Reklam

FUARA AFYONKARAHİSAR DAMGASI

Afyonkarahisar Belediyesi’ Onur Konuğu olarak davet edildiği Eskişehir Gıda Fuarı’na damga vurdu. TÜYAP Fuarcılık tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen Eskişehir Gıda, Gıda ve İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Afyonkarahisar’ın tüm yönleriyle tanıtıldığı fuarda tarihi konak konseptli standı büyük beğeni topladı.

FUARA AFYONKARAHİSAR DAMGASI
24 Ocak 2020 - 08:57

Fuarda bir panel de düzenlendi. Panelde konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, şehrimizin artık yöresel lezzetleriyle tüm dünyanın kabul ettiği tescilli bir il olduğunu ifade etti.  Onur Konuğu olarak katıldığımız fuara Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Öner, AFPAD Başkanı Şef Hamza Kalkan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar,  Eskişehir il protokolü katıldı.

Birlikten kuvvet doğdu
Fuarın panel bölümünde Belediye Başkanı Mehmet Zeybek UNESCO 2019 Yaratıcı Şehirler Ağında Gastronomi Şehri olan şehrimizin lezzet kültürüne, termal ve kültür turizmine yönelik bilgi verdi. Konuşmasının başında UNESCO’ya yapılan başvuru süreci hakkında bilgiler veren Başkan Zeybek; “ Bu konuda, bize öncülük eden destekleriyle bize güç veren Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Zafer Kalkınma Ajansımıza, işadamlarımıza, sivil toplum örgütlerimize çok teşekkür ediyoruz.“Birlikten kuvvet doğar “ atasözünün vücut bulmuş halini bizler Afyonkarahisar olarak UNESCO’ya yapmış olduğumuz müracaatta gerçekleştirdik. Huzurunuzda Sayın Valimize bu hususta ki çalışmalarımızda bizlere öncülük ettiği için teşekkür ederim.  Başta Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Zafer Kalkınma Ajansımıza, Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulumuza, üniversitemize, sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Niyetimiz halisti, akibetimiz hâyır oldu
Başvuru süreci hakkında da bilgi veren Başkan Zeybek “Afyonkarahisar olarak  UNESCO’ya yapmış olduğumuz müracaatta  şehrimizin tüm dinamitleriyle birlikte hareket ettik. Zafer Kalkınma Ajansımızın öncülüğünde 1 Haziran 2019 tarihinde paydaşlarımızla birlikte dosyamızı hazırladık. Haziran ayı içerisinde teslim ettik.  30 Haziran itibariyle UNESCO’ya müracaatımızı yaptık. Tabii bu arada Kültür ve Turizm Bakanımızı ve Dışişleri Bakanımıza ziyaretlerimiz oldu. Kendilerine gelinen süreç hakkında bilgi verdik.  Niyetimiz halisti, akibetimiz hâyır oldu.  Kimsenin önüne geçmek gibi bir niyetimiz yoktu. Biz sadece şehrimizin değerlerini ön plana çıkarmak istedik. 31 Ekim 2019 tarihi itibariyle UNESCO tarafından 2019 Yaratıcı Şehirler Ağı’na alındığımız müjdesi geldi” dedi.

“İlimizin lezzetlerini dünyanın dört bir tarafında tanıtacağız”
Gastronomi şehri olarak Afyonkarahisar’da bundan sonra yapılacak çalışmalara ilişkinde bilgi veren Başkan Zeybek, “ Önümüzdeki süreçte Uluslararası Gastronomi Çalıştayı ile yine Uluslararası Gastronami Festivalini yapmayı planlıyoruz. Avrupa ülkelerinden başlayarak ilimizin lezzetlerini dünyanın dört bir tarafından sunumlarla destekleyeceğiz. Yine bunların içinde Gastronomi Müzesi, Gastronomi Evi, Uluslararası Mevlevi Yemek Yarışması düzenleyeceğiz. Bundan sonra artık, ilimizin yöresel lezzetleri daha da ön planda olacaktır” dedi.
Coğrafi işaretli ürünlerimiz
Coğrafi işaretli ürünlerimiz hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Zeybek” Coğrafi işaretli ürünlerimiz sucuk, pastırma, bayat kilimi, mermer, kaymak, vişne, Patatesli ev ekmeği ve kaymaklı ekmek kadayıfı bulunmaktadır. Coğrafi işaret alınması gereken birçok ürün için de çalışmalarımız devam etmektedir. Bunların arasında lokum, göce köftesi, ağzı açık, mercimekli bükme, bamya, çullama köfte, ilibada dolması, Afyon kebabı, patlıcan böreği, palize, arabaşı ve haşhaşlı pilav gibi yaklaşık 11 ürünümüz için çalışmalar devam etmektedir.
Termal turizm denince ilk akla gelen şehir Afyon
Programda son olarak şehrimizin termal turizm potansiyeli hakkında da bilgi veren Başkan Zeybek, “Türkiye'de kaplıca ve sağlık turizmi denilince ilk akla gelen şehir olan ve son yıllarda kongre turizmi ile de öne çıkmaya başlayan şehrimiz, 5 yıldızlı termal tesisleri, tarihi ve doğal güzellikleri, yöresel lezzetleriyle kış turizminin gözde merkezleri arasında yer alıyor. Türkiye’de kaplıca ve sağlık turizmi denilince ilk akla gelen şehir olan ve son yıllarda kongre turizmi ile de öne çıkmaya başlayan şehrimiz, 5 yıldızlı termal tesisleri, tarihi ve doğal güzellikleri, yöresel lezzetleriyle kış turizminin gözde merkezleri arasında yer alıyor” dedi.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum