Reklam

"Vizyon projelerimiz hayata geçiyor"

Afyonakarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, ilimizde görev yapan yerel ve ulusal medya mensupları ile AFBEL Termal Otelde kahvaltıda bir araya geldi.

"Vizyon projelerimiz hayata geçiyor"
03 Temmuz 2021 - 08:00
Belediye Başkanım Mehmet Zeybek, toplantıda belediyemizin yatırımlarını ve Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında yapılacak ‘Yaz Etkinlikleri’ ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Toplantıda Başkan Zeybek seçim döneminde söz verdiği projeleri hayata geçirmeye başladıklarını söyledi.
“Yaz dolu dolu geçireceğiz”
Toplantı da arabada sinemadan konserlere, çocuk tiyatrosundan şenliklere, halk oyunlarından yarışmalara kadar yapılacak olan etkinlikler basın mensupları ile paylaşıldı. Pandemi dolayısıyla ‘EvdeKal’ çağrısına tam destek veren özellikle çocuklar ve vatandaşların yaz ayı boyunca sürpriz etkinlik hazırladıklarını ifade eden Başkan Mehmet Zeybek, “Birçok etkinliği halkımız için hazırladık. Arkadaşlarımız yaklaşık 2 aydır bu konuyla alakalı çalışıyorlar. 21. Afyonkarahisar Caz Festivali ile başlayan etkinlik takvimimiz, 14-17 Ekim tarihleri arasında yapılacak ‘Uluslararası Gastro Afyon Lezzet Festivali’ ile taçlandırılarak sona erecek” dedi.
“Festivaller düzenlenecek”
Belediye olarak 2020 yılında her kesime hitap eden programlar hazırladıklarını hatırlatan Başkan Zeybek, Zafer meydanı ve sosyal tesislerin farklı etkinliklere ev sahibi olacağını anlattı. Zeybek, “Maalesef bu Pandemiden dolayı bir buçuk yıldır hiçbir etkinlik gerçekleştiremedik. 1 Temmuz itibari ile de inşallah bu yıl meydan da çok büyük etkinliklerimiz olacak. Ayrıca 2020 yılında bazı yatırımlarımızı ötelemek durumunda kaldık. Hükümetimizin ve devletimizin Pandemi ile mücadeleye başladığı günden itibaren gelirlerimizde yüzde 40 oranında düşüş olmuştu. Elhamdülillah belediye olarak borcumuz yok. Planlamalarımızı ve yatırımlarımızı 2021 yılına ayarladık. Sizlerle bir araya gelmemizdeki en önemli nedenlerden birisi de yaz ayı boyunca yapacağımız sosyal etkinlikler, konserler, çocuk oyunları, festival ve şenlikleri sizlere aktarmak. Arkadaşlarımız Yaz Etkinlikleri ile ilgili güzel bir çalışma hazırladı. İnşallah hep birlikte Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını dolu dolu geçireceğiz. Pandeminin etkilerini özellikle çocuklarımız hissetmişti. Bizlerde buna istinaden çocuk şenlikleri programlarını daha özenle planladık. Hedefimiz sosyal belediyecilik faaliyetlerini daha sık yaparak halkımızla bir araya gelmektir” dedi.
Bağ-Kur binası yıkıldı
Zeybek “BAĞ-KUR binasını katlı otoparka dönüştüreceğiz. Şehir merkezindeki eski BAĞ-KUR binasının yakım çalışmalarını tamamladık.  220 kapasiteli son teknoloji yapacağımız mekanik otopark, bölgenin trafik sorununu çözecek.”
Cirit kayalığı millet bahçesi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımlarıyla Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in seçim vaatlerinden olan Cirit Kayalığı Millet Bahçesi projemizin ilk fidanlarını toprakla buluşturdu. Toplamda 236 bin metrekare olan  Millet Bahçesi içerisinde Millet Kıraathanesi (1200 metrekare) çocuk oyun alanları, spor aletleri, fitness, meyve bahçeleri, piknik alanları, bisiklet yolları, kent donatıları, tematik ve hoş kokulu bahçeleri, kamelyaları ve dinlenme alanlarıyla Afyonkarahisarlıların vazgeçemediği muhteşem bir eseri şehrimize kazandıracak olmanın heyecanını yaşanıyor.
İkinci millet bahçesi (garnizon) olacak
Başkan Zeybek: “Seçim vaatlerimizden olan Millet Bahçesi Projesi’nde önemli bir aşama daha kaydedildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan tahsis yazısı geldi. Garnizon Komutanlığımızın içerisinden geçen demir yolu hattı sınır olmak kaydıyla DSİ tarafında kalan 80 BİN METREKARELİK kısım Millet Bahçesi olacak.Seçim vaatlerimizden olan Hobi Bahçesi projemizi hayata geçirdik.  Devlet Parkı’nda 229 adet hobi bahçesi oluşturduk. Noter huzurunda çekilen kura ile hak sahipleri belirlenerek yer teslimleri yapıldı. Gönül Belediyeciliği ve hizmet yolculuğunda vatandaşlarımızın yanında olup, onların istek ve taleplerini dinliyoruz. Seçildiğimiz günden bu tarafa her hafta Cuma namazlarımızı farklı camilerde kılarak vatandaşlarımızla hemhal oluyoruz. Bugüne kadar tüm mahallelerimize ulaşarak ortalama 200 bin vatandaşımızla bir araya geldik. Sorunları yerinde görüyor, anında çözüyoruz.”dedi.
“Ata sporlarımızı yaşatacağız”
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in vizyon projeleri arasında yer alan AFRAY, Ulaştırma Bakanlığı’nın Hızlı Tren projesiyle entegre olacak.  Projedeki amac üniversite ile şehir merkezini birleştirmek. Zafer Meydanı’na vatandaşlarımızın sosyal yaşamına katkıda bulunacak. kafe için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Proje bedeli 570 BİN TL olacak.  “Anıtpark Kafe, 200 metrekare alan üzerine çelik yapı ve giyotin cam sistemi ile yapılmıştır. Ata sporu olan okçuluğun yeni nesillere sevdirilmesi ve öğretilmesi amacıyla kolları sıvadık. Unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizi yeniden hatırlatarak, değerlerine sahip çıkıyoruz. Bu amaçla, mülkiyeti Devlet Demiryollarına ait, Afyon Şehir İstasyonu sahası içinde yer alan taşınmazı kiralayarak Ata sporu olan okçuluğu bu binada yaşatacağız. Binanın restorasyonu için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan 2 MİLYON TL’ lik hibe ödenek alınacak. Afyonkarahisar Merkez Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılan atıksuların, dezenfekte edilerek Tarımsal Sulamada kullanılması amacıyla DSİ Genel Müdürlüğü ile projede sona gelindi.Proje kapsamında Afyonkarahisar Merkez Atıksu Arıtma Tesisi deşarj sularının dezenfekte edilerek Karaaslan Köyü, Nuribey, Salar, Sülümenli, Işıklar Beldeleri ve Afyon Kocatepe Üniversitesinin arazilerinin de bulunduğu 10.000 dekar tarım arazilerinin pompajlı olarak sulaması yapılacak.”
Karayolları altgeçit’inde çalışma başladı
Başkan Zeybek: “Şehrimizin ihtiyaç duyulan muhtelif mahallelerine 2019 Nisan ayı ile 2021 Haziran ayı itibariyla 31186 metre  ana boru su hattı, 5313 metre abone su hattı döşendi. Kanalizasyon ve Yağmursuyu hattı çalışmalarında ise yağmursuyu şebeke hattı 14962 metre,  kanalizasyon şebeke hattı ise 19388 metre döşendi. Şehrimize yatırımcı kazandırmak adına yaptığımız girişimlerde Katlı Pazaryeri binasında 400 KİŞİYE istihdam sağlayacak tekstil fabrikası hizmete alındı. Tesis, Kapalı Pazar Yeri binasının üst katlarında kuruldu. Seçim vaatlerimizden olan “İstihdam Ofisini de hizmete aldık. Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek'in talimatlarıyla şehrimizdeki ilçelerin tamamında başlatılan "Kadın Kültür Evleri Projesi’ne bir destek de Belediyemizden geldi. Belediye Başkanımızın talimatlarıyla Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan Kadın Kültür Evinin tefrişatını tamamlarken, Tacıahmet Mahallesi’nde ki Kadın Kültür Evinin ise restorasyon restitüsyon projeleri tamamlandı. Yapım ihalesi için çalışmalara başladık.Şehir trafiğini rahatlatma adına Karayolları Kavşağı’na yapacağımız alt geçit için çalışmalara başladık. Kısa süre önce ihalesi yaptığımız yatırım bedeli 14 MİLYON TL olan Karayolları altgeçit projesi öncesi bölgede alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar yapılan altgeçitlerin en hızlısını yaparak halkımızın kullanımına açmayı hedefliyoruz.”dedi.
Kokoreççiler çarşısı hazır
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek: “Şehrimizin farklı birçok yerinde, mahalle aralarında kokoreç ve köfte satışı yapan esnafı bir araya toplayarak Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz. Yatırım bedeli 500 BİN TL olan, 22 DÜKKÂNIN yer aldığı çarşı da esnafımız bundan böyle, mahalle aralarında değil, daha nezih hijyen bir ortamda vatandaşlarımıza hizmet verecek.Seçim vaatlerimiz arasında bulunan geleceğimizin teminatı yavrularımızın ruhsal, zihinsel ve fiziksel gelişimleri için düşündüğümüz “Çocuk Kreşleri”nin ilkini Afyonkarahisar Devlet Hastanemizin yanında bulunan araziye yapacağız. Yatırım bedeli 1.6 MİLYON?TL olan kreşimizde, bilimsel temalı oyun bahçeleri ve kum havuzları olacak. Kreşimiz Çocuklarımızın el kol becerilerinin ve zihinsel aktivitelerinin gelişmesine katkı sağlayacak.”
“Başkanımızın çalışmalarına her zaman destek olacağız”
Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezer Küçükkurt’ta Başkan Zeybek’e yaptığı çalışmaları basın mensuplarına bizzat kendisinin aktarmasından dolayı teşekkür etti. Pandemiden birçok insanın olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çeken Küçükkurt, belediyenin halkımıza yönelik yapacağı tüm çalışmalara her zaman destek olacaklarını söyledi. Küçükkurt şöyle konuştu; “Pandemi şartlarının araya girmesi nedeniyle bu tür toplantıları ihmal etmiştik. Belediye Başkanımız şartların normale dönmesiyle ilk fırsatta bu toplantıyı gerçekleştirerek Afyonkarahisar’ımızda yapılan ve yapılacak olan çalışmaları bizlere anlattılar. Bu tür organizasyonların sıklıkla yapılacağına inanıyorum. Başkanımıza da böyle bir toplantı yaptığı için şahsım ve Cemiyetim adına teşekkür ediyorum.” >>Mehmet Karakaş

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum