Türkiye'nin Şifa Kaynağı Afyon'da Mükemmel Bir Tatil İçin Yerlisinden Tüyolar

Ege Bölgesi’nin iç kesimlerinde yer alan Afyon, Ege’nin meşhur kıyı tatillerine alternatif olarak konuklarına zengin termal olanakları ile kusursuz bir sağlık deneyimi vadetmektedir. Bu özelliğinin yanı sıra zengin ve köklü tarihi ile yemekleri de oldukça meşhur olan şehir, farklı yerler keşfetmek isteyenler için de oldukça iyi bir alternatif olmaktadır. Afyon gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi alarak siz de bu gözde şehirde hem sağlıklı günler geçirebilir, hem de binlerce yılın eşsiz kültür mirasını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Türkiye'nin Şifa Kaynağı Afyon'da Mükemmel Bir Tatil İçin Yerlisinden Tüyolar
17 Kasım 2020 - 10:13
Termal turizmin ülkemizdeki en popüler ve en köklü adreslerinden Afyon, ziyaretçilerine bol bol dinlenip, hem ruhen hem de bedenen yenilenebilecekleri bir ortam sunmaktadır. Doğal yeraltı kaynakları ile dünya çapında üne sahip olan şehir, aynı zamanda 5000 yıllık bir geçmişe sahip olup, yerel lezzetleriyle de misafirlerinin damaklarına hitap edebilmektedir. Sağlık odaklı bir tatili, keyifli bir gezi deneyimine de dönüştürebileceğiniz Afyon’u yerlisi ile keşfetmeye ne dersiniz?
Termal Başkent Afyon’da Tatilinizi Mükemmel Kılacak Gezi Noktaları
Ege Bölgesi’nin iç kesimlerinde yer alan Afyon, Ege’nin meşhur kıyı tatillerine alternatif olarak konuklarına zengin termal olanakları ile kusursuz bir sağlık deneyimi vadetmektedir. Bu özelliğinin yanı sıra zengin ve köklü tarihi ile yemekleri de oldukça meşhur olan şehir, farklı yerler keşfetmek isteyenler için de oldukça iyi bir alternatif olmaktadır. Afyon gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi alarak siz de bu gözde şehirde hem sağlıklı günler geçirebilir, hem de binlerce yılın eşsiz kültür mirasını doyasıya yaşayabilirsiniz.
Sandıklı Hüdai Kaplıcaları Afyon’un şifa veren yeraltı kaynaklarından yararlanabileceğiniz en özel noktalardan biridir. 60 dereceyi aşan sıcaklığa sahip sudan faydalanmak için her yıl bu kaplıca ziyaretçi akınına uğramaktadır. Pek çok hastalığın tedavisi için tercih edilen kaplıcalarda çamur banyosu olanağı da bulunmaktadır. Sandıklı bölgesinde yer alan bazı tesislerin bakanlık onayı ile sevkli hastaları da kabul ediyor olması avantaj sağlamaktadır. Radyoaktivite açısından Türkiye’de ilk sıraya sahiptir.

Eber Gölü
Afyon’un nadide doğal güzelliklerinden biridir. Sakarca kazlarına, karabataklara ve dalmaçya pelikanlarına da ev sahipliği yapan bu göl, Bolvadin ve Çay ilçeleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük 12. Gölü olan Eber, üzerinde halkın kopak adını verdiği küçük adacıklarıyla da dikkat çekmektedir. Avcılar tarafından da ilgi gören bu göl, 1992’de 1. dereceden Tabiat Sit Alanı olarak kabul edilmiştir.

Afyon Buzluk Mağarası Sultandağı ilçesinde yer almaktadır. Zor ve uzun bir yolculuğun ardından ulaşılabilen mağara, içerisinde yer alan buz kütleleri ile yaz aylarında oldukça farklı bir gezi deneyimi vadetmektedir. Mağara içerisinde yer alan buz sarkıtları ve kristaller, başka yerde göremeyeceğiniz bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.
Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı 8 Kasım 1981 tarihinde milli park ilan edilmiştir. Uşak, Kütahya ve Afyon illerine yayılmış olan park, 348.340 dekarlık bir alana sahiptir. Büyük Taarruz’un yaşandığı ve büyük bir başarıya şahit olan Kocatepe ve Dumlupınar bölgeleri, anıtlara, kitabelere ve şehitliklere ev sahipliği yapmaktadır. Milli duyguların yoğun olarak yaşandığı Başkomutanlık parkı, Afyon’un en önemli gezi noktalarından biridir.

Frig Vadisi 3000 yılı aşkın bir tarihi yaşatmak adına 2013 yılında tematik kültür yolu olarak projelendirilip hizmete açılmıştır. Frigya’nın gezginler tarafından keşfedilmesini sağlayan bu proje, uluslararası standartlarda yürüyüş ve bisiklet yollarına sahip 3 rotadan oluşmaktadır. Bu vadide ziyaretçileri hayranlık uyandıracak güzellikte açık hava tapınakları, kaya anıtları, sunaklar, kaya mezarları, kaya yerleşim yerleri, kale, türbe ve şapeller beklemektedir.
Afyonkarahisar Kalesi şehrin köklü tarihine ışık tutan sembol yapıların en önemlisidir. Şehrin merkezinden tüm ihtişamı ile yükselen bu kale, 225 m yüksekliğe sahip bir sarp kayalık üstünde yer almaktadır. M. Ö. 1350 yılında Hititler tarafından inşa edilen kale, Ana Tanrıça Kybele’ye adanmış tapınma yerlerinin yanı sıra dört büyük sarnıca sahiptir. Kaleye çıkan ziyaretçileri köklü bir tarihin yanı sıra nefes kesen bir şehir manzarası beklemektedir.
Afyon Arkeoloji Müzesi ilk olarak 1931 yılında ziyarete açılmış olup, 1071 yılında yeni yerine taşınmıştır. 44.383 eserin sergilendiği müze zengin içeriği ile özellikle tarih severlere unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır. Müze içerisinde Afyon’da yer alan 40 höyük ve 20 antik şehirden çıkan eserler sergilenmektedir. Etnografya ve arkeoloji bölümleri bulunan müzede ziyaretçileri Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler beklemektedir. Pazartesi günleri kapalı olan Afyon Arkeoloji Müzesi, haftanın diğer günleri mesai saatleri içerisinde ziyarete açıktır.
Şifalı Suları Kadar Lezzetleriyle De Meşhur Afyon’un En İyi Restoranları
İkbal Lokantası Afyon’un ünü ve şubeleri tüm Türkiye’ye yayılmış restoranlarından biridir. Et ağırlıklı menüsü, sucukları, sulu yemekleri ile farklı damaklara hitap edebilen işletmede kişi başı fiyatlar 40 TL – 60 TL arasındadır.
Adres: Burmalı Millet Cad./uzun Çarşı No:21, 03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar

Aşçı Bacaksız
1850’li yıllardan bu yana Afyon’da misafirlerini ağırlamakta olan köklü bir işletmedir. Tek yemek çeşidi ile tandırın en lezzetlisini tattıran işletmede, tatlı olarak da ekmek kadayıfı sunulmaktadır. Öğlen yemeklerinde servis sunmaktadır. Kişi başı fiyatlar 30 TL – 40 TL arasındadır.

Adres: Karaman Mah. Yeni Saraçlar Çarşısı No:6 Afyonkarahisar, 03100
Numan Usta Döner ve Kebap Afyon’da gerçek yaprak döner denince akla gelen ilk adrestir. Döner ve İskender seçeneğinin yanı sıra tandır çorbası da oldukça beğenilen lezzetleri arasında yer almaktadır. Kişi başı fiyatlar 25 TL – 35 TL arasındadır.
Adres: Burmalı Mahallesi, 22. Sokak No: 10, Afyonkarahisar 03100 Türkiye
Nur Lokantası kömürde köftesi ve kaymaklı ekmek kadayıfı ile şehirde ünlenen mekanlar arasında yer almaktadır. Salaş atmosferiyle de beğeni kazanan işletmede fiyatlar 27 TL – 40 TL arasındadır.
Adres: Uzun Çarşı Saraçlar Geçidi D:13 Afyonkarahisar Merkez, Afyonkarahisar Türkiye
Etçi Baba Afyon’a yolu düşen, ya da Afyon’dan geçen herkesin uğradığı restoranlar arasında yer almaktadır. Kuzu, dana ve oğlak etinden özel lezzetlerin sunulduğu işletmede kangal sucuğu, manda yoğurdu, Afyon lokumu, manda kaymağı gibi şehre has lezzetler de satılmaktadır. Fiyatlar kişi başı 30 TL – 50 TL arasındadır.
Adres: Dumlupınar Mahallesi, İzmir Karayolu 5. Km, 03218 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Et-Raf Restaurant kebap çeşitleri, sac kavurması ve ciğeri ile meşhur bir işletmedir. Çorba, ana yemek, tatlı, içecek tercih etmeniz durumunda ortalama hesap 50 TL – 60 TL civarındadır.
Adres: Selçuklu Mah. Atatürk Cad. No:62/B Yüksel Petrol Yanı, Afyonkarahisar Türkiye

Salim Usta
Afyon’a özgü yöresel lezzetleri tatmak isteyenler için şehrin en doğru adreslerinden biridir. Aşçı tabağı oldukça beğenilmektedir. Kişi başı fiyatlar 25 TL – 40 TL arasındadır.

Adres: Dervişpaşa Cd. No: 20 Zülali Çıkmaz Aralığı, Afyonkarahisar 03200 Türkiye
Afyon, şifalı kaynakların, köklü tarihin ve özellikle et ağırlıklı mükemmel lezzetlerin bir arada yer aldığı nadide şehirlerimizden biridir. Bu yazımızda 7 nokta, 7 mekan şeklinde sınırlandırdığımız özel yerlerin yanı sıra daha detaylı bir gezi planı için Afyon Gezi Rehberi ile tatilinizi planlayabilir, güne keyifli başlangıçlar için bir sonraki başlığımıza göz atabilirsiniz.
Afyon’da Güne En Güzel Başlangıçlar İçin Tercih Edebileceğiniz Kahvaltı Mekanları
Selvi Haşgeşli Yöresel Lezzetler kahvaltı için gidip, şehre has lezzetleri doyasıya tadabileceğiniz bir aile işletmesidir. Kişi başı fiyatlar 25 TL – 35 TL arasında olup, katmeri oldukça meşhurdur.
Adres: Kasımpaşa, 1. Çıkmaz Sk. No:7, 03200 Merkez/Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Değirmen Kır Bahçesi eşsiz bir doğa ile iç içe lezzetli kahvaltı olanağı sunmaktadır. İki kişi fiyat ortalaması 58 TL – 65 TL şeklindedir.
Adres: HASAN KARAAĞAÇ MAH. (PARK HAST. ARKASI) 59. SOK. NO: 1, 03100
Tostçu Ahmet şehrin meşhur tostçusu olup, leziz Afyon sucukları ile hazırladığı tostları kahvaltı için de iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Yumurtalı seçeneklerin de yer aldığı işletmede kişi başı fiyatlar 10 TL – 20 TL arasındadır.
Adres: Dumlupınar, Karagözoğlu Cd., 03200 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Kocatepe Kahve Evi nefis kahvelerinin yanı sıra kahvaltısıyla da tercih edilen bir işletmedir. Kaymak ve sucuk kahvaltının favori ürünleridir. İki kişi ortalama fiyatlar 50 TL – 65 TL arasındadır.
Adres: Güvenevler, Mareşal Fevzi Çakmak 5. Sk. No:2 D:Mareşal Fevzi Çakmak 5. Sokak, 03030 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Pan Cafe & Fırın Afyon’da açık büfe kahvaltı hizmeti ile ön plana çıkmaktadır. Fiyatlar 27 TL – 40 TL arasındadır.
Adres: Dumlupınar Mahallesi, Yeşilyol Caddesi No: 13/B Atatürk İlkokulu Yanı, Afyonkarahisar Türkiye
Bizim Kır Bahçesi adı gibi doğanın kalbinde bir bahçede misafirlerini Afyon lezzetleri ile tanıştırmaktadır. 24 çeşitten oluşan serpme kahvaltı hizmeti sunan işletmede kişi başı fiyatlar 15 TL – 25 TL arasındadır.
Adres: Çakır, Yeşil Yol Cd. No:17, 03100 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
Gülyurt Afyon’un en tanınmış işletmelerinden biridir. Taze ve lezzetli ürünlerden hazırlanan serpme kahvaltı için ortalama fiyat 25 TL – 35 TL arasındadır.
Adres: Güvenevler, Mareşal Fevzi Çakmak 5. Sk. No:2, 03030 Afyonkarahisar Merkez/Afyonkarahisar
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum