Reklam

TARIMSAL ÜRETİME BÜYÜK DESTEK

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK), tarımsal üretime, üretim konularına göre 500 bin lira ile 50 milyon lira arasında değişen miktarda düşük faizli yatırım ve işletme kredisi verecek.

TARIMSAL ÜRETİME BÜYÜK DESTEK
14 Ocak 2020 - 17:12

 
Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nin düşük faizli tarımsal kredi limitleri ve faiz oranlarında önemli değişiklikler yapıldı. 2022 yılı sonuna kadar geçerli olacak yeni kredi limitleri ve faiz oranları ile belirlenen kriterleri yerine getirmeyenler daha yüksek faiz ödeyecek.
LİMİTLER ARTTI, FAİZ KRİTERLERİ DEĞİŞTİ
Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete'nin 3 Ocak 2020 tarihli sayısında yayınlanan kredi desteği hakkında bilgiler verdi.  “Üreticiler, sözleşmeli üretim yapanlar, tarımsal amaçlı kooperatif ve üretici birlikleri, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve yalnızca lisanslı depo yatırımı yapan kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iktisadi işletmeleri, 31 Aralık 2022'ye kadar belirlenen indirim oranlarıyla kredi kullanabileceklerdir. Üreticilerin, birden fazla üretim alanında kredi talebinde bulunması durumunda kredinin üst limiti, krediye konu ürünlerden en yüksek kredi üst limitine sahip ürüne göre belirlenecektir.” dedi
ÜRETİCİLER KREDİLERDEN KADEMELİ OLARAK YARARLANABİLECEKLER
Destek kredilerinin kapsamları hakkında da bilgiler veren il tarım Müdürü İbrahim Acar : “Büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve/veya besiciliği konularında faaliyet gösteren ve bu alanlarda kredi kullanan üreticilerin mevcut kapasiteleriyle uyumlu yem bitkisi üretimi, modern basınçlı sulama sistemi alımı ile sözleşmeli üretim yaptıran gerçek veya tüzel kişilere kendi adlarına sözleşmeli üretime konu ürünle aynı ya da farklı konularda yaptıkları tarımsal üretime yönelik kullandırılacak krediler kredi üst limiti hesaplamasına dahil edilmeyecektir. Geleneksel (yaygın) hayvansal ve bitkisel üretim konularında kredi kullanacak üreticiler, indirim oranlarından, kullanacakları kredi tutarına göre kademeli olarak yararlanacaklardır. Mevcut işletmelerin satın alınmasına yönelik kredilerde de satın alınacak işletmenin faaliyet konusuna göre indirim uygulanacaktır” dedi.
KRİTERLERE UYAN ÜRETİCİLERE ÖZEL FAİZ ORANLARI UYGULANACAK
Kriterleri sağlayan üreticilerin yüksek faiz indirim oranlarından yararlana bileceklerini ifade eden Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar:  “Üretim konusuna göre, 500 bin lira ile 50 milyon lira arasında değişen üst limitteki krediler için yüzde 25-100 oranında faiz indirimi uygulanacaktır. Özellikli kriter olarak belirlenen şartları sağlayan üreticiler, bu kriterler için belirtilen oranlarda ek olarak faiz indiriminden faydalanabileceklerdir. Üreticilerimiz özellikli kriter olarak belirlenen şartları sağlamaları halinde, faizsiz olarak krediden yaralanabileceklerdir. Özellikli kriterler dikkate alınarak hazırlanan ve indirim oranları ile kredi üst limitinin gösterildiği tablolar da karar metninde yer almaktadır. İlimizde tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.>>Mehmet Karakaş
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum