AFYON’UN KÜLTÜREL MİRASINI GELECEK NESİLLERE TAŞIYORLAR
Toplumlar yaşadıkları coğrafyalarda kendi kültürel simgelerini ortaya koyarak kültürel devamlılığı sağlarlar. afyon Türkeli Gazetesinden muhabir Evren Atcı Afyonkarahisar’ın tarihi mahallelerinde Afyon’un kültürel değerleri atasözlerini araştırdı
YAŞAM DÖNGÜSÜNÜ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR
Toplumlarda kültürel aktarım gerek sözlü kültür ögeleri gerekse yazılı kültürel materyallerle sağlanıyor. Toplumların kültürel hafızasını oluşturan ögeler gerek yazılı gerekse sözlü kültürde yaşar. afyonkarahisar bu anlamda birçok toplumun ortak yaşadığı coğrafya olmasının yanında Kurtuluş Savaşı’nın kazanıldığı topraklar olmasının yanında ilk çağ uygarlıklarından Frig’lere ev sahipliği yapması gerek sanatsal gerekse sözel kültürün oluşmasına zemin hazırladı.
DOĞUMDAN ÖLÜME KADAR GEÇEN BİR SÜRECİ ANLATIYOR
Türk toplumu, sözlü kültür ögeleri bakımından oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Doğumdan ölüme kadar olan süreçte, insanlar konuşma eylemini hayatlarının hemen her alanında dillere pelesenk olmuş durumda.
Afyonkarahisar’da toplumsal yaşama ait toplumsal yaşama dair denkliği ifade eden, “Zengin olacağına dengin olsun, Davul bile dengi dengine vurur.” atasözleri ile kültürel birikimi gözler önüne seriyor.
“DÜŞÜNME KALIPLARI OLUŞTURUYOR”
Atasözleri doğduğu coğrafyanın sosyoekonomik, sosyo kültürel kodlarını ortaya koyarken bireylerin öncelikle ailelerinden öğrendikleri ve duydukları kalıplarla düşünmeyi öğretmeleri nedeniyle atasözleri kısadan hayatı öğreten kısadan hisseler olarak ortaya çıkar. Afyonkarahisar’da toplumsal yaşamdaki kuralları anlatan “Dokuz kişiye bir yuka, kırıldık dıka dıka. Düğün elinen, harman yelinen olur. Düğüne vardım çengi durdu, hamama vardım sular dindi. Dünyada mekansız, ahirette imansız olmaz.” Atasözleri toplumsal yaşamda düğünden ölüme kadar olan süreç ele alınıyor.
“YAŞAM FELSEFESİ VE AHLAKİ DEĞERLER ÖN PLANDA”
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Afyonkarahisar’da da atasözleri, Türk toplumunun kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturur. Bu özlü sözler, sadece günlük iletişimde değil, aynı zamanda yaşam felsefesi, ahlaki değerler ve toplumsal normların aktarımında da önemli bir rol oynarlar. Afyonkarahisar’da “A benim armudum, evvelden var mıydın? Balmahmut’un balığı, Garipçe’nin alığı” Çok sallayan ya kele, ya da köre düşer. Atasözleri ile toplumsal yaşamda nasıl davranılması gerekliği orta konulmuştur.>>ÖZEL HABER :EVREN ATCI
EVREN ATCI