Reklam

ÖZKAYA, GÖKBEY'İ İNCELEDİ

2021’de semalarda göreceğimiz Gökbey Helikopterini inceleyen Milletvekili Ali Özkaya, TUSAŞ AR-GE ve Prototip Operasyonları Başkanlığı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Makina Mühendisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Öztürk Bey’den bilgiler aldı.

ÖZKAYA, GÖKBEY'İ İNCELEDİ
08 Ocak 2020 - 18:35 - Güncelleme: 08 Ocak 2020 - 18:55

Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya,  yerli ve milli helikopterimiz Gökbey’i inceledi. Helikopterin portatifini yakından inceleyen Özkaya, TUSAŞ AR-GE ve Prototip Operasyonları Başkanlığı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Makina Mühendisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Öztürk Bey’den bilgiler aldı. Özkaya ayrıca Gökbey’in fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaştı.
Sertifikasyon uçuş testlerine başlandı
Yerli imkanlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri olan Gökbey'in ilk prototipi, ilk test uçuşunu 2018 Eylül'de yaptı. İkinci prototipin bugünkü uçuşuyla ise 2021'de tamamlanması hedeflenen sertifikasyon uçuş testlerine başlandı. Gökbey helikopterinin, sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının ardından seri üretime geçilmesi öngörülüyor.
Gece-gündüz faaliyet gösterebilecek
En zorlu iklim ve coğrafyalarda, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan Gökbey Genel Maksat Helikopteri, milli imkan ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanıp ve üretiliyor. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarım ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştiriliyor.
Geniş görev yelpazesine sahip
Helikopter geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecek. Gökbey Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülüyor.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum