“YASALAR ÖLDÜRMEYİ DEĞİL, YAŞATMAYI AMAÇLAR”
Afyonkarahisar Veteriner Hekim Odası Başkanı nevzat algan son günlerde gündeme sıkça gelen sokak hayvanlarının uyutulması konusunda, "Yasalar öldürmez yaşatır, meslek yeminimize bağlı kalacağız yaşatacağız" dedi.
'YASA ÇIKSA DA ÖTANAZİ YAPMAYACAĞIZ'
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), sokak hayvanlarının enjeksiyonla öldürülmesini de içeren yasa teklifine karşı çıkıyor. Sahipsiz hayvan popülasyonundaki artışın, yerel yönetimlerin Hayvanları Koruma Kanunu'nun gerekliliklerini yerine getirmemesi olduğunu söyleyen veteriner hekimler, sokak hayvanlarının enjeksiyonla öldürülmesini de içeren yasa teklifi kabul edilirse uygulamayacaklarını belirtiyor.
“ÜLKEMİZE BİR 20 YIL DAHA KAYBETTİRECEĞİ KAYGISI TAŞIMAKTAYIZ”
Gündemde yer alan konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nevzat Algan, Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili fikirlerinin alınmadığını dile getirerek, "Yasa değişiklik tasarısı hazırlandığını, teklifin önümüzdeki haftalarda TBMM’ye geleceğini basından öğrenmiş bulunuyoruz" dedi. "Bizler bu yasa çıksa da ötanazi yapmayacağız." İfadelerini kullandı. Sokak hayvanlarının itlafına yönelik kanun çalışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nevzat Algan, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın iş birliğinde Hayvanları Koruma Kanunu’na ilişkin yasa değişiklik tasarısı hazırlandı. Değişiklik taslağı hazırlanırken Türk Veteriner Hekimleri Birliği veya herhangi bir meslek odamızın görüşü alınmamıştır. Basındaki haberlerden edindiğimiz bilgilere göre; bu taslakla getirilenlerin daha önceki değişiklikler gibi sahadan ve bilimsellikten uzak, uygulanması mümkün olmayan, toplum vicdanını rahatsız eden değişiklikleri içerdiği ve ülkemize bu alanda bir 20 yıl daha kaybettireceği kaygısı taşımaktayız” dedi.
“YEREL YÖNETİMLER SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEDİ”
20 yıl önce değişen yasanın yeniden gündeme alınmasını eleştiren Nevzat Algan; “2004 yılında çıkan 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu öncesinde, sahipsiz hayvanlar maalesef insani olmayan yöntemlerle yok edilmekteydi. Ancak gelişen toplumsal bilinç ve itirazlar sonrası 5199 sayılı kanun çıkarılmış ve her türlü itlaf yasaklanmıştı. 5199’a göre yerel yönetimler geçici bakımevi kuracak, sahipsiz hayvanların tedavisi ve rehabilitasyonunu gerçekleştirerek, kısırlaştırıp, aşılayarak yaşadığı bölgeye geri bırakacaktı. Yani yerel yönetimler sahipsiz hayvanların sağlıklı yaşamaları ve refahlarını sağlamakla görevlendirildi. Ancak kanuna rağmen yerel yönetimler birkaçı dışında maalesef kanunda geçen yükümlülüklerini ve sorumluluklarını yerine getirmemiştir. Seçimden seçime sahipsiz hayvanları hatırlayan yerel yönetimler sahipsiz hayvanlar için kaynak ayırmak yerine tüm yükü kurumlarda çalışan veteriner hekimlerin üzerine bırakmışlardır” yorumunda bulundu.
“BAKIMEVİ KURMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMEDİLER”
Sokak hayvanlarının popülasyonunun artmasında yerel yönetimlerin yükümlülüklerini yerine getirmemesinin önemli bir etken olduğunu belirten Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nevzat Algan; “Sahipsiz hayvan popülasyonunun artmasının en büyük nedenlerinden biri yerel yönetimlere Hayvanları Koruma Kanununun herhangi bir cezai yaptırım getirmemesi olmuştur. Kanunun 2021 yılındaki revizyonu da cezasızlığı devam ettirmiş, “Geçici Madde 4 – (Ek:9/7/2021-7332/16 md.) Büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu yetmiş beş bini aşan belediyeler 31/12/2022, diğer belediyeler ise 31/12/2024 tarihine kadar ek 1 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen hayvan bakımevlerini kurmakla yükümlüdür.” hükmüne rağmen yerel yönetimlerce gereken adım atılmamıştır. Özet olarak; kanun çıkarılmış, sorumluluk verilmiş ama denetim yapılmamış, bütçe ayrılmamış, kanununun gereğini yapmayanlara yaptırım uygulanmamıştır” diye konuştu.
“BİZLERİN GÖREVİ CANLILARI HAYATTA TUTMAKTIR”
Hekimlerin görevinin canlıları hayatta tutmayı amaçladığını ve bunun için meslek yemini ettiklerini ifade eden Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nevzat Algan; “Hipokrat’tan günümüze evrensel hekimliğin en önemli değerlerinden biri “önce zarar verme”, ilkesidir. “Yararlı olma” ilkesi ise hayvanların sağlık ve refahına verilecek zararın engellenmesi ve iyiliğin artırılması halidir. Ülkemiz veteriner hekimleri veteriner fakültelerinden insanlara, hayvanlara ve içinde yaşadığı doğaya duyarlı, toplumsal refah için çaba harcayan, meslek ahlakına sahip kişiler olarak yemin ederek mezun olurlar.
Tasarıda olduğu söylenen ötanazi işlemi, hayvanların tıbbi yöntemler yoluyla, hızlı, ağrısız ve acısız bir şekilde yaşamının sonlandırılması anlamına gelmektedir. Ötanazi, ölümle karşı karşıya kalınması halinde, acının ve ağrının kalıcı olduğu veya hafifletilemediği durumlarda tıbbi gerekçeler ile uygulanan bir yöntemdir. Veteriner hekimler aldıkları eğitim ve ettikleri meslek yemini gereği tedavi ile ötanaziyi mümkün olduğu kadar geciktirmek, hayvan refahını sağlamak için çaba harcarlar” dedi.
“YASA ÇIKSA DAHİ ÖTENAZİ YAPMAYACAĞIZ”
“Ötanazi sadece veteriner hekimler tarafından uygulanabilir ve sağlıklı bir hayvana uygulandığında katliamdan başka bir anlam taşımaz” diyerek sözlerini sürdüren Nevzat Algan; “ Sağlıklı hayvanların ötanazisi ve itlafı veteriner hekimler açısından da etik, insani ve vicdani değildir, evrensel hekimlik değerleri ile de bağdaşmamaktadır. Veteriner hekimler olarak bizler bu yasa çıksa da ötanazi yapmayacağız. Önerilen bu yöntem sanıldığının aksine maliyet açısından da avantajlı değildir. Hayvana ötanazi yapılmadan önce uygulanacak prosedürler ile birlikte kısırlaştırmadan daha maliyetli ve zorludur, sahipsiz hayvan popülasyonun kontrolüne yönelik aktif bir yöntem olarak da değerlendirilemez. Ayrıca iletişim çağında Türkiye Yüzyılında ülkemizin uluslararası kamuoyunda algısını olumsuz olarak etkileyecektir” yorumunda bulundu.
“KARŞISINDA OLACAĞIZ”
Veteriner hekimlerin sokak hayvanlarının itlafına yönelik fikrin karşısında olduğunu dile getiren Nevzat Algan; “Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Afyonkarahisar Veteriner Hekimler Odası olarak sahipsiz hayvanların itlafına sebep olacak her türlü uygulamanın karşısında olduğumuzu, bu uygulamaların hayvan refahı açısından kabul edilemez olduğunu kamuoyu ile paylaşma zorunluluğu hissediyoruz. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (WOAH), evcilleştirilmiş bir tür olan köpeklerin topluma bağımlı olduğunu, sahipsiz oldukları durumlarda dahi sağlık ve refahlarını sağlamanın etik bir sorumluluk olduğunu hatırlatmaktadır” ifadelerine yer verdi.
>>ÖZEL HABER
MUSTAFA KILINÇ