Afyonkarahisar’ın kültür sanatına büyük katkılar sunan Hüseyin Başkadem yıllardır Afyon halkına hem klasik müzikte hem de caz müziğe doyumsuz anlar yaşatıyor. Bu yılda 24’üncüsü düzenlenecek olan Afyonkarahisar Caz Festivalinin genel sanat yönetmenliğini ise tecrübeli isim Hüseyin Başkadem üstelenecek.
SADECE AFYON DEĞİL DÜNYA ÇAPINDA YANKI BULAN ORGANİZASYON
Afyonkarahisar’da düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapan ve bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek caz festivalinde genel sanat yönetmenliğini yürütecek olan Hüseyin Başkadem etkinlik kapsamında Türkeli Gazetesine özel röportaj verdi. Afyonkarahisar’a değer verdiğini her fırsatta dile getiren usta isim Başkadem kentte düzenlenen hem klasik müzik hem de caz festivalinin sadece Afyon’da değil uluslararası alanda yankı bulduğunu ifade ederek; ‘’ Bu etkinlikler, sadece Afyon için değil, ülke genelinde ve hatta uluslararası alanda yankı uyandırıyor.Afyonkarahisar, kökleri Firiklerden Luvilere kadar uzanan kadim bir şehirdir. Mevlevilik, mermer işçiliği, termal kaynakları ve tarihi mimarisiyle ön plana çıkan şehir, aynı zamanda dünyanın en önemli müzik yarışması olan Midas'ın kulakları altın kulları efsanesine de ev sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte, Ezop'un hikayeciliği gibi birçok büyük birikim de bu topraklarda şekillenmiştir.Ancak, şehrin bu zenginliklerinin ne kadar farkında olduğu ve bu alanlarda nasıl çalışmalar yaptığı önemli bir sorudur. Şahsen, Afyonkarahisar'ın sorunlarının ekonomik olmadığını, asıl olarak eğitim ve kültür eksikliği olduğunu düşünüyorum. Bu düşünce, yıllar içinde pekişti ve beni derinden etkiledi.’’ Dedi.
MÜZİĞİN İNSAN VÜCUDU VE ZİHNİ ÜZERİNDE GÜÇLÜ ETKİSİ VAR
Öte yandan açıklamasında müziğin insan vücudu ve zihni üzerinde güçlü etkisi olduğunu belirten Usta sanatçı Hüseyin Başkadem; ‘’ Eğitim ve kültür, bir toplumun gelişmesinde temel bir rol oynar. Bu noktada, gelişmiş toplumlar piramidin en üstünde sanatı sunarak başarıya ulaşırlar. Ardından, eğitim, kültür, matematik ve felsefe gibi alanlar gelir. Ancak, piramidin en altında müzik bulunur. Müzik, insan beynini ve ruhunu derinden etkiler ve yaşamın anlamını keşfetmede önemli bir rol oynar. Bugün, bilim insanları ve araştırmacılar, müziğin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini giderek daha fazla keşfetmektedir. Özellikle, Nikola Tesla'nın fiziksel frekanslar üzerine yaptığı araştırmalar, müziğin insan vücudu ve zihni üzerindeki güçlü etkisini göstermektedir. Bu nedenle, Afyon'un düzenlediği müzik festivalleri, şehrin kültürel dönüşümünde önemli bir rol oynar. Klasik müzik ve caz gibi türler, insanları bir araya getirir ve ruhlarını besler. Ancak, bu tür etkinliklerin sürdürülebilirliği ve yaygınlaştırılması için daha fazla destek ve katılım gerekmektedir.’’ Dedi.
AFYON HALKI BU FESTİVALLERE ÖNEM VERİYOR
Afyonkarahisar’ın yıllardır yapılan festivallere önem verdiğini belirterek sözlerine devam eden Başkadem; ‘’ Afyonkarahisar'ın bu festivallere verdiği önem, şehrin kültürel zenginliğinin bir göstergesidir. Ancak, bu tür etkinliklerin etkisinin daha da artması için şehirdeki eğitim ve kültür politikalarının güçlendirilmesi gerekmektedir. Yalnızca müzikle değil, genel olarak sanat ve kültürle ilgili çalışmalara daha fazla önem verilmelidir. Sonuç olarak, Afyonkarahisar'ın düzenlediği müzik festivalleri, şehrin kültürel ve sanatsal potansiyelini ortaya koymaktadır. Ancak, bu etkinliklerin daha da ileriye taşınması ve şehrin kültürel kimliğinin güçlendirilmesi için daha fazla çaba sarf edilmelidir. Bu, şehrin sadece geçmişine değil, aynı zamanda geleceğine de değer verdiğini gösterir.’’ Dedi.
HÜSEYİN BAŞKADEM KİMDİR…
Hüseyin Başkadem, Afyon'un köklü ailelerinden birine mensuptur. Anne tarafından Halil Ağlar, yani Kasnaklar, baba tarafından ise Galip Hüseyin olarak bilinen Afyon'un ilk müteahhidi Hüseyin Başbadem'in torunudur. Babaannesinin de Afyon'un ilk vakfına açan Ketenciler ailesinden olmasıyla köklü bir aile geleneğine sahiptir.
Hüseyin Başkadem'in kültürel ve sanatsal yetenekleri, genç yaşlardan itibaren belirginleşmiştir. Ortaokul yıllarında Hacettepe Devlet Konservatuvarı'na gitme şansını elde edemese de, Afyon Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü'ne kaydolmuştur. Üniversite eğitiminden sonra yurt dışında mastır ve doktora çalışmaları yapmış ve Türkiye'ye dönerek Milli Eğitim Bakanlığı'nda öğretmenlik yapmıştır.Öğretmenlik kariyeri boyunca, birçok önemli kurumda sanat danışmanlığı ve proje yönetmenliği yapmıştır. Akbank, Amerikan Konsolosluğu ve Kocaeli Sanayi Odası gibi kuruluşlarla iş birliği içinde sanatsal projeler gerçekleştirmiştir. Ayrıca, 30 yıl boyunca fotoğraf sanatıyla da ilgilenmiş ve bu alanda çalışmalar yapmıştır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yurtdışındaki birçok kuruma danışmanlık ve proje yönetmenliği görevlerinde bulunmuş, Türkiye'nin en özel etkinliklerine danışmanlık yapmıştır. Afyon Klasik Müzik Festivali ve Afyon Caz Festivali gibi etkinliklerde önemli rol oynamıştır.Hüseyin Başkadem'in aile geçmişi, Afyon'un kültürel ve sanatsal tarihine derinlemesine bağlıdır. Aile kökenleri, Afyon Türk Ocağı'nın kurucusu olan dedesi Salim Kasnak'a kadar uzanmaktadır. Afyon'daki kültür ve sanat etkinlikleri, Türk Ocağı bünyesinde başlamıştır.Son olarak, Hüseyin Başkadem'in eşi olan Ayşe Başkadem, öğretmenlik kariyerinden emekli olmuş ancak halen Türkiye'nin üst düzey banka ve kuruluşlarına proje bazında ve organizasyon bazında danışmanlık yapmaktadır. Bu aile, hem geçmişteki mücadelelerle hem de günümüzdeki kültürel ve sanatsal faaliyetlerle Afyon'un ve Türkiye'nin gelişimine katkıda bulunmuştur.