“Özel Eğitim Işığında, Kurumlara Rehberlik En Temel Hedefimizdir”
Özel Eğitim Kurumları Derneği Başkan Vekili Hatice Kaya, Özel Eğitim Kurumları Derneği’nin özel gereksinimli çocukların daha nitelikli eğitim alması amacıyla önemli çalışmalar yaptığını ifade etti. Kaya, “Özel eğitim ışığında, kurumlara rehberlik en temel hedefimizdir.” dedi
Özel Özel Eğitim Kurumları Derneği 9.Olağan Genel Kurul seçimleri sonucunda Özel Eğitim Kurumları Derneği Başkan Vekili olarak görevlendirilen Hatice Kaya, Özel Eğitim Kurumları Derneği hakkında gazetemize bilgiler verdi.
“ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARIMIZIN DAHA NİTELİKLİ EĞİTİM ALMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Özel gereksinimli bireylere yönelik hizmet veren kurumların gelişimine katkı sağlayan bir sivil toplum kuruluşunda Başkan Vekili olarak görev almaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade den Kaya, “Özel Eğitim Kurumları Derneği 9.Olağan Genel Kurul seçimlerinde kıymetli üyelerimizin desteğiyle Genel Başkan Vekili olarak seçilmiş bulunmaktayım. Şahsıma tevdi edilen bu kutsal görevin gururunu taşımakla birlikte bu görevin büyük bir sorumluluğu üstlenmek anlamına geldiğinin de farkındayım. Ülkemizde en çok üyeye sahip bir Sivil toplum kuruluşu olarak 3250 kurum 600000 özel gereksinimli birey, 52000 çalışanın hakları ve Özel Gereksinimli çocuklarımızın daha nitelikli eğitim alması, toplumdan ayrışmadan bütünleşme ilkesi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Önceliğimiz özel gereksinimli çocuklarımızın eğitimleri tamamlandıktan sonra istihdamlarını sağlayarak toplumla bütünleşmiş bireyler haline gelmiş olmalarıdır.” diye konuştu.
“ÖZEL EĞİTİM IŞIĞINDA KURUMLARA REHBERLİK EN TEMEL HEDEFİMİZ”
Bakanlığın belirlediği eğitim politikalarını, bütün paydaşlar ile beraber gönül ve elbirliğiyle üstün vazife şuuru ve anlayışı içerisinde gerçekleştireceklerini belirten Kaya, “Sivil toplum ve katılımcılık ilkelerine bağlı kalarak; geleceğimizin teminatı ve hazinesi olan öğrencilerimizin, her şeyin en güzeli ve en iyisine layık olduğu bilinci ile hareket edeceğiz. Özel Eğitim ışığında, milli ve manevi değerlere bağlı insani değerleri özümsemiş, kendine güvenen bireyler yetiştiren kurumlara rehberlik hedefimizdir. Değerli ekibimizle birlikte bunu başarmak için büyük bir gayret ve inançla çalışacağız. Paydaşlarımızla bilimin ışığında bir ekip ruhu içerisinde anlamlı, güzel işlere imza atacağımıza duyduğum inancım tam.” ifadelerinde bulundu.
“ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI DERNEĞİ KURULUŞUMUZUN TEMEL YAPI TAŞI”
Özel Eğitim Kurumları Derneği’nin, Özel Özel Eğitim Konfederasyonun temel taşı olduğunu kaydeden Kaya, “Özel Eğitim Kurumları Derneği'miz, Özel Eğitim Konfederasyonumuzun en temel yapı taşıdır. Bu dernek çatısı altında 11 bölge derneği ve 81 ilde faaliyet gösteren il başkanlarımız bulunmaktadır. İl başkanlarımız, bulundukları bölgedeki tüm sorunları Genel Dernek olan Özel Eğitim Kurumları Derneği'ne iletmektedirler. Bu yapı hiyerarşisinin üstünde ise 3 farklı federasyon bulunmaktadır: Anadolu Federasyonu, Avrupa Federasyonu ve Özel Eğitim Kurumları Dernekleri Federasyonu. Bu üç federasyonun yönetimi altında, Özel Eğitim Kurumları Konfederasyonu adı altında bir konfederasyon oluşturulmuştur. Özellikle Özel Eğitim Kurumları Konfederasyonu'nun kurulmasının amacı, sadece tercih edilen değil, tercih edilmeyen çalışanlarımızın da haklarını sonuna kadar korumaktır.” şeklinde konuştu.
“UZMAN BİR KADRO İLE 540 ÖĞRENCİYE HİZMET VERİYORUZ”
18 yıldır Özel Gereksinimli bireylere hizmet verdiği Özel Kardelen Kaya Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi, hakkında bilgiler veren Hatice Kaya, Özel Kardelen Kaya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak 6 farklı eğitim programı ve 35 eğitimciden oluşan uzman bir kadro ile 540 öğrenciye hizmet verdiklerini ifade etti. Kaya, "Özel Kardelen Kaya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 18 yıldır özel gereksinimli bireylere hizmet veriyor. Bu merkezin kurucusuyum. Burada, 6 farklı eğitim programı ve 35 uzman eğitimciden oluşan bir kadro ile 540 öğrenciye hizmet veriyoruz. Ben, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde 22 yıldır çalışıyorum. Kardelen Kaya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni 6 Kasım 2006'da kurduk ve o zamandan beri kendi işletmemiz altında faaliyet gösteriyoruz. Şu anda, merkezimizde Zihinsel Engeller Destek Eğitim Programı, Bedensel Engeller Destek Eğitim Programı, İşitme Engeller Destek Eğitim Programı, Dil Konuşma Terapisi, Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı ve Yaygın Gelişimsel Destek Eğitim Programı olmak üzere 6 farklı eğitim programı uygulanıyor. Bu programlar için uzman bir kadromuz bulunuyor. Örneğin, dil konuşma programında Afyon'da en fazla terapiste sahip tek kuruluşuz. Gecikmiş konuşma, kekemelik gibi konularda çocuklarımıza destek sağlıyoruz. Ayrıca, bünyemizde ergo terapistleri, odyologlar ve özel eğitim öğretmenleri gibi nitelikli meslek grupları da yer almaktadır. Eşim Halil Kaya, merkezimizin eğitim koordinatörüdür ve aynı zamanda Afyon'un en eski özel eğitim öğretmenlerinden biridir. Birlikte 20 yıldır evliyiz ve hala ilk günkü heyecanla çalışıyoruz. Engelli öğrencilerimize eğitimle destek olup, toplumda yer edinmelerini hedefliyoruz. Eğitimlerini tamamladıktan sonra, istihdam sağlamak da önceliklerimiz arasında. Eğitilebilir düzeyde olan öğrencilerimizin kamuda ya da özel sektörde başarılı olacağına inanıyoruz." dedi. >> Özel Haber
Şeyda YEŞİLÇAY