Reklam

TEZGÂHLAR BALIKLARLA DOLDU TAŞTI

Afyonkarahisar’da balıklar tezgâhlardaki yerini aldı.

TEZGÂHLAR BALIKLARLA DOLDU TAŞTI
13 Ekim 2021 - 02:33
1 Eylül tarihinden itibaren Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’de tüm tekneler avlanmaya çıkarken, 15 Eylül tarihinden itibaren ise tüm Türkiye’de av yasağı tamamen kalkmış oldu.
Av yasağının kalkması ile birlikte Afyonkarahisar’da da tezgâhlar balıklarla doldu taştı. Balık çeşitlerinin artması ile birlikte geçtiğimiz aylarda el yakan balık fiyatları böylelikle yarı yarıya düşmüş oldu.

VATANDAŞ MEMNUN
Av yasaklarının kalkması ile birlikte, balık fiyatlarının yarı yarıya düşmesini vatandaşlar memnuniyetle karşıladı. Balık çeşitlerinin artmasının fiyatları da etkilediğini ifade eden vatandaşlar balığa daha çok ilgi göstermeye başladı. Daha çok balık çeşidinin insanların balık alım gücünü olumlu yönde etkilediğini belirten vatandaşlar, balığın özellikle çocuklar ve yetişkinler için ne kadar faydalı bir besin kaynağı olduğuna dikkat çektiler.

“HAFTADA 1 KEZ ALINMALI”
Aile bütçesi doğrultusunda hafta da en az bir kez balık almanın gerekli olduğunu ifade eden ve balık satın alan müşteri Uğur Çelik: “Hafta da en az bir kez balık almayı herkese tavsiye ediyorum. Ben gücüm yettiğince almaya gayret gösteriyorum. Özellikle çocukların zihinsel açıdan zekâ gelişimleri için balık oldukça faydalı bir ürün. Bu durum düzenli balık tüketimi sağlayan bir ailenin çocuğunda bariz bir şekilde göze çarpıyor”dedi.

SATIŞLARIMIZA YANSIYOR
Balık bolluğuna sevinen bir diğer taraf balıkçı esnafı ise; balık çeşitlerinin artması ile birlikte tezgâhlardaki en düşük balık fiyatının 15 ile 20 TL arasında değiştiğini ifada ettiler. Bir esnaf olarak balık bolluğuna kendilerinin de sevindiklerini aktaran Balıkçı esnafı Tufan Kocatepe: “Balığın bol olması her zaman bizleri mutlu eder, bu durumdan memnun kalırız. Çünkü bu durum sayesinde hem bizler çok balık satışı yaparız, hem de vatandaşların daha çok balık alıp yemesi bizleri de mutlu eder”dedi.

“HER BÜTÇEYE UYGUN BALIKLARIMIZ VAR”
Her balık sezonunun açılışında balık bolluğunun yaşandığını söyleyen Tufan Kocatepe: “Hemen hemen her çeşit balığımız tezgâhlarımızda mevcuttur. Örneğin gümüş, mezgit, karides, çupra, levrek, hamsi, palamut, istavrit, uskumru ve sardalye gibi önemli lezzetler tezgâhlarda yerini aldı. Fiyatlar şuan da oldukça uygun. Kilogram fiyatı 15-20 TL olan balık çeşitlerimiz var. Yani her bütçeye uygun balıklarımız var. Herkesi bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendiren en önemli besin kaynaklarından bir tanesi olan balığı almaya davet ediyorum”dedi. >> ÖZEL HABER: YASİN AY

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum