Reklam

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA SEMİNERİ

Özyeğin Üniversitesi ve Afyonkarahisar S.M.M.O’ nın ortak olarak düzenlemiş olduğu kişisel verileri koruma kapsamında hazırlanan seminer dün İlimizde  Akrones Otel’de gerçekleşti.

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA SEMİNERİ
17 Ocak 2020 - 17:45 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 21:09

Akrones Otel’de düzenlenen seminere Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Dr. Yener Öner, S.M.M.O Başkanı  Serhat Gümüş, çok sayıda iş adamı, avukat ve serbest mali müşavirler katıldı.

“HAZİRAN 2020 TARİHİNE ERTELENDİ”
Kişisel verileri koruma kanununun kendilerini de etkilediğini ifade eden Afyonkarahisar S.M.M.O Başkanı  Serhat Gümüş: “Bildiğiniz üzere kişisel verileri koruma kapsamında hazırlanan bu kanun 2016 yılında resmi gazetede yayımlanmıştı. Gerekli Hukuk süreci tamamlandıktan sonra Nisan 2018 tarihinden itibarende, Ülkemizde uygulanabilir hale geldi. Aslında biz uygulamayı Aralık 2019 ayı olarak bekliyorduk. Fakat son günler de yine her zaman olduğu gibi bir uzatma oldu ve bu konu Haziran 2020 tarihine ertelendi. Bir sohbet esnasında bu konuyu konuşurken, bu durum dolaylı olarak bizleri de etkiliyor ve bizimde bilgimiz olması gerekir şeklinde değerlendirmiştik. Daha sonra kıymetli hocalarımızla irtibata geçildi, onlarla görüşüldü ve onlarda bizleri kırmadılar. Bizlere bu semineri vermek için geldiler. Sizlerin huzurunda hocalarımıza teşekkür ediyorum. İyi bir dinleti olmasını ve faydalı bir eğitim semineri olmasını diliyorum.  Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
“SAMİMİ BİR ÇABAYLA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”
Düzenlenen seminerde konuşan Dr. Yener Öner: “Kişisel verileri koruma konusu, gerçekten ilginç bir konu. Biliyorsunuz Ülkemiz Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi. Kurul’un 1981 yılında Konseyin almış olduğu karar ile birlikte bu konu sözleşmeye dönüşüyor. 1981 yılı itibariyle Avrupa Konseyine üye veya aday olan Ülkelerin mutlaka kişisel veriler konusunda bir tasarrufta bulunması ve kanun düzenlemesi yapması gerekiyor. Türkiye kurucu üye olmasına rağmen 25 yıl sonra, 2004 yılında hazırlanan Türk Ceza Kanunu ile birkaç maddeden yükümlü oldu. Bazı belirsizlikler vardı, önemli maddeler olmasına rağmen çok fazla işlenmedi.  Aradan geçen on yıl sonra 2016 yılında kişisel verileri koruma yasası çıktı. Akabinde güzel bir kurul oluştu ve şuanda ciddi ve samimi bir çabayla çalışmalar devam ediyor. Sisteminde oturması bekleniyor” dedi.  >>Yasin AY

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum