamayan aday inşaat mühendisliğinde Sonrası hem aday hem aile hem de ülke için bir hüsran. Üniversiteler has bel kader bitiriliyor. Sonrası derin bir ıssızlık, sessizlik kimsesizlik. Adaylar ve aileleri adeta kendi sorunları ile baş başa kalıyor. Üniversite sonrası bilgi ve beceri kazanamayan adaylar devlet kapısına yığılarak bitmeyen sınav süreçleri başlıyor. KPSS’si ayrı ALES’İ ayrı ÜDS’si ayrı Yüksek Lisans’ı ayrı. Bu süreçler sadece bir kere de değil yıllar boyu tekrarlanıyor. Bu arada yıllar geçiyor. Paralar harcanıyor. Elde ne var? Merak etmeyin başladığınız noktada kalıyorsunuz ama ne azından birkaç bilgi ediniyorsunuz. (!) Tabi bu arada yıllar gitmiş hayat gitmiş çok bir önemi yok. Zaten boş otursaydınız ne yapacaktınız ki velhasıl sınava gir stres sonuç bekle stres okul bitir stres.>>EVREN ATCI