Reklam

TürkAkım'da vanalar açılıyor

TürkAkım projesi açılışında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "Rusya Türkiye işbirliği engelleme çabalarına rağmen gelişiyor" dedi.

TürkAkım'da vanalar açılıyor
08 Ocak 2020 - 22:57

TürkAkım doğalgaz hattı projesinin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, projenin tüm Avrupa için büyük önemi olduğuna dikkat çekerek, “Bu projenin gerçekleştirilmesi Karadeniz'in dibinden bir boru hattının döşenmesi, Rus Türk stratejik ortaklığının kayda değer ve somut meyveler getirdiğini gösteriyor. Rusya Türkiye arasında işbirliği engelleme çabalarına rağmen gelişiyor. Rus doğalgazını Türkiye'ye ihracı 30 senedir devam ediyor. Geçen sene Türkiye 24 milyar metreküp gaz aldı. Şimdi yeni bir güzergahtan gaz gelecek. Bu özel ve benzeri olmayan bir gaz ulaştırma sistemi. Denizin dibinden 2 paralel hat döşendi. Her biri 16 milyar metreküp kapasiteye sahip. Derinliği 2 kilometreyi aşıyor. Boruların uzunluğu bin 800 kilometreyi aşıyor. Bu hiç de kolay olmayan bir çalışma. Rus doğalgazının Türkiye'ye sevk edilmesi sadece Türk ekonomisi için değil birçok güney Avrupa ülkesinin ekonomisine olumlu tesir edecek. Genel anlamda Avrupa enerji piyasasının güvenliğini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum