Reklam

KARTOPU OYNAYAN ÖĞRENCİLER BİRANDA YANMAYA BAŞLADI

İlimiz de bir ilkokul bahçesinde oynayan öğrencilerin vücutlarında henüz belirlenemeyen bir nedenle oluşan yanık ve çürüklerden dolayı 9 öğrenci hastanelere kaldırıldı.  Hastaneye kaldırılan 7 öğrenci taburcu olurken, 2’sinin ise tedavisi sürüyor.

KARTOPU OYNAYAN ÖĞRENCİLER BİRANDA YANMAYA BAŞLADI
12 Ocak 2020 - 14:29 - Güncelleme: 12 Ocak 2020 - 17:09

İlimiz merkez Dumlupınar Mahallesi'nde bulunan Atatürk İlkokuluna ait bahçede oyun oynayan öğrenciler vücutlarında yanma hissederek, öğretmenlerinden yardım istedi. Vücutlarında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı yanık ve çürükler oluşan 9 öğrenci öğretmenlerin ihbarı üzerine olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ne ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada tedavi altına alınan öğrencilerin vücutlarının çeşitli bölgelerinde yanıklar tespit edildi.
AFAD OKUL BAHÇESİNDE İNCELEME YAPTI
Olayın ardından Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ekipleri bahçedeki sudan ve kardan numune alarak incelenmek üzere laboratuara gönderdi. Okul bahçesinde Cuma günü saat 21:13'te inceleme yapıldığı, kimyasal madde ölçüm cihazlarıyla yapılan kontrollerde de her hangi bir kimyasal bulguya rastlanılmadığı kaydedildi. Yetkililer tarafından öğrencilerin vücutlarında yanığa yol açan maddenin tespit edilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

BELEDİYE’DEN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA
Afyonkarahisar Belediyesi ise konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Belediye ekiplerinin 8 Ocak'ta okulun bahçesinde kar temizleme çalışması yaptığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  "Öğrencilerin vücutlarından oluşan yanıkların okul bahçesinde belediye tarafından yapılan kar temizleme çalışması sonucu gerçekleştiği iddia edilmektedir. Olayın gerçekleştiği okul bahçesinde en son kar temizleme çalışması 8 Ocak Çarşamba günü sabah saatlerinde yapılmış olup, bu çalışma kapsamında kepçe ile küreme yapılmış, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere okul idaresinin bilgisi dahilinde bir el arabası tuz hizmetli personele teslim edilmiştir. Rutin olarak şehrimizde yapılan kar temizleme çalışmalarının ve bu çalışmalarda kullanılan tuz ve kumun halk sağlığı açısından problem teşkil etmediği belgelerle mevcuttur. Gerek görüldüğü taktirde belgeler kamuoyuyla paylaşılacaktır. İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin ilk yaptığı bilgilendirmeye göre, oluşan yanık vakaları kimyasal yanık kapsamına girmekte olup belediyemizin çalışmaları ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Konunun aydınlatılmasına yönelik çalışmalar AFAD ekipleri tarafından yürütülmektedir. Afyonkarahisar Belediyesi olarak konunun takipçisi olacağız. Çocuklarımız ve ailelerine geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.”
HERHANGİ BİR KİMYASAL BULGUYA RASTLANILAMADI
Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü KBRN ekiplerinin yapmış olduğu inceleme sonrasında ise okul bahçesinde, okul içerisinde ve hastanede yatmakta olan öğrencilerin vücutlarında herhangi bir kimyasal veya radyolojik bir maddeye rastlanılamadığı belirtildi. Öğrencilerin yapılan tedavinin ardından taburcu edildiği öğrenilirken, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
 
OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR
Afyonkarahisar'da, okulun bahçesinde, kartopu oynarken girdikleri su birikintisinde vücutlarının çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan öğrencilerden 7'i tedavilerinin tamamlanması üzerine dün öğle saatlerinde taburcu edildi. Afyonkarahisar'da, okulun bahçesinde, kartopu oynarken girdikleri su birikintisinde vücutlarının çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan öğrencilerden 7'i tedavilerinin tamamlanması üzerine bugün öğle saatlerinde taburcu edildi. Kalça kısmında oluşan yanık nedeniyle durumu ciddiyetini koruyan çocuk ile yine durumu ağırlaşan ve AFSÜ'ye başvuran bir diğer çocuğun tedavisi ise Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Hastanesi'nde sürüyor. Öte yandan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, konuyla ilgili gerekli açıklamaların yapıldığını belirterek, "Şu an itibariyle idari soruşturma devam ediyor. Gerekli incelemelerin ardından detaylı olarak kamuoyu bilgilendirilecektir" dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum