Reklam

"ŞİDDETLE HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ"

Afyonkarahisar’da AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı Ege Bölge Toplantısı'nda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, sosyal yardım ve hizmetlere ayrılan mali kaynak 2002 yılında 1.6 milyar TL iken, 2019 itibariyle bu miktarı 33 kat arttırarak 55 milyar TL’ye yükselttiklerini ifade ederek, “Bugün ülkemiz, yaklaşık 3.7 milyon Suriyeli kardeşimizi misafir etmektedir. Suriyeli kardeşlerimize yaptığımız yardımların değeri 40 milyar doları aşmış durumdadır” dedi.

"ŞİDDETLE HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ"
17 Ocak 2020 - 15:21 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 17:23

Afyonkarahisar’da AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı Ege Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. Bir termal otelde gerçekleştirilen toplantıda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, ülke olarak sosyal yardımlara önem verdiklerini söyledi. Daha çok ihtiyaç sahibi aileye ulaştıklarının altını çizen Kaya, “Ülke olarak sosyal yardımlara daha çok mali kaynak ayırdık. Böylece daha fazla ihtiyaç sahibi haneye ulaştık. Sosyal yardım ve hizmetlere ayrılan mali kaynak 2002 yılında 1.6 milyar TL iken, 2019 itibariyle bu miktarı 33 kat arttırarak 55 milyar TL’ye yükselttik. Sosyal yardım uyguladığımız program sayısı da 2002 yılında sadece 4 iken, günümüzde bu sayıyı 43’e çıkarttık. Böylece, sosyal yardımlar kapsamında devletimizin şefkat elini bugün 3,5 milyon haneye ulaştırıyoruz. Bu sayı 2002 yılında 1 milyondu. Bugün ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları eğitimden kopmasın diye sadece Şartlı Nakit Transferi programıyla ulaştığımız hane sayısı 1,3 milyondur” diye konuştu.

"ŞİDDETLE HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ"
Şiddetin asla kabul edilemeyeceğini ve insanlık suçu olduğuna dikkat çeken Kaya şöyle konuştu: “Türkiye’de özellikle kadına yönelik şiddet konusu 1980’li yıllardan itibaren gündeme gelmeye başlamış; günümüzde toplumsal farkındalık daha da artmıştır. Bu sorun dünyanın diğer ülkelerinde de yaşanmaktadır. Elbette şiddet mağduru kadınlarımız susmamalıdır ve hakkını aramalıdır. Nitekim hükümetlerimiz döneminde kadına şiddetle mücadele konusunda önemli yasal düzenlemeler yaptık; uygulamaya koyduk; ayrıca bu alanda ciddi kurumsal yapı ve kapasite oluşturduk. Şiddetin her türlüsünü, bu kapsamda da kadına yönelik şiddeti en aza indirmek ve hatta sıfıra indirmek, bizim temel gayemizdir ve öyle de olmalıdır. Ancak kadına şiddet, sadece belirli bir kesimin duyarlı olduğu ve mücadele alanı gördüğü bir sorun değildir. Böyle bir algı oluşturulması kesinlikle kasıtlıdır. Zira bizim inanç ve kültür değerlerimizde şiddete asla yer yoktur. Dolayısıyla bu hepimizin sorunudur ve hep birlikte mücadele edeceğimiz bir alandır."

"SURİYELİ KARDEŞLERİMİZE YAPTIĞIMIZ YARDIMLAR 40 MİLYAR DOLARI AŞMIŞ DURUMDA"
Mülteci sorununun bir insanlık dramı olduğunu ifade eden Kaya konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türk milleti, sahip olduğu inanç, kültür ve insani değerleri sebebiyle tarihin hiçbir döneminde mağdur ve mazlumlara asla sırtını dönmemiştir. Bugün ülkemiz, yaklaşık 3.7 milyon Suriyeli kardeşimizi misafir etmektedir. Suriyeli kardeşlerimize her alanda hizmet sunabilmek için ensar ve muhacir bilinciyle hareket ettik; hiçbir karşılık beklemeksizin seferber olduk. Bugün sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Hükümet olarak Suriyeli kardeşlerimize yaptığımız yardımların değeri 40 milyar doları aşmış durumdadır.”
Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti Afyonkarahisar milletvekilleri Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, bakan yardımcıları, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Sezen, belde, belediye başkanları ve partililer katıldı.
“MUHALEFETTE CİDDİYET, KALİTE VE VİZYON SORUNU VAR” 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Libya konusunun dikkatle takip edilmesi gerektiğini ifade ederek; “Maalesef Türkiye’nin muhalefetinin ciddiyet sorunu var, vizyon sorunu var ve kalite sorunu var. Allah’tan ki, milletimizin basireti, feraseti çok yüksek ve bunlara iktidarı vermedi, vermiyor” dedi. 
Afyonkarahisar’da düzenlenen AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı Ege Bölge Toplantısında konuşan Kaya, Barış Pınarı harekatı ile sınır güvenliğinin korunması ve güvenli bölge oluşturulması için TSK’nın operasyonlarına devam ettiğini ifade etti. Fatma Betül Sayan Kaya, “Ekim ayının başında, gerek sınır güvenliğimizi korumak ve terör koridorunu ortadan kaldırmak; gerekse Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönebilecekleri güvenli bir bölge oluşturmak adına Barış Pınarı Harekatını başlattık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti, dik duruşu ile sahada; dünyanın en güçlü denilen iki ülkesiyle anlaşmaya oturtan diplomatik zekasıyla da masada sergilediği liderlik sayesinde büyük bir oyunu da bozduk. Hemen yanı başımızda oluşturulmaya çalışan terör koridoruna izin vermeyeceğimizi ortaya koyduk. Yine de dikkatle takip etmemiz gereken bir sürecin içindeyiz. Bu vesileyle, Harekat’ta şehit düşen Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize şifalar diliyorum” dedi. 
TÜRKİYE’YE DİZ ÇÖKTÜRMEYİ BAŞARAMADILAR 
Gelişen ve büyüyen Türkiye’nin farkında olan dış güçlerin farklı yollarla Türkiye’yi durdurma planı yürüttüğünü dile getiren Kaya; “Türkiye güçlü olmasın, hatta Türkiye diz çöksün istiyorlar. Bunun için çok fazla mücadele verenler var. 'Dünya 5’den büyüktür' diye haykıran Cumhurbaşkanımızı kendilerince cezalandırmak istiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız adeta “Erdoğansız” bir Türkiye için Türkiye’den yerli işbirlikçilerle birlikte uğraşan dış güçler oldu. Bunu geçtiğimiz aslında son 5 yılda yaşadığımız bütün süreçlere baktığımızda büyük bir mücadele verdiğimizi görüyoruz. Terörün hendek siyasetiyle başaramadılar. Bunu 15 Temmuz hain darbe girişimiyle başaramadılar. Bunu 2018 Ağustos Kur kıskacıyla başaramadılar. Biz şimdi saflarımızı daha da sıklaştıracağız. Birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendireceğiz” diye konuştu. 
MUHALEFETTE CİDDİYET, KALİTE VE VİZYON SORUNU VAR 
Türkiye’nin dış politikadaki kararlı hamleleriyle ülke üzerinde oynanmak istenen oyunları bozduğunu, muhalefette ciddiyet, vizyon ve kalite sorunu yaşadığının açıklamalarla anlaşıldığını vurgulayan Fatma Betül Sayan Kaya şunları söyledi; “Sadece son Doğu Akdeniz konusunda CHP Genel Başkanının yaptığı açıklamalara bakın yeter. Ne diyordu; “Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarında her ülke var ama Türkiye yok” üstelik sondaj gemilerimiz o bölgedeydi. Ardından, Libya ile uluslararası hukuka da uygun bir Mutabakat Zaptı imzaladık ve Doğu Akdeniz’de Türk milletine oynanmak istenen oyunu Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle bozduk. Bizimle bu anlaşmayı imzalayan Libya yönetimin daveti üzerine de, bildiğiniz gibi Libya için Teskere çıkardık. Başta yine CHP Genel Başkanı olmak üzere muhalefet, bu kez de “Ordumuzun Libya’da ne işi var” demeye başladı. Daha sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın “ordumuzu muharip güç olarak göndermeyeceğiz” demesine rağmen, hiçbir şey denmemiş gibi aynı söylemlerine devam ettiler. Elbette Libya konusu dikkatle takip etmemiz gereken bir süreçteyiz. Maalesef Türkiye’nin muhalefetinin ciddiyet sorunu var, vizyon sorunu var ve kalite sorunu var. Allah’tan ki, milletimizin basireti, feraseti çok yüksek ve bunlara iktidarı vermedi, vermiyor.” 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum