6 Şubat’ta yaşanan ve 11 ili etkileyen deprem felaketi sonrasında özellikle eğitim kurumlarının analizinin yapılması yönünde Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatı sonrası yapılan karot örneklerinin ardından risk taşıyan okul binaları boşaltılmıştı.
RİSKLİ OKULLARIN ÖĞRENCİLERİ BAŞKA OKULLARA YERLEŞTİRİLDİ
Eğitim kurumlarında yapılan deprem risk analizleri neticesinde Afyonkarahisar il genelinde 64 eğitim kurumu binasının riskli olduğu tespit edilerek güçlendirme ve yenileme çalışmaları yapılması talimatı verildi. Afyonkarahisar il merkezinde de riskli görülen 4 okul binasında yıkım yapılarak yeniden inşa edilmesi kararı alındı. Yıkım kararı alınan Süleyman Demirel Fen Lisesi, Çıraklık Eğitim Merkezi, Afyon Lisesi ek binası ve Fatih Anadolu Lisesi’nde 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenim görecek öğrenciler için çevre okullarda sınıflar oluşturularak yeni eğitim öğretim yılına başlamaları sağlandı.
25 YILI AŞKIN SÜREDİR EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETİ VERİYORDU
Öğrencilerden arındırılan okul binalarından Süleyman Demirel Fen Lisesi ve Çıraklık Eğitim Merkezi’nin ardından Afyon Lisesi ek binasında da yıkım çalışması başladı. Yıkım kararı alınan Fatih Anadolu Lisesi ise ekiplerin yıkım çalışması için sırasını bekliyor. 25 yılı aşkın süre eğitim öğretim hizmeti veren ancak riskli olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alınan Fatih Anadolu Lisesi’nin cıvıl cıvıl olan okul bahçesi artık çok sessiz. Okul bahçesinde bulunan aynı dönemde yapılan lojmanlar halen kullanımda olmasına karşılık risk taşıyıp taşımadığı ve işleme tabi olup olmayacağı ise belirsizliğini koruyor. >>ÖZEL HABER: MUSTAFA KILINÇ – ZEYNEP YAZICI
MUSTAFA KILINÇ