Reklam

"TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİNDE SÖZÜMÜZÜ TUTTUK"

İlimizde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğu, Türkiye’nin yerli otomobiline ilişkin verdikleri sözü tuttuklarını belirterek, “Buradaki esas ana amaç Türkiye’nin bir arabası olsun diye değil, esas Türkiye’deki teknolojik değişime dünyayla aynı zamanda yarışa başlamış olacak” dedi.

"TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİNDE SÖZÜMÜZÜ TUTTUK"
24 Şubat 2020 - 10:42

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar Ödül Töreni gerçekleştirildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı RifatHisarcıklıoğu’nun katılımıyla gerçekleşen törene, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Mehmet Taytak, Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Ticaret Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler ve işadamları katıldı.

“Alacak sigortasıyla 1 liranız bile batmayacak”

Ödül töreni öncesi bir konuşma yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğu, alacak sigortasıyla artık bir liranın dahi batmayacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Bugün Almanya’da bir işyeriniz olsa 6 ay vadeli bir mal sattınız; 1 lira paranız batmaz. Niye? Sigorta devreye girer. Aynı kasko sigorta gibi. Ama Türkiye’de sermaye bol ya alacak sigortası yoktur. Yabancılar yapıyordu, Türk’ü yoktu. Yabancılarda büyük müesseselere yapıyorlardı. Üyelerimizin yüzde 99’u KOBİ bizim. Buna da Hazine ve Maliye Bakanımıza anlattık. Dedik ki; Türkiye’de alacak sigortası sisteminin kurulması lazım. Yabancılar zaten bize yapmıyorlardı da büyük firmalara yapıyorlardı. Orayı da artık bıraktılar, terkettiler gittiler. Alacak sigortası devreye girdi şimdi. Aynı arabayı çarptığın zaman sigorta ettirdiğin gibi sigorta yaptırırsan bedelini alıyorsun. Şimdi vadeli mal sattım, paramı alamadım demeyeceksin. Sigorta yaptır, alacağının yüzde 9o’ını al. Ben bunu 6 aydır anlatıyorum” dedi.

“Kamu bankacılık sisteminde büyük sıkıntılar çekiliyor”
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar Ödül Töreni’nde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, son 1 yıldır kamu bankacılık sisteminde büyük sıkıntılar çektiklerini belirterek, “Bu devrede bizlerinde ve hükumetin aldığı inisiyatifle kamu bankaları devreye girerek hem faizleri düşürdüler hem de kredi vermeye başladılar. Geçende bakanımız, kamu bankalarındaki ticari faiz oranı tekrardan tek haneli rakamlara ineceğinin müjdesini verdi. Bizde, kredi garanti fonu vasıtasıyla sizlere kefil oluyoruz. Dünyada hiç bir oda sisteminin yapmadığı bir şeyi yapıyoruz. Dünyanın hiç bir oda sisteminde kendi üyesini bankaya karşı kefil olmaz. Bunu dünyada yapan tek yer TOBB ile oda ve borsalar. Öyle bir hale geldik ki baba oğluna, kardeş kardeşe, komşu komşuya bile kefil olmuyor. Senin odan sana kefil oluyor. Bu kapsamda da sizlere kefaletli olarak Türkiye genelinde sadece 2019'da yaklaşık 1 milyon üyemiz var. Bunların 165 binine kefil olmuşuz. Üyelerimiz 74 milyar lira da kredi kullanabilme şansına kavuşmuş. Oda ve borsalar daha ne yapsın? Yapacağı başka bir şey yok ki” diye konuştu.

“Kefil olma imkanının önü açıldı”
Hisarcıklıoğlu, hükümetin yeni torba yasa düzenlemesiyle 100 milyar lira daha kefalet verebilecek noktaya gelindiğini ve öncekinden kalan ile beraber sizlere toplam 150 milyar lira kefil olma imkanlarının önünün açıldığını söyledi. 2019 yılının başındaki en büyük şikayetlerin başında bankaların aldığı pos komisyonları olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Bu rakam yüzde 4'lere kadar gelmişti. Özellikle perakende ve akaryakıt sektöründe bulunanlar bunu çok iyi bilirler. Bunlar karların neredeyse tamamını pos komisyonlarına devir ediyorlardı. Durumu gittik anlattık. Sağolsun onlarda 1,60 üst sınırı getirdi. Şimdi '1,60 üst sınırından fazla alınamaz' denildi. Yine, düşen enflasyona bağlı olarak tekrar alt rakamlara indirilmesi için uğraşıyoruz” dedi. Kamu bankalarının Merkez Bankasının EFT sistemini kullandığında 20 kuruş öderken kendilerinden 20 lira talep eder hale geldiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, gelen talepler doğrultusunda 1 Mart'tan itibaren EFT, havale ve kredi erken kapama komisyonların hepsine sınırlama geleceğini söyledi.
“Artık otomobil otomobil olmaktan çıktı”
Yerli otomobille ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdikleri sözü yerine getirdiklerini belirten Hisarcıklıoğu, artım otomobilin otomobil olmaktan çıktığını belirterek her şeyi bilgisayar üzerinde giden bir araç olduğunu kaydetti.   Hisarcıklıoğlu, “Verdiğimiz sözü yerine getirdik. Biz 2017’de Sayın Cumhurbaşkanı bize bunu ‘hadi bakalım bunu siz yapın’ dedi. Ben Türk iş dünyasına güvenerek, yani sizlere güvenerek bu sözü verdik. 27 Aralık’ta da ilk lansmanını yaptık. İnşallah yakında bunun temeli Bursa İnegöl’de atılacak. Buradaki esas ana amaç Türkiye’nin bir arabası olsun diye değil, esas Türkiye’deki teknolojik değişime dünyayla aynı zamanda yarışa başlamış oluyoruz. İnşallah 2022’dede ilk araba çıkacak. Bu özellikle bütün bakanlıklara ve uluslararası çalışma gruplarına göre aktığımız zaman Türkiye’nin otomobilinin Türkiye’ye kazandıracağına baktığımız zaman; 20 bin ilave istihdam 7,5 milyar dolar daha az cari açık, 50 milyar dolar milli gelire katkı sağlamış olacak. İş otomobil değil artık, otomobil otomobil olmaktan çıktı. Her şeyi bilgisayar üzerinde giden bir araç. Dünya buna dönüyor. Nasıl cep telefonları önce sadece cep telefonuydu, şimdi artık herşeyi oradan kumanda edebiliyorsunuz; araç ta o noktaya geliyor” diye konuştu.
Afyon son 10 Yılda Gelişti, Büyüdü, Büyümeye Devam Ediyor
İlk olarak ATSO Başkanı Hüsnü Serteser konuştu. Son 10 yılda Afyonkarahisar gelişti, büyüdü; gelişmesini ve büyümesini de halen sürdürüyor diyen Serteser: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu, 2012’deki Ödül Törenimiz için ilimize geldiğinde “Afyon’un geleceğinden umutluyum” demiş ve şehrin büyük bir potansiyelinin olduğunu vurgulamıştı. O zamandan bu yana görev yapan Sayın Bakanımız’a, Valilerimiz’e, Milletvekillerimiz’e, Belediye Başkanlarımız’a, tüm emeği geçen bürokratlarımıza ve özellikle bu ivmeyi sağlayan iş dünyamıza çok teşekkür ediyorum. Özellikle sizin gayretleriniz ve ilgili tüm yöneticilerin özverili çalışmasıyla Afyonkarahisarımız, 2019’un Şubat ayında Avrupa Tarihi Termal Şehirler Birliği’ne kabul edilmiş, aynı yılın Mart ayında da Üyelik Belgesi tescillenmiştir. Yine 2019 yılında ilimiz, gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmiştir. Türkiye’de Gaziantep ve Hatay’dan sonra bu ağa giren 3’üncü il olan Afyonkarahisar, dünyada da bu kategorideki 36 şehirden birisidir. Ödül törenimizin ismini rastgele seçmedik. Son 10 yılda ilimiz, gelişti, büyüdü; gelişmesini ve büyümesini de halen sürdürüyor; sizin de her zaman olduğu gibi desteklerinizle bu kalkınma hamlemizin devam edeceğine inanıyorum. Afyonkarahisar’ın 2019 yılındaki toplam ihracatı 2018 yılına göre yüzde 6,35 artarak 363 milyon 664 bin dolar oldu. Türkiye’nin ihracatındaki artış ise bir önceki yıla göre yüzde 2.04 olarak açıklandı. İlimizin ihracatında, Türkiye ortalamasının üzerinde artış yaşandı. Afyon, bu rakamla Türkiye’de ihracatta 30’uncu il oldu” dedi.
Afyon İmalat ve Gıda Alanında Önemli Bir Şehir Haline Geldi
Son olarak söz alan Vali Mustafa Tutulmaz, etkinliğin marifetin iltifata tabi olduğunu gösteren güzel bir etkinlik olduğunu ve bu etkinlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etti. Afyonkarahisar’ımız gelişen ve büyüyen bir şehir olma özelliğini gösteriyor ve aynı zamanda yükselen bir değer diyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Yakın tarihte Afyonkarahisar tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahipti. İmalat sanayii yok denecek kadar azdı. Sadece tarım ve hayvancılık alanında üretim yapılıp, imalat başka şehirlere bırakılıyordu. Son zamanlarda yapılan yatırımlarla, özellikle özel sektörün girişimiyle, kamunun alt yapıda yaptığı yatırımlarla tarım ve hayvancılık bizim önemli gelir kaynağımız ancak imalat ve gıda sanayiinde de ülkemizin önde şehirlerinden biri haline geldi. Mermerinde tarihten gelen önemli özelliği var ama sanayi ve gelir kaynağı olarak kullanımı yakın tarihe dayanmaktadır. Önemli bir gelir kaynağı olan turizmde özellikle de termal turizm de her geçen gün daha da önemli bir konuma geliyoruz. Bu gelişmeleri sağlayan siz değerli iş insanlarımızın yaptığı yatırımlardır dedi.
İşbirliği ve Uyumla Enerjimizi Olumlu Yönde Kullandık
Afyonkarahisar’ı vizyon projelerle mevcut konumundan bir üst basamağa taşıdıklarını dile getiren Vali Mustafa Tutulmaz: “Büyüyen ve gelişen Afyonkarahisar’ın bazı vizyon projeleri ile desteklenmesi gerekiyordu. Son dönemde ilimizi marka şehir haline getirebilmek, değerini artırabilmek, dünyada değişik şehirlerle yarışabilir hale getirebilmek adına çalışmalar yapılması gerekiyordu. Bu alanda önemli bir başarı elde ettik. Bu başarıda milletvekilleri, STK’lar, iş dünyası ve kamunu ortak işbirliği içerisinde olmasının büyük katkısı oldu. İşbirliği başarının temelini getirdi. İşbirliği ve uyum ile enerjimizi olumsuz bir alanda değil olumlu bir alanda kullandık. Bunun sonucu olarak ta ilimiz, kendinden bahsettiren, yükselen bir değer haline geldi” diye konuştu.>>Hayati Kanat-Yasin Ay


TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU AFYON’U GEZDİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz'ı, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar TOBB Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini, Afyonkarahisar Ticaret Borsası ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.
Afyonkarahisar TOBB Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaretinde konuşan Hisarcıklıoğlu, okulun yapımında katkısı olanlara teşekkür etti. Okulu kendisinin yapmadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Türk iş dünyası bir milyon 500 bin lira verdi. Türk iş dünyasının katkılarıyla yapıldı. Allah hayırlı uğurlu etsin." dedi. Daha sonra Hisarcıklıoğlu, okulu gezerek öğrencilerle bir süre sohbet edip, kitap hediye etti. >>AA


HİSARCIKLIOĞLU VALİ TUTULMAZI ZİYARET ETTİ
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar’ ödül töreni ve programları nedeniyle Afyonkarahisar’a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti.
Rifat Hisarcıklıoğlu Valilik Şeref Defteri'ni imzalamasının ardından makama geçti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Mustafa Tutulmaz; ”Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımızı Afyonkarahisar’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Kendilerine şahsım ve tüm Afyonkarahisarlı hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.” dedi. Afyonkarahisar’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ilimizdeki programları hakkında bilgiler vererek misafirperverliğinden dolayı Vali Mustafa Tutulmaz’a teşekkür etti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Valilik ziyaretinin ardından, Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı, Afyonkarahisar TOBB Kız Anadolu İmamhatip Lisesi, Afyonkarahisar Ticaret Borsası, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretlerinin ardından Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar’ ödül törene katıldı.

AFYONKARAHİSAR TÜRKİYE'NİN GÖZBEBEĞİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Belediyesi'ni ziyaret etti.
Afyon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Büyüyen ve Gelişen Afyonkarahisar isimli toplantıya katılmak ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'i makamında ziyaret etti. Ziyarete, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Afyon Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Sıtkı Merdivenci, Afyon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler ve beraberindeki heyet katıldı.
Afyon'a yapacak çok iş var
Ziyaretin ardından bir açıklama yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'i ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Afyonkarahisar'ın ülke ekonomisine gerek hizmet sektöründe gerekse üretim anlamında çok büyük hizmet verdiğini söyledi.Afyonkarahisar'ın Türkiye'nin göz bebeği şehirlerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu,  Sayın Belediye Başkanımız seçildiğinden bu tarafa benim de ilk ziyaretim. Allah hayırlı uğurlu etsin, Allah utandırmasın, yapacak çok iş var. Yapacak çok iş var, Afyon'a ne kadar hizmet etsek yetmez çünkü Afyon'un ufku açık Afyon'lu ne kadar para kazanırsa Türkiye o kadar zengin olur. Afyonkarahisar ülke ekonomisine gerek hizmet sektöründe gerekse üretim anlamında çok büyük destek veriyor. dedi.Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ilimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek Türkiye'nin yerli otomobili başta olmak üzere istihdama ve üretime katkıda bulunan çalışmaları sebebiyle Rifat Hisarcıklıoğlu'nu tebrik ederek  çalışmalarında başarılar diledi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum