Reklam

DOKTOR AKCİ, KALP DOSTU BESİNLERİ AÇIKLADI

Özel Fuar hastanesi Kardiyoloji uzman Yrd. Doç. Dr. Önder Akci kalp hastalarının beslenme yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

DOKTOR AKCİ, KALP DOSTU BESİNLERİ AÇIKLADI
27 Ocak 2020 - 19:42

Yrd. Doç. Dr. Önder Akci kalp sağlığına faydalı olan ve kalbi temizleyen besinleri gazetemize anlattı. Dr. Akci: “Kalp hastalarının en çok merak ettiği konuların başında beslenme gelmektedir. Sağlıklı bir vücut için elliden fazla ve farklı besin öğesine gereksinim vardır.  Bazı besinler vardır ki, diğerlerine göre kalp sağlığına daha fazla katkı sağlamaktadır. Bu besinler, damarları temizleyerek ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına önemli katkıları olmaktadır.” dedi.
Zeytinyağı tüketin
Mısır ve Ayçiçek yağı kalp dostu besinler olduğunu ifade eden Doktor Akci: “Doymamış yağ oranı yüksek olan balık ve kabuklu deniz ürünlerinde bulunan omega 3, tahıl ürünleri, kabuklu kuru yemişler, ayçiçeği, soya ve mısır yağlarında bulunan Omega 6 yağ asitleri kalp dostu besinlerdir. Hem kalp ritmini düzenlereler hemde kanın pıhtılaşmasını azaltırlar. Zeytinyağı, soğan, sarımsak, ıspanak, fasulye, pirinç, fındık, domates, elma ve greyfurt gibi besinler kandaki kolesterol miktarını azaltır. Zeytinyağı özellikle kalp ve damar sağlığı açısından son derece yararlı bir besin.” dedi.
Beyaz et tüketin
Tuz tüketimi azaltılması gerektiğini söyleyen Doktor Önder Akci: “ Günlük alınan kalori miktarı azaltılmalı Katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağlar ( zeytinyağı, fındık yağı,, ayçiçeği yağı, soya ve mısırözü yağları) düzenli ve belirli düzeylerde tüketilmelidir. Balık tüketimi artırılmalıdır. Kırmızı et tüketimi haftada bir olarak sınırlandırılmalıdır. Tavuk ve hindi gibi beyaz et tüketimine ağırlık verilmelidir. Yağ içeriği yüksek poğaça, cips, kek, pasta gibi gıdalar tüketilmemelidir. Besinler pişirilirken ızgara, buğulama, haşlama gibi yöntemler tercih edilmelidir. Günlük öğün sayısı artırılmalı ve az yenilmeli. Alkol alımı azaltılmalı mümkünse kesilmeli, sigara tüketilmemelidir. Haftada 3 kez en az 20 dk egzersiz yapılmalıdır. Basit şeker içeren tatlılar ve rafine edilmiş gıdalar yerine posa içeriği yüksek, saflaştırılmış tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyve alımı artırılmalıdır.” dedi.
Un şeker ve Tuz’dan uzak durun
Hamur tüketilmesinin azaltılması konusunda tavsiyede bulunan Doktor Akci: “Uzak durulması gereken en önemli besin maddesi un şeker ve tuzdur. Pasta, poğaça, kek, hazır gıdaların tüketilmesi azaltılmalıdır. Yağ oranı yüksek olan yiyecekler, mevcut koroner kalp hastalıklarını tetiklediği gibi, kötü kolesterol düzeyini artırarak bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Yüksek tansiyon ise kalp hastalıklarına yol açabildiği gibi böbrek yetmezliği ve felce neden olabiliyor. Ancak yemeklerde tuzu (sodyumu) azaltmak, yüksek tansiyon hastalarında kan basıncının düşürülmesine yardımcı oluyor.” dedi.>>Yasin Ay
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum