Erkmen'den BM Güvenlik konseyine çağrı

Erkmen Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Memduh Kuş'un başkanlığında toplanarak İsrail'in Filistin'li vatandaşlara yönelik yaptığı hain terör saldırılarını şiddetle kınadı ve İsrail saldırılarıyla ilgili , BM Güvenlik konseyini, BM Genel Kurulu kararlan dahil olmak üzere uluslararası hukuka aykırı uygulamalarına karşı uluslararası toplumun daha fazla vakit kaybetmeden etkili ve sonuç verici bir şekilde harekete geçmesi için  bütün dünyaya çağrıda bulundu.

Erkmen'den BM Güvenlik konseyine çağrı
18 Mayıs 2021 - 08:00
Meclis toplantısında alınan kınama, protesto ve çağrı konusuyla ilgili açıklama yapan Erkmen Belediye Başkanı Memduh Kuş, İsrail'in Filistin halkına uyguladığı şiddeti şiddetle kınadıklarını belirterek; "İsrail’in, Kudüs’te sivil ve savunmasız  Filistin halkına yönelik uyguladığı şiddet, baskıcı Politikalar ve ibadet özgürlüğünü engellemeye yönelik girişimleri, Ramazan Bayramının hemen arifesinde vahim bir boyut kazanmıştır. Mukaddes mekan Mescid-i Aksa ve çevresinde, İsrail güvenlik güçleri tarafından gaz, Plastik mermi ve ses bombalarıyla gerçekleştirilen menfur saldırılan, bebek ve çocuklar dahil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına sebep olmuştur.
Erkmen Belediye Meclisi olarak oybirliğiyle bu zulmü ve hukuk tanımazlığı şiddetle kınıyoruz.
İsrail'in yasadışı yerleşimciler lehine Kudüs-ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki Filistinlilerin nesillerdir yaşadıkları evlerine el koyularak, Zorla tahliye edilmelerine yönelik operasyonların hukuk dışı ve  gayri insanı olduğunun bir kere daha altını çiziyoruz.
Birleşmiş Milletlerin (BM) uIusIararası insancıl  hukuk ve insan Hakları hukuku çerçevesinde  yıkım ve tahliyelerin durdurulması; mukaddes mekanların statükosunun korunması  için İsrail'e yönelik çağrısına tam destek verdiğimizi ve bu çağrının arkasında bütün BM üyesi ülkelerin kararlılıkla durması gerektiğini belirtiyoruz.
Ayrıca; Uluslararası ceza mahkemesinin (UCM), 1967'den bu yana İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip bulunduğuna dair kararı, İsrail'in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmıştır.
Bu çerçevede, UCM'nin yaşanan olaylar ve insanlık suçları bakımından İsrail'e karşı net bir tavır alarak, görevini yerine getirmesini talep ediyor ve destekliyoruz.
İsrail'in, Kudüs'e iliştin BM güvenlik konseyi, BM Genel Kurulu kararları dahil olmak üzere Uluslararası hukuka  aykırı uygulamalarına karşı uluslararası toplumun daha fazla vakit kaybetmeden, etkili ve sonuç verici bir şekilde hareke geçmesi için bütün dünyaya çağrıda bulunuyoruz.,
Erkmen belediye meclisi olarak Kudüs'ün ve Harem-i şerifin statüsünü aşındırmaya yönelik, İsrail'in  mütecaviz eylemlerine ve Filistin halkının meşru haklarını gasp etme girişimlerine karşı her zaman gerekli tepkiyi vermeye; Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğini en kuvvetli şekilde beyan ediyoruz" dedi. >>TÜRKELİ
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum