Reklam

TAŞHAN'DA EL SANATLARI ŞÖLENİ

Türkeli Gazetesi olarak bu hafta tarihe yani eski adıyla Yemeniciler Çarşısı şimdiki ismiyle Taşhan’a konuk olduk. 2018 yılında restorasyonu tamamlanan Taşhan’da adeta bir el sanatları şöleni hakim.

TAŞHAN'DA EL SANATLARI ŞÖLENİ
17 Kasım 2020 - 08:00 - Güncelleme: 17 Kasım 2020 - 09:47


Afyonkarahisarlıların ve dışarıdan ilimize gelen turistlerin buluşma noktası haline gelen Taşhan’da tarihi dükkanlarda tel kırmadan, dericiliğe, kumuş işçiliğinden, yöresel kıyafetlere kadar kültürel el sanatlarının bir çoğunu burada bulunuyor. 18. Yüzyılda yemenici esnafı tarafından yaptırılan çarşı adeta geçmişten bir iz barındırırcasına dışarıda da ayakkabıcı esnafını görmek mümkün. İlimiz Demirciler içinde yer alan Taşhan, ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkartıyor.
YEMENİCİ ESNAFI TARAFINDAN YAPTIRILMIŞ
Vakıflar Bölge Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlandıktan sonra Emekli Öğretmen İhsan Soysal tarafından işletilen Taşhan, turizme kazandırılmış durumda. Taşhan hakkında bilgi veren Soysal, “Taşhan 17. Yüzyılın başlarında yapılmış bir han. Burası Hoca Üveys zatı muhterem tarafından yemenici esnafı birleşerek yapılan bir çarşı. Özünde çarşı olarak yapılmış. Yani konaklama yapılan bir han değil. O günden bu güne yemenicilerin bir araya toplandığı bir çarşı olarak gelmiş” dedi.
AFYONLULARIN BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELDİ
Taşhan’ın Afyon’un buluşma noktası haline geldiğini kaydeden Soysal, “Kurtuluş Savaşına yakın bir dönemde çarşı tabi dağılmış. Kurtuluş savaşı döneminde burada esirler falanda zabtedilmiş. Yıllar geçtikçe burası depo haline gelmiş, atıl vaziyette. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yakın zamanda restore edildi. Bize nasıp oldu ve bizde turizm amaçlı bir çarşı yapmak amacıyla burayı kiraladık. Bu çarşının içerisinde el sanatlarını yansıtan birçok dükkanımız var. Daha da talep artıyor. Kafe bölümümüz var. İnsanlar burada geçmişi yaşıyorlar. Afyon’un buluşma noktası haline geldi. Turizme hizmet etmekten dolayı da gururluyuz” dedi.
TAŞHAN HAKKINDA
Afyonkarahisar merkez Umurbey Mahallesi, Yemeniciler Çarşısı’ndadır. Hoca Üveys Hanı olarak da anılan bina, XVII. yüzyılın ortalarında Kadı Abdullah Efendi tarafından kareye yakın planda ve iki katlı olarak yemenici esnafının da katkıları ile yaptırılmıştır. Han, moloz taştan kargir olarak yapılmıştır. Taşlar sıralı olup, aralarında tuğla dizileri kullanılmıştır. Tuğla yapının kemer kaburgalarında, tonozlu geçişte, ikinci kattaki kapı önü revağında ve saçaklarda kirpi biçimi çıkmalar vardır. Yapıda düzgün kesme taş kapının söve ve alınlıklarında, pencere ve söve taşlarında ve ikinci kat kemer ayaklarında kullanılmıştır. Ana girişi güney köşede olup, büyük kemerli ve çift kapılıdır. Tonozlu girişin her iki yanında camekanlı odacıklar vardır. ÖZEL HABER: HAYATİ KANAT

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum