Reklam

Belgesi olmayan Galericilik yapamayacak

Belgesi olmayan Galericilik yapamayacak

Belgesi olmayan Galericilik yapamayacak
15 Temmuz 2018 - 21:32

Belgesi olmayan Galericilik yapamayacak

 

Afyonkarahisar Oto Galericileri Dayanışma Derneği tarafında galeri esnafına yönelik; ‘İkinci El Oto Alım Satım Yönetmeliği’, ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ ve son çıkan ‘KDV Yasasıyla’ ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Afyonkarahisar Oto Galericileri Dayanışma Derneği üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Oto galericiler sitesinde yapılan toplantıya Bursa Oto Galericiler Oda Başkanı Hakan Yanık,AlberkQaTechnıc Firma Yöneticisi Ender Emin Özcan ve galerici esnafı katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Afyonkarahisar Oto Galericileri Dayanışma Dernek Başkanı Remzi Çelikten, üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı organize ettiklerini ifade etti. Toplantıda Bursa Oto Galericiler Oda Başkanı Hakan Yanık’ın dernek üyelerine yeni çıkan yönetmelikle ilgili detayları anlatacağını ifade eden Başkan Çelikten, merdiven altı galericiliği önlemek adına çalışmalar yapacaklarına dikkat çekti.

 

“Sertifika için dersler başlayacak”

 “Motorlu araç alım satım sorumlusu” ve “Motorlu araç alım satım personelinin” belgelerini alabilmeleri için dernek olarak kurs düzenleyecekleri bilgisini veren Çelikten; “Önümüzdeki günlerde sertifika alımı için derslere başlayacağız. Oto galericileri sertifikalarını aldığında vergi levhasının yanına bu belgesini asacak. Bu belge sayesinde araba satım işlemi yapmaya hak kazanacaklar. Sertifika almayan kişiler alım satım işi yapamayacak. Vergi levhamızın olduğu gibi bu sertifikada olmak zorunda. Biz dernek olarak girişimlerde bulunduk eğitimler başlayacak hak eden herkes belgesini alacak. Bu belge sayesinde ayaktan alım satanlara yönelik önlem almış olacağız. Galericiler için güzel bir adım oldu” dedi.

“Sektörümüz maalesef temsil noktasında zayıf”

Daha sonra Bursa Oto Galericileri Oda Başkanı Hakan Yanık konuştu. Yanıkta, galericilerin temsil notasında eksik olduğunu ifade etti. Temsil olarak Türkiye genelinde sadeceBursa Oto Galericiler Odası’nın olduğunu ifade eden Yanık; “Afyonkarahisarlı galericilere bildiğimiz her şeyi aktarmaya çalışacağız. Sizleri ikinci el oto alım satım yönetmeliği, mesleki yeterlilik belgesi ve son çıkan KDV yasasıyla ilgili sizlere bilgi vereceğiz. Piyasada son derece bilgi kirliliği var. Herkes bir şekilde sektöre hakim olmak için kafasına göre ve ya aldığı duyumlara göre insanları bilgilendirmekte ve yönlendirmektedir. Ne acıdır ki; Türkiye’de 81 il olmasına rağmen birçok esnaf odası ve Sanayi ve Ticaret Odaları olmasına rağmen Türkiye ticaretini en büyük etken olan oto galericilerini temsil makamları yok. Türkiye çapında sadece Bursa Oto Galericiler odası yetkilidir. Bizim dışımızda 4 tane daha oda var ama onlar galericilikle beraber diğer meslek grupları oto elektrikçiler, oto lastikçiler meslek gruplarıyla kurulmuş odalardır. Buranın oda başkanları da kimisi lastikçi, kimisi elektrikçi olduğu için bizim sektörümüz maalesef temsil noktasında zayıf” diye konuştu.

 

Belge dağıtıldı

Konuşmaların sonunda Bursa Oto Galericiler Oda Başkanı Hakan Yanık, ‘İkinci El Oto Alım Satım Yönetmeliği’, ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ ve son çıkan ‘KDV Yasasıyla’ ilgili bilgilendirmeyi sunumlu şekilde yaptı. Galeri esnafının da sorularını yanıtlayan Yanık,araç alım satacak tüm esnafın mesleki yeterlilik belgesi alması gerektiğini söyledi. Toplantı sonunda Afyonkarahisar Oto Galericiler Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Remzi Çelikten dernek üyelerine üyelik belgelerini takdim etti. >> Mehmet Başeğmez

YORUMLAR

  • 0 Yorum