Afyonkarahisar’da günümüze kadar 82 yıldır faaliyet gösteren İstanbul Eczanesi Burmalı Mahallesi, Millet Caddesi,No:23/A (Uzun Çarşı ) daki yerinde eczacılık faaliyetini sürdürmektedir.Eczane sanki bir müze gibi özelliğini, vitrindeki eski aletlerle tescilliyor.Eczanedeki ilaç yapımında kullanılan aletler görenleri eski günlere götürüyor.İstanbul Eczanesinin en büyük özelliği MATİSTRAL ilaç, yani yapma ilaç yapılması ve halkın sağlığına sunulmasıdır.
Eczaneyi ilk açıp faaliyet gösteren Eczacı Hüsnü BAYER, eczaneyi 1940’lı yıllarda Eczacı Hüseyin HELVACIOĞLU’na devrediyor.İlerleyen yıllarda oğlu Bülend HELVACIOĞLU günümüze kadar devam ediyor.Eczacı Bülend HELVACIOĞLU’da şuan kızı Eczacı Ayşegül HELVACIOĞLU’na devretmeye hazırlanıyor.Böylelikle İstanbul Eczanesi’ni 4 kuşak devralmış olacak. Ayrıca bu Helvacıoğlu sülalesinin 9 adet eczacıları bulunmaktadır.
Afyonkarahidar’daki İstanbul Eczanesi ,en eski eczane olma özelliğini bozmadan 1940’lı yıllarda yapılan mimarisi ile günümüze kadar gelmiştir.Raflar,vitrinler,tezgahlar tarihi günümüze kadar getiriyor.
Rahmetli Ecz. Hüseyin HELVACIOĞLU İstanbul’da ‘’Dalaz ‘’diye öksürük ilacını yapıp,Afyonkarahisar’da çevre illere satıyordu.İlacın ruhsatı Ecz.Hüseyin HELVACIOĞLU’na aittir.Aynı zamanda Derman Kaşesi eczaneyi ilk açan Ecz.Hüsnü BAYER tarafından yapılmış ve Derman Kaşesi eczanenin üzerindeki laboratuvarda üretilip tüm Türkiye’ye dağıtılıyormuş.
Tarihi dokusu ve kokusuyla 1940’lı yıllardan bu günümüze kadar devam eden eczane sanki bir müze…Son günlerde eczane Eczacı Hüsnü BAYER ile birlikte 4. kuşak olan Ecz.Ayşegül HELVACIOĞLU’nu bekliyor.