Reklam

AFYONKARAHİSAR'IN 8000 YILLIK TARİHİ KONUŞULDU

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından (AŞK) Ahmet Şemsettin Karahisari Kültür ve Sanat Günleri kapsamında, Afyonkarahisar Kazı ve Yüzey Araştırmaları Paneli Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

AFYONKARAHİSAR'IN 8000 YILLIK TARİHİ KONUŞULDU
11 Aralık 2019 - 10:13

Moderatörlüğünü Müze Müdürü Mevlüt Üyümez’in yaptığı panelde, Prof. Dr. Özdemir Koçak, Dr. Mustafa Bilgin ve Dr. Ümit Emrah Kurt katılımcı olarak sunumlarını yaptılar. Bu panelde Afyonkarahisar ilinde yapılan kazı ve yüzey araştırmaları sonucu ulaştıkları eserlerden İlin tarihinin 8000’lere kadar ulaştığı konusunda geniş bilgilere yer verildi.
 
“AMACIMIZ ARKEOLOJİ ALANINDA İLGİYİ ARTTIRMAK”
Panelin açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Mehmet Tanır, “Kadim kitaplarda geçtiği gibi insanlık tarihi Hz. Adem ile birlikte başlamaktadır. Bu nedenle arkeologlar araştırma yaparken bu gerçeği de göz önünde bulundurmalıdır. Katılımcılara ve öğrencilere Afyonkarahisar’da geçmişten günümüze kadar yapılan, kazı ve yüzey araştırmaları hakkında akademisyenler tarafından belgeleriyle birlikte sunumlar yaptılar. Bu panelle amacımız arkeoloji bilimini tanıtmak, arkeoloji alanında ilgiyi arttırmak, sevdirmek, benimsetmek ve arkeoloji bilimini insanlık tarihi noktasında ortaya koyduğu bilimsel verilerin insanlarla buluşturulmasını amaçlıyoruz. İlimiz Evciler ilçesindeki en eski yerleşim olan başta olmak üzere 32 yerleşim biriminde yapılan yüzey ve kazı çalışmaları önemli bir gelişmedir” dedi. 
 
“İLİMİZ TARİHİNİN 8000’LERE KADAR ULAŞILDI”
Afyonkarahisar’da 18 yıldır araştırma yapan Prof. Dr. Özdemir Koçak sunumunda,“Dazkırı, Başmakçı, Çobanlar, Bolvadin ve Sinanpaşa’da yapılan kazı ve çalışmalarla Afyonkarahisar ili tarihinin 8000’lere (M.Ö. 6000) kadar ulaştığı bu araştırmalar sonrası ortaya çıkarıldı” dedi.
YÜZEY ARAŞTIRMASI 6 FARKLI UZMANIN KATILIMIYLA YAPILDI
Apameia Antik Kenti’nin, geçmişten başlayarak tarihi gündemini anlatan Dr. Mustafa Bilgin, Apameia’nın tarihi geçmişi ile Apameia Barış Antlaşması’ndan bahsetti. Bilgin, “Anadolu’nun ikinci büyük kenti M.Ö binin sonlarında Apameia Kibatos olarak adlandırılmaya başladı. Roma’nın yardımcı birlikleri bu kentte konakladı ve ilk müzik festivali bu kentte yapıldı. 1986-1989 yılları arasında Eski Müze Müdürü Merhum Ahmet Topbaş tarafından kurtarma kazısı yapıldığı ve 2008-2010 yıllarında yüzey araştırması 6 farklı uzmanın katılımıyla yapılmıştır” dedi.
 
İLK KAZI ÇALIŞMASI DİNAR’DA YAPILDI
Dr. Ümit Emrah Kurt sunumunda, “Dinar Apameia Tiyatro kazı çalışmalarının ilk defa 1986-1987 yılları arasında eski Afyonkarahisar Müze Müdürü Merhum Ahmet Topbaş ve Uzman Ahmet İlaslı tarafından kazı çalışmaları yapıldı.  2008-2010 yıllara arasındaki yüzey araştırmaları ve 2017-2019 yılları arasında tiyatro kazısı çalışmaları Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez başkanlığında yürütüldü” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum