Reklam
Ali AKSOY

Ali AKSOY


KANUN VİRTÜÖZÜ VE BESTEKAR GÖKSEL BAKTAGİR KENDİ BESTELERİNDEN OLUŞAN KONSER VERDİ

07 Şubat 2018 - 19:42

KANUN VİRTÜÖZÜ VE BESTEKAR GÖKSEL BAKTAGİR KENDİ BESTELERİNDEN OLUŞAN KONSER VERDİ

 

KANUN VİRTÜÖZÜ VE BESTEKAR GÖKSEL BAKTAGİR KENDİ BESTELERİNDEN OLUŞAN KONSER VERDİ

 

Kanun virtüözü ve bestekar 21 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Müzik dalındaki büyük ödülü alan Göksel Baktagir 1966 yılında Kırklareli'nde doğdu. Müziğe sekiz yaşında babası Muzaffer Baktagir'in gözetiminde başladı.1983 yılında girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndan 1988'de mezun oldu.Aynı yıl Tanburi Necdet Yaşar'ın Genel Sanat Yönetmenliğindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'nda kanun sanatcısı olarak çalışmaya başladı.Bu tarihlerde dahil olduğu ''Necdet Yaşar Ensemble''ile İngiltere,Fransa,Danimarka,Belçika,Hollanda ve ABD'nin çeşitli eyaletlerinde konserler verdi.

     Beste çalışmalarına konservatuvar öğrenciliği yıllarında başlayan Göksel Baktagir'in 40'a yakın sözlü 360  kadar da saz eseri çalışması bulunmakta olup eserlerinin bir çoğu TRT Repertuarına alınmış,''Sazım'' adlı Zavil Saz Semai'si 1990 yılında TRT tarafından düzenlenen bir yarışmada ödül kazandı.''Tek kelime''adlı Muhayyerkürdi şarkısı Milliyet gazetesinin düzenlemiş olduğu 1997 yılının sevilen 10 şarkısı seçildi.

     Baktagir,1984 yılından beri,kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra özellikle ''Sol  El''  için geliştirdiği kendine özgü bir tekniğin  yanında çarpma ve süslemelerde de kişisel motiflerinin öne çıktığı görülür. 

 

     02 Şubat 2018 tarihi saat 20:00 de Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı derslik salonunda Öğr.Gör.Alper Soybilgen'in hazırladığı kanun virtüözü ve bestekar Göksel Baktagir,kısaca kanun hakkında bilgi verdikten sonra bestelerinden Martılar, Nemli duygular,Hayal gibi,İpek Yolu,Göçmen kuşlar, İpek yolu, Kar taneleri, Çoçukluğum,Horon ve  Garip  isimli eserlerin bir kısmını kendisi kanunla bir bölümünü de Öğr.Gör. Alper Soybilgen'in ud, Adem Kılıç'ın çello ile eşliğinde beraber icra ettiler.

     Yurdumuzun en büyük ödülüne sahip olan bir kanun virtüözünü kendi eserlerinde dinleyenler arasında Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Solak, Belediye  Başkanı Burhanettin Çoban ve İbrahim Alimoğlu izleyiciler arasında idiler. Konser Büyük  Bestekar Tanburi Cemil Bey'in Çeçen Kızı eserinin yine bir keman virtüözü olan Cihat Aşkın'ın da iştirakıyla çalındıktan sonra son buldu. Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz Göksel Baktagir'e plaket takdim etti. Dinleyiciler, her biri bir şaheser olan saz eserlerini  bestekarının kendisinden dinleyerek güzel bir gece geçirdiler.

     Bu değerli sanatcının  sanat sever insanlarla buluşmasına vesile olan İbrahim Alimoğlu'na, Devlet konservatuvarı müdürü Prof.Dr. Uğur Türkmen'e ve Öğr.Gör.Alper Soybilgen'e sanat severler adına çok teşekkür ederim.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum