Reklam

"Sesimizi tüm dünyaya duyurmak zorundayız

"Sesimizi tüm dünyaya duyurmak zorundayız

 "Sesimizi tüm dünyaya duyurmak zorundayız
09 Mart 2017 - 17:23

 “Sesimizi tüm dünyaya duyurmak zorundayız

Ankara - Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği tarafından tertiplenen ve Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu’nun katkılarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle uluslararası, “Kadının Toplumdaki Yeri ve Önemi” konulu panel düzenlendi. Panele başta kadınlar olmak üzere çok sayıda misafir katıldı.

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan panelin açılış konuşmasında; ‘’Vatanımızın kurtuluş fitilinin ateşlendiği, bağımsızlığımızın temellerinin atıldığı, cumhuriyetin kazanıldığı toprakların bireyleri olarak, kadına verilen değerin ve hakların yılmaz savunucusuyuz.” dedi. Özerkan, “Kocatepe’den tüm dünyaya seslenen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinin yanında, Türk kadınına verdiği değerin göstergesi olarak kadınlarımız için getirdiği reformların saymakla bitmeyeceği gerçeğini bu vesile ile gözler önüne sermek ve sesimizi kadın hakları adına tüm dünyaya bir kez daha duyurmak zorundayız.’’ dedi.

Türk kadınının nereden nereye geldiğini anlattı

Moderatörlüğünü Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Genel Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu'nun yaptığı panele, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Nevin Güngör Ergan, Romanya Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Laura M. Dumbraveanu Onat, Moldova - Gagauzya Milletvekili İvanna Köksal ve Türksoy - Kırgızistan'dan Şehnaz Burhaneddin panelist olarak katıldı. Afyonkarahisar milletvekili Hatice D. Özkal’ın yanısıra kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı panelin ilk konuşmasını Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Bölümü hocalarından Prof. Dr. Nevin Güngör Ergan yaptı. Ergan; "Ben de sözlerime bize bu günleri armağan eden Osmanlı'nın küllerinden Cumhuriyetimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü ve o gün bugündür ülkemiz için evlatlarını şehit veren şehit annelerinin önünde saygıyla eğilerek sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum’’ diyerek, Cumhuriyet döneminden itibaren Türk kadınının nereden nereye geldiğini anlattı.

Erkekler hayatımızın her döneminde yanımızda olsunlar

Moldova-Gagauzya Milletvekili İvanna Köksal “Erkekler hayatımızın her döneminde yanımızda olsunlar, çünkü kadınlar sadece eş değil aynı zamanda onlar anne, onlar babaanne, abla, kardeş… Erkekler şunu unutmasınlar ki her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.’’ diyerek Gagauzya’da kadının yerini anlattı."Öncelikle Türk dünyasının ve bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım.’’ diyerek sözlerine başlayan Türksoy - Kırgızistan'dan Şehnaz Burhanettin, Orta Asya'da Türk kadınlarının tarihten beri el üstünde tutulduğunu ve devlet yönetiminde bile söz sahibi olduğunu anlattı.

Özkal kadınlar günü kutladı

Afyonkarahisar milletvekili Hatice D. Özkal da yaptığı konuşmada, tüm davetlilerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, Türk kadınının sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde daha fazla yer alması gerektiğini, ancak bu sayede kadının toplum içinde hak ettiği yere kavuşabileceğini söyledi. Konuşmalarının ardından davetlilerden gelen Türk kadını ve yabancı kadınlar arasındaki farklarla ilgili soruları yanıtlayan panelistlere, Dernek Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan tarafından katılımlarından dolayı teşekkür edilerek şükran belgesi takdim edildi. Davetlilere sunulan ikramların ardından, böyle bir panele katılmaktan çok mutlu olduklarını belirten konuşmacılar, aldıkları davet için teşekkür ederken, bu tür etkinliklerin sıkça yapılması konusunda temennide bulundular. >>HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum