Reklam

KALİTENİN VE LEZZETİN VAZGEÇİLMEZ ADI "BATI CATERING"

Organize Sanayi Bölgesinde Batı Şirketler Grubu bünyesinde hizmet vermeye devam eden Batı Catering, kaliteden ödün vermeden hizmetine devam ediyor.

KALİTENİN VE LEZZETİN VAZGEÇİLMEZ ADI "BATI CATERING"
24 Eylül 2020 - 06:55 - Güncelleme: 24 Eylül 2020 - 07:12

Modern bir üretim tesisi kuruldu
Beş yıldızlı otellerle yarışacak şekilde modern bir üretim tesisine sahip olan Batı Catering, günlük beş bin kişilik yemek yapma kapasitesiyle birlikte tüm Afyonkarahisar’a taşımalı yemek hizmeti sağlıyor.

“Hizmet vermeye her zaman hazırız”
Firma hakkında bilgiler veren Gıda Mühendisi Nurettin Çoşkun: “Modern ve hijyenik tesisimizde her zaman olduğu gibi hizmet vermeye hazırız. Batı Catering olarak TSE, ISO gibi önemli birçok belgeye sahibiz. Profesyonel ekibimizle Afyonkarahisar’a kaliteli yemek hizmeti vermeye devam ediyoruz ”dedi.

“Tüm donanımlara sahibiz”
Batı Catering’in Bolu Mengenli Baş aşçısı Bekir Arslan da:“Kaliteli üretim ve lezzetli yemekleri tüm Afyonkarahisar halkı ile buluşturmaya devam ediyoruz. Geniş bir ekibimiz var. Hijyenik üretim, lezzetli yemekler için tüm donanımlara sahibiz. Her şeyden önce ilk önceliğimiz memnuniyet sağlamak ve devamlılıktır ”dedi.

“Hiçbir masraftan kaçınmadık”
Batı yemek, Batı Catering’in kuruluşu hakkında bilgi veren Batı Catering Üretim Müdürü Cemal Uslu: “Eğitim faaliyetlerimiz, servis faaliyetlerimiz, uçak parçaları yapım faaliyetlerimizin yanında öğrencilerimizin ihtiyaçlarından kaynaklanan ve öğrencilerimize daha kaliteli, daha iyi yemek yedirmek için bir yemek firması kurma fikri aklımıza geldi. Bu anlamda çalışmalarımıza başladık. Kurucumuz Önder Artuk’un’da büyük gayretleri ile 31 Aralık 2019 tarihinde yemekhanemizi kurduk. Yemekhanemizi kurarken hiçbir masraftan kaçınmadık. İşin ekonomik maliyetini düşünmedik. Beş yıldızlı otellerde dahi bulunmayan, hatta onlardan pozisyon olarak çok daha önde olan, gerek teknoloji, gerek temizlik olarak ve her anlamda daha iyi noktada olan önemli bir mutfak kurduk. Mutfağımızın et hazırlama bölümü, sebze hazırlama bölümü, bulaşıkhanesi hepsi birbirinden bağımsızdır. Bununla birlikte soğuk hava depomuz, kuru gıda ambarlarımız ve benzeri tüm ihtiyaç olan her bölüm bünyemizde mevcuttur ”dedi.

Batı şirketler grubu bünyesinde kurulan Batı Catering yemek firması hizmet vermeye başladı.


“Sloganımız yemediğimizi yedirmeyiz anlayışıdır”
Hedeflerinin öncelikle öğrencilerine, müşterilerine hijyenik ortamda, tertemiz ve lezzetli yemekler sunmak olduğunu belirten Cemal Uslu: “Bu anlamda da gerçekten hiçbir masraftan kaçınmıyoruz. Bizim amacımız burada daha çok kardan ziyade, kendi müşterilerimize lezzetli, hijyenik ve onların tat alarak yiyebileceği yemekler hazırlayıp sunmaktır. Bu anlamda salçasından, etinden, yağından hiçbir zaman ucuz olsun mantığını kesinlikle kullanmadık. Mutlaka en iyisini kullanmaya çalışıyoruz. Ürettiğimiz yemeklerin öncelikle kendimizin severek yiyebileceği yemekler olmasını arzu ediyoruz. Onun içinde sloganımız yemediğimizi yedirmeyiz anlayışıdır ”dedi.

“Pandemi dönemi için gereken önlemleri aldık”
Batı Catering olarak pandemi döneminde, tüm birimlerinin periyodik bir şekilde ve düzenli olarak ilaçlandığını aktaran Uslu: “Pandemi döneminde ilaçlama şeklini daha da sıklaştırdık. Bununla beraber dezenfektan cihazlarımız olsun buna benzer önlemleri de aldık. Çalışanlarımıza eğitim verdik. Sosyal mesafe kurallarını, maske takılmasını personelimize sık sık iletiyoruz. Zaten bizde maske ve bone takmak zorunlu bir kuraldır ”dedi.

Lezzetleri ile nam salmış Bolulu aşçıları, profesyonel kadrosu ile hizmet veren Batı catering müşterilerinden tam not alıyor.


“Kullan at şeklinde hizmet veriyoruz”
Pandemi süreci başladığı andan itibaren verilen yemek hizmetlerinin tek kullanımlık setler halinde verildiğini ifade eden Batı Catering Üretim Müdürü Cemal Uslu: “Pandemi döneminde yemeklerimizi hizmete sunarken, tek kullanımlık tabak, bardak ve set dediğimiz çatal, kaşık, tuz, karabiber, peçete, ıslak mendil vb. gibi gereçlerin bulunduğu bir setle sunuyoruz. Yani sağlık açısından ve özellikle içinden geçtiğimiz bu sıkıntılı pandemi sürecinde bu konuya da çok dikkat ediyoruz. Kişi yemeğini tek kullanımlık tabilot şeklinde alıyor, kullanıyor ve geri dönüşüme atıyor.”dedi.

“Ustalarımız aşçılar diyarı Bolu Mengenli’dir”
Mutfaklarında üç ustanın bulunduğunu ifade eden Üretim Müdürü Cemal Uslu: “Ustalarımız yıllarca bu sektörde çalışmış insanlar ve bu sektörü çok iyi bilen, Afyonkarahisar ve çevresinde çalışmış, Afyonkarahisar’ı çok iyi tanıyan tecrübeli ustalardır. Ustalarımızın tamamı aynı zamanda aşçılar diyarından gelmiş Bolu Mengenli’dir. Bünyemizde Gıda Mühendisimiz de bulunmaktadır. Oda Afyonkarahisar ve çevresinde yıllarca çeşitli yemek firmalarında çalışmış, piyasayı çok iyi bilen bir Gıda Mühendisimiz’dir. İşini iyi yapan bir Gıda Mühendisimiz var diyebilirim. Bu anlamda çok şanslıyız ve bu şansımız da piyasaya girdiğimizde kendisini belli etti. Hangi firmaya yemek veriyorsak ertesi gün muhakkak bize bir teşekkür telefonu geliyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Bir şeyleri doğru yaptığımızı gösteriyor ”dedi.

“TSE ve ISO Belgelerini zorlanmadan aldık”
Henüz işin başında öncelikle kendilerini denetletme düşüncelerini benimsediklerini aktaran Üretim Müdürü Cemal Uslu: “Batı Catering çalışmaya başladığı anda biz öncelikle ne yapabiliriz şeklinde düşündük. Bir belgelendirme aşaması işine girdik. İlk işimiz TSE ve ISO belgeleri için müracaat etmek oldu. Burada aslında TSE alma gibi bir zorunluluk olmamasına rağmen biz kendi bünyemizde düşünerek şu karara vardık. Ve kendimizi bir denetletme yoluna gittik. Çünkü bizim görmediğimiz, bilmediğimiz bazı durumlar olabilir. Bu yüzden, bu işin uzman kişileri bizleri denetlesin ve belgelerimizi versin şeklinde düşündük. TSE’ ye müracaatımız oldu, belgemizi aldık. Denetlemeye ilk defa geldiklerinde hemen belgemizi aldık. Çünkü eksiğimiz yoktu. Devamında ISO 9001 ve ISO 22000 belgelerimizi aldık. Bu belgeleri de alırken hiç zorlanmadan bir defada aldık. Çünkü biz mutfağımızı kurarken hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan ve bu konuda tecrübeli ustalarımızdan fikirler alarak bunu yaptık. Yani şuanda TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi, ISO 9001, ISO 22000 belgesi, kalite belgelerimiz var. TSE belgemiz taşıma belgesidir. Yani taşımalı yemek üretim belgesidir. Yani bizler burada üretip, taşıyarak bir başka yerde hizmet verebiliyoruz ”dedi.

“Bizlere rahat bir şekilde ulaşabilirler”
Hizmet almak isteyen firmaların kendilerine kolaylıkla ulaşabileceklerini belirten Uslu: “Batı Catering ’den hizmet almak isteyen firmalar telefonlarımızla öncelikle bizlere ulaşabilirler. Sosyal medya hesabımızdan bizlere ulaşabilirler. Bizzat Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim yaptığımız yere gelerek hem burayı görerek hem de bizlerle temas kurarak bizlere ulaşabilirler. Bunun dışında çarşı merkezde yeşil yolda bulunan Batı ofis merkezimize gelerek de bizlerle iletişim haline geçebilirler ”dedi.
HABER: Yasin AY - Mehmet KARAKAŞ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum