Reklam

YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLE TAM DESTEK

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2019 yılının son toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci yönetiminde yapıldı.

YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLE TAM DESTEK
27 Aralık 2019 - 19:05 - Güncelleme: 27 Aralık 2019 - 19:07

 
Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci yaptı.
Sorunların çözüme kavuşabilmesi için mücadele ettik
 ATSO faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Merdivenci, “İş dünyası olarak, bu yıl, ekonomimizde 2018 yılından kalan sorunlarla mücadele ettik; bazı sorunlara çözüm bulduk; bazı sorunların da çözüme kavuşması için girişimler yaptık. Odamız, Meslek Komiteleri’nin verimli çalışması ile birlikte sorunlara müdahale eden, gerekli mercilere çözüm önerilerini ileten, bu anlamda görüşleri merak ve takip edilen bir Oda hâline geldi. Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuz, tam bir uyum içinde çalışarak, ‘İlimize bir yatırım daha nasıl gelir’, ‘Bir üreticimizin daha işi nasıl kolaylaşır’ düşüncesiyle hareket etmiştir.” dedi.
Yerli ve Milli otomuz yollarda olacak
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2019 yılı Aralık ayı toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ülkemizin üreteceği yerli otomobili değerlendiren Başkan Hüsnü Sertser : “  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına destek vererek bir araya gelen ve “5 Babayiğit” olarak tanımlanan iş insanları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu A. Ş. ile birlikte ekonomimize önemli bir imza attılar. Türkiye’nin uzun zamandır beklediği yerli ve milli otomobil, yarın kamuoyuna tanıtılacak.  Yazılımının tamamıyla ülkemizde üretildiği yerli ve milli otomobilin elektrikle çalıştığı, şarj edildikten sonra 500 kilometre gideceği gibi bilgiler, basın kuruluşlarında yer aldı. Yine ilk seri üretimin 5-6 bin kadar olacağı, bu üretimdeki otomobil satışının sadece kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik olacağı da haberlere yansıdı. Biz Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak ülkemizin bu önemli atılımını destekliyoruz. Bununla birlikte yerli ve milli otomobilin oluşturduğu heyecanın tüm Anadolu’ya yayılması gerektiğini, otomobilin bazı parçaları ve yan sanayi ürünlerinin başta ilimiz olmak üzere Anadolu şehirlerinde üretilmesini diliyoruz.
İşverenler işçilerinin kötü şartlarda yaşamasını istemez
Asgari ücrete yapılan zamları da değerlendiren Başkan Serteser: “Malumunuz olduğu üzere bugün asgari ücret miktarı açıklandı. Buna göre asgari ücret brüt 2.943 lira, net 2.324 lira oldu. Böylece asgari ücret, 2019 yılına göre yüzde 15,03 oranında artmış oldu. Açıklanan miktarın işçi ve emekçi kardeşlerimize, işverenlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Şunu vurgulamadan geçemeyeceğim: Hiçbir işveren, çalıştırdığı işçinin kötü şartlarda yaşamasını istemez; işveren işçinin hayat kalitesinin arttığında iş kalitesinin de artacağını bilir. Bununla birlikte işverenin de ayakta durabilmesi, hizmet ya da mamulün üretimini sürdürebilmesi için asgari şartların yerine gelmesi gerekir. Malumunuz olduğu üzere Türkiye İstatistik Kurumu, her ay işsizlik verisini açıklıyor. TÜİK’in açıkladığı son işsizlik rakamına göre Türkiye'de işsizlik oranı Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre 2,4 puan artışla yüzde 13,8 oldu. İşsiz sayısı ise 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin oldu. 4 buçuk milyon işsiz, bizim gibi genç nüfusa sahip bir ülke için oldukça büyüktür. Yine TÜİK’in verilerine göre tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre azaldı. Bu durum, piyasalarda durgunluk olarak karşımıza çıkıyor. ”dedi.
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum