Reklam

YEDİKAPILAR YERALTI ŞEHRİ TURİZMİ BEKLİYOR

Bolvadin ilçesinde, 8 ila 10. yüzyıllarında Bizans döneminde yapıldığı bilinen "Yedikapılar Kaya Yerleşimi ve Yeraltı Şehri" turizme kazandırılmayı bekliyor.

YEDİKAPILAR YERALTI ŞEHRİ TURİZMİ BEKLİYOR
18 Aralık 2019 - 16:03 - Güncelleme: 18 Aralık 2019 - 16:05

Yaklaşık 18 yıl önce Kemerkaya köyündeki Yedikapılar mevkisindeki Sülünün Öreni'nde ortaya çıkartılan yer altı şehrinin "U" planlı olduğu biliniyor. Yerin 200 metre altında kayalara oyulmuş münferit odalar, şırahaneler, kuyular ve dehlizleri bulunan iki kompleksten oluşan şehir, bir avlu içerisinde anıt niteliğinde 7 giriş kapısı ile 5 oda, şapel, mezar odası, mutfak, yazlık bölüm ve "L" şeklinde bir koridordan oluşuyor. Çalışmalar sonrasında ortaya çıkartılan Orta Çağ dönemine ait çok sayıda keramik bulunan mezar odası, Kapadokya bölgesindeki Tatların Yeraltı Şehri'ndeki mezar odası ile benzerlik gösteriyor. Diğerine göre daha dar olan bölümün de bir yaşam alanından ziyade bir sığınma alanı olarak kullanıldığı üzerinde duruluyor.
“Kilise ve kaya mezarı bulunuyor”
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Ümit Emrah Kurt, yaptığı açıklamada, Yedikapılar Kaya Yerleşimi ve Yeraltı Şehri'nin bölgedeki en anıtsal yapılardan biri olduğunu söyledi. Tarihi mekânın kaya üzerine oyulduğunu dile getiren Kurt, şöyle konuştu: "8 ile 10 yüzyıllar arasına tarihlenen yerleşimin içerisinde odalar, kilise ve kaya mezarı bulunuyor. Bu yapılardan biri olan kilise, burada yaşayanların kullandıkları bir tapım alanı. Tarihsel süreçte her topluluğun kendilerine göre bir inancı var. Burada yaşayan insanların Hristiyan dinine mensup olduklarını söyleyebiliriz çünkü o kilise de onların dini mekânıydı ancak kilisenin Hristiyanlık tarihi açısından önemini bilmiyoruz."dedi.
 "Turizme kazandırılmasını istiyoruz"
Yöre sakinlerinden Mevlüt Yavuz da yeraltı şehrinin ilçenin tarihi ve kültürel mirası içerisinde yer aldığını anlatarak "Bizim bu tarihi mirasa sahip çıkmamız lazım. Bazen yöre halkımız burayı gezen Hristiyan turistleri görüyorlar. Dolayısıyla dikkat çeken tarihi bir yapı. İlk etapta burada bir çevre düzenlenmesi yapılmalı. Daha sonra tanıtımın yapılarak turizme kazandırılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. >>AA
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum