Reklam

"ÇİFTÇİMİZİN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI"

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, korona virüs salgını her geçen gün tüm ülkeleri yeni ve daha sert tedbirler almaya zorlarken, hükümete tarımda alınan tedbirlerin ne olduğunu sordu, önerilerde bulundu.

"ÇİFTÇİMİZİN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI"
23 Mart 2020 - 19:08

Genel Başkan Uysal, açıklanan 21 maddelik ekonomik tedbirler ve 100 milyar Lira tutarındaki destek paketinde tarım ile ilgili hiçbir hüküm yer almadığına dikkat çekti. Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, yaptığı açıklamada “Hükümetin korona virüs salgınından gerekli dersleri çıkartarak, tarım sektörüne gereken önem ve önceliği vermesini bekliyoruz” uyarısında bulundu.
“Stratejik yol belirlemeliyiz”
Uysal, yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:“Korona virüs (Covid 19) salgını, tarımın ve gıda sektörünün hayati derecede stratejik bir sektör olduğunu tüm dünyaya acı bir şekilde göstermiştir. Bu virüs musibeti bizlere gösterdi ki, dünya bu tür tehditlerle belki de gelecekte daha fazla muhatap olacak. Bu musibetlere karşı dimdik, güçlü bir şekilde mücadele edebilmek, devlet ve millet olarak ayakta kalabilmek için insanların beslenebilmesi gereklidir.”dedi.
“Tarıma ve Türk çiftçisine destek yerine ithalat desteklendi”
Genel Başkan Uysal: “Cumhuriyet döneminde milletin dişinden tırnağından artırarak meydana getirdiği iktisadi tarım işletmeleri, araştırma ve geliştirmeye dayalı enstitüler, fabrikalar ve devlet kurumları özelleştirme adı altında ya eşe dosta peşkeş çekilmiş ya da kapatılmıştır. Bunun sonucudur ki Türk tarımı ve hayvancılığı bugün tasfiye edilmiş durumdadır. AK Parti iktidarının göreve geldiği 2002’den bu yana ülkenin her sektöründeki üretim kapasitelerini sakatlamış, uyguladığı sıcak para politikası ile bir ithalat ekonomisi sistemi kurmuştur. Örneğin; Türkiye 2003 – 2018 döneminde tarım desteğine ayırdığı paranın 5 katını tarım ürünleri ithalatına savurmuştur. 2002 yılında tarımın gayrisafi millî hasıladaki payı yüzde 12 iken, bu oran 2018'de yüzde 7’ye gerilemiştir. Tarıma destek azaldıkça, yerli üretici çok uluslu büyük firmalar karşısında güvencesiz kalmış, girdi maliyetleri arttıkça çiftçi dayanamaz hâle gelmiştir.  Tarımla uğraşan kesim sürekli zarar ederek emeğinin karşılığını alamayarak üretimden el çektirilmiştir.” Dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum