Reklam

AKÜ GAZETECİLERİ AĞIRLADI

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen kahvaltıda Afyonkarahisar’da görev yapan medya mensupları ile bir araya geldi.

AKÜ GAZETECİLERİ AĞIRLADI
10 Ocak 2020 - 11:07

Sosyal tesislerde düzenlenen programa AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdüresi Şerife Münire Burcu, Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Prof. Dr. Murat Peker ve Prof. Dr. Yılmaz Yalçın, Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey, Türkiye Spor Yazarları Derneği Afyonkarahisar İl Temsilcisi Nadir Güzbey, Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, AKÜ Genel Sekreteri İhsan Ceran, Kurumsal İletişim ile İlgili Rektör Danışmanı  Dr. Öğr. Üyesi Sena Coşkun ile medya mensupları katıldı.
AKÜ KURULDUĞUNDAN BERİ BASINLA DAYANIŞMA İÇİNDE
Programda bir konuşma yapan Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile medya temsilcilerinin hatırlandığını ve bu vesile ile eksiklerin, sorunların ve problemlerin dinlendiğini söyledi. Küçükkurt, Afyon Kocatepe Üniversitesinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde geleneksel hale getirdiği toplantılarda basın mensuplarıyla bir araya gelmesiyle, üniversitenin çalışmalarından basın çalışanlarını haberdar ettiği gibi basın mensuplarının talep ve isteklerini üniversite yönetim kademesine aktarma imkanı bulduklarını belirtti. Küçükkurt, “Afyon Kocatepe Üniversitesi 1974 yılında kurulduğundan beri Afyonkarahisar’daki basın yayın kuruluşları ile her zaman dirsek temasında olmuş, dayanışma içinde olmuş önemli bir kuruluşumuzdur. Afyonkarahisar’daki basın camiasının bir nevi gözbebeği kurumlarından bir tanesidir. Değerli hocamız da hem akademisyenliğinde hem yöneticiliğinde, son olarak da rektörlüğü süresi boyunca Afyonkarahisar’daki basın mensuplarına da yakın ilgi ve hassasiyet göstermiştir. Rektörlük görevi süresince bu hassasiyetinin ve  duyarlılığının daha da aratarak devam edeceğini biliyoruz” diye konuştu.

GAZETECİLİK 17. YÜZYILDAN SONRA ORTAYA ÇIKTI

Gazetecinin herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan Türkiye’nin her bir köşesinde ve dünyanın dört bir tarafında olup biteni haberleştirmesinin ve kitlelere ulaştırmasının demokrasinin bir gereği olduğunu belirten Karakaş, şunları kaydetti: “Medya mensubu, günümüzde toplumların bilgilendirmesinde ve bilinçlendirilmesinde önemli roller üstlenmektedir. Habercilik, gelişen teknoloji kapsamında internet medyası ve sosyal medya ile yelpazesini genişleterek haberi anlık ulaşılabilir hale dönüştürmüş ve bunun sonucunda da tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşmıştır. Bu, habercilik adına ve gazetecilik adına yeni bir aşamadır. Demokratik toplumlar için güvenilir, dürüst habercilik ile objektiflik, basın meslek ilkelerine bağlılık, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi unsurlar vazgeçilmezdir. Özellikle katılımcı demokrasilerde devlet kurumlarının, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra bağımsız medya kuruluşlarının varlığı da büyük önem arz etmektedir. Bu, katılımcı demokrasiyi güçlendiren en önemli kuvvetlerden bir tanesidir. Gazeteciler ilettiği her haberin ve bilginin sorumluluğunu üstlenip paylaşması nedeniyle kamu vicdanının sesi olmak gibi önemli bir misyon da taşımaktadır.”
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum