Reklam

İHRACATTA 30. SIRADAYIZ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi gazetecilerle kahvaltıda buluştu.

İHRACATTA 30. SIRADAYIZ
17 Ocak 2020 - 18:37

Akrones termal Otel’de düzenlenen kahvaltıya ATSO Başkanı Hüsnü Sertser, Başkan Yardımcısı Mehmet Gül Kadın girişimciler kurulu Başkanı Berna Tokman katıldı.  Ayrıca Toplantıda Başkan Serteser ayrıca ATSO’nun 2019 faaliyet yılını değerlendirdi.
YUMURTA’DA KDV YÜZDE 1 OLDU
2019 yılında Başkan Serteser Yumurta üreticilerinin sorunlarına çözüm bulduklarını söyleyen Başkan Sertser: “2019 yılında üyelerimizin talepleri doğrultusunda yaptığımız lobi faaliyetlerimizin bazıları olumlu sonuçlandı. Buna en güzel örnek, 2019 yılında birkaç gündeme getirdiğimiz ve 2020 yılının ilk günlerinde Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan yumurtada KDV indirimidir. Yayımlanan karar ile birlikte toptan satışlarda yumurtanın KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e inmiştir. Dileriz ki temel ihtiyaç maddeleri arasında olan yumurtanın, perakende satışlarında da KDV yüzde 8’den yüzde 1’e iner ve vatandaşlarımız yumurtayı daha ucuza tüketir. Yumurta ile ilgili yaşadığımız en büyük sorun olan Irak’a ihracatın durması hakkında da çalışmalar yaptık. Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi, Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun davetiyle Irak’ın Türkiye Büyükelçisi Hasan El Cenabi’yi Odamız’da ağırladık ve sorunları içeren bir dosyayı Sayın Büyükelçi’ye sunduk.” dedi.
  İHRACATIMIZDA ARTIŞ VAR
Afyonkarahisar'ın 2019 yılı ihracatını, Türkiye ortalamasının 4 puan üstünde gerçekleştirdiğine dikkati çeken Serteser, ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 6,35 artarak 363 milyon 664 bin dolar olduğunu belirtti.Hüsnü Serteser, sözlerini şöyle sürdürdü:"Şehrimiz bu rakamla Türkiye'de 30'uncu oldu. İki tür ihracat rakamı var. Birincisi, doğrudan ihracat. Bizim 363 milyon 664 bin dolarlık ihracatımız bu kategoriye giriyor. Bir de ihraç kayıtlı satıştan bahsetmemiz mümkün. Bu satışlarda üretim ve istihdam Afyonkarahisar'da yapılmasına rağmen ihracat, başka şehirlerde kurulan firmalar ya da alım-satım yapan şahıslar üzerinden yapılıyor. Dolayısıyla bu ihracat, başka illerin hanesine yazılıyor. Biz, ihraç kayıtlı satışların, üretimin ve istihdamın sağlandığı illerin hanesine yazılmasını talep ediyoruz. Afyonkarahisar’ın yaklaşık 100 milyon dolarlık ihraç kayıtlı satışının olduğunu tahmin ediyoruz. Bununla birlikte ihracatımız, yarım milyar dolara yaklaşmış oluyor."Serteser, Afyonkarahisar'daki ihracatçı firma sayısının 2018 yılında 347 iken, 2019'da 394'e yükseldiğini dile getirdi.>>Mehmet Karakaş
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum