SGK'YI BATIRIYORLAR

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, çalışan aktif prim ödeyenlerden kesilen primlerin ve SGK’ya tahsis edilen bütçe ödeneğinin SGK’nın emekli aylığı ve sağlık ödemelerini karşılamadığı için hazineden SGK’ya 11 ayda toplam 232 milyar TL aktarıldığını kaydetti.

SGK'YI BATIRIYORLAR
21 Şubat 2021 - 16:33 - Güncelleme: 21 Şubat 2021 - 17:15
SGK’nın batırılmaya çalışıldığını kaydeden CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, SGK’nın geçen yıl Kasım sonu itibarıyla 11 ayda 314 milyar emekli aylığı, 121 milyar sağlık harcaması olmak üzere yaptığı toplam ödeme tutarının 435 milyar TL. olduğunu hatırlattı. Görgöz, “Çalışan aktif prim ödeyenlerden kesilen primler ve SGK’ya tahsis edilen bütçe ödeneği bunu karşılamadığı için hazineden SGK’ya aktarılan tutar 11 ayda toplam 232 milyar TL. Yılsonu verileri açıklandığında aktarılan tutarın 250 milyarın üzerine çıkması yanında, bu yıl hazineden SGK’ya aktarılacak tutarın ise 400 milyara ulaşması söz konusu.Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre, sağlıklı sosyal güvenlik sistemlerine sahip ülkelerde, 4 çalışan 1 emekliyi finanse ederken, Türkiye’de 1,7 çalışan 1 emekliyi finanse ediyor. Emekli maaşlarının çok düşük tutulmasına rağmen açıklar büyüyor. Çünkü emekliye verilmesi gereken maaş artışları, özelleştirilen sağlık sistemine, özel hastane zincirlerine, Şehir Hastanelerine aktarılıyor.
SGK’lılar, iktidar tarafından kapatılan SSK ilaç fabrikası, SSK hastaneleri sonrasında, özel sağlık kuruluşlarına, Şehir Hastanelerine mecbur edildiler.  Bundan dolayı SGK bu kurumlara olağanüstü ödemeler yapmak zorunda kalıyor.
Çalışan sayısı azalırken, işsiz sayısı da artıyor. Çalışma çağındaki gençler iş bulamadığı için SGK’lı sayısı ve prim gelirleri hızla düşüyor. TÜİK’in son verisiyle nüfus artış hızı da geriliyor. Dolayısıyla yakın gelecekte yaşlı nüfus daha da artacak, emekli sayısı daha da artacak ve bu sistemi finanse edecek çalışan sayısı emekli sayısından daha az olacak.
Mevcut iktidar, uyguladığı politikalarla, çalışanına ve emeklisine insanca yaşayabileceği imkanları sağlayamıyor, yeterli maaşı veremiyor. Bu böyle gitmez!
Böyle gitmesi halinde,  ülkemiz SGK ve SGK’lılar üzerinden bir avuç kişiyi zengin eden yoksullar ve yaşlılar ülkesi haline gelebilir” diye konuştu. >>TÜRKELİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum