Reklam

Yüzde 50 oy almış olan diktatör olmaz"

Yüzde 50 oy almış olan diktatör olmaz"

Yüzde 50 oy almış olan diktatör olmaz"
08 Mart 2017 - 18:07

Yüzde 50 oy almış olan diktatör olmaz”

 

AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ve beraberindeki heyet, referandum çalışması kapsamında Türkeli gazetesini ziyaret ettiler.

 

Türkeli Gazetesi imtiyaz sahibi Hacı Hakkı Özsoy ile görüşen heyet referandum ile ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

 

“Türkeli’nin önemini biliyoruz”

 

Ziyarette konuşan İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, “16 Nisan’daki halk oylaması ile ilgili Afyonkarahisar’daki “evet” çalışmaları kapsamında bugün Afyonkarahisarımızın gerçekten medarı iftarı diyeceğiniz önemli gazetelerinden ve aynı zamanda önemli esnaflarımızdan değerli ağabeyimiz Hacı Hakkı Özsoy amcayı ziyarete geldik. Aynı zamanda Türkeli gazetesini ziyarete geldik. Türkeli gazetesi Afyonkarahisar’ın ilk gazetelerinden biridir. Bunun önemini biz çok iyi biliyoruz” dedi.

 

“17 Nisan sabahında güçlü bir Türkiye’ye ulaşmak istiyoruz”

 

Yurdunuseven, “Biz burada halkımıza niçin ‘evet’ demesi ile ilgili çalışmalarımız kapsamında kurum ziyaretleri, aynı zamanda da halkımızla iç içe oluyoruz. Bizim seçim koordinasyon merkezimizin yaptığı programlar çerçevesinde yaklaşık bir haftadır gündüzleri bu şekilde ziyaretlerde bulunuyoruz. Akşamları da köy ziyaretleri yapıyoruz ve çalışmalarımıza devam ediyoruz. Biz inşallah 16 Nisan’da oy veren halkımızdan evet demelerini, 17 Nisan sabahında da güçlü bir Türkiye, güçlü bir yürütme olan ve karar mekanizması olan bir güne ulaşmak istiyoruz Allah’ın izniyle” diye konuştu.

 

CHP’nin diktatörlük iddiaları

 

“Biliyorsunuz AK Parti, 11 defa halkımızın önüne sandık koymuş” diyen Yurdunuseven sözlerine şöyle devam etti: “Sandık koyan birisinden nasıl bir diktatörlük anlayışı çıkar, nasıl bir diktatör çıkar, onu halkımızın takdirlerine sunuyoruz. Burada sandık varsa millet vardır ve Cumhurbaşkanlığı sisteminde şunu söylüyoruz diyoruz ki: Cumhurbaşkanı halkın yüzde 50’sinin oyuyla yüzde 50 artı bir oyla gelecek. Yüzde 50 +1 bir alan bir kişi halkın yarısından çoğunun istediği benimsediği biri nasıl diktatör olabilir. Burada Cumhurbaşkanı bir kişi ama halk yüzde 50, dolayısıyla halkı arkasına almış ve yüzde 50 gücü olan bir kişi hiçbir zaman diktatör olmaz. CHP bu yönüyle rahat olsun. Halk birini seviyorsa, beğeniyorsa, güveniyorsa o insan bu ülkeyi, bu insanı yönetmeye layık olan birisidir. Bu kim olursa olsun, bu bugün Sayın Recep Tayyip Erdoğan olur, yarın başka birisi olur. Önemli olan halkımızın güveni ve yüzde 50 destek vermesidir. Önemli olan sandıktan çıkandır her zaman söylüyoruz sandıktan çıkan başımızın tacıdır. Sandık varsa bir defa kesinlikle millet vardır. Millet varsa kesinlikle tek adamlık veya diktatörlük yoktur.”

 

“Millet ne derse o olur”

 

CHP'li Eren Erdem’in “yüzde yüz’ün iradesi yüzde 51’in iradesiyle yok sayılacak!” ifadelerine de değinen Yurdunuseven, “Biz şunu söylemek istiyoruz: Bir defa Türkiye Büyük Millet Meclisine bakarsınız birden fazla parti var. Yani orası halkın yüzde yüzü diyoruz. Onun mantığı ile orası halkın bir kısmını temsil ediyor. Biz oysa orayı yüzde yüz olarak kabul ediyoruz. Oyların dağılımına göre Türkiye Büyük Millet Meclisi oluşuyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi yüzde elliyi AK Parti temsil ediyor ama içerisindeki partilere bakarsak AK Parti yüzde 50 ise CHP, MHP ve HDP’de kendi destekçilerini temsil ediliyor. Cumhurbaşkanı en az yüzde 50, diğerleri yine de oturuyor mantık yine aynı yine sandık yine seçmen yine millet mantık aynı ama farklı düşünüyorlar. Onlar hep alışmışlar sandıklarda açık oy atıp da gizli tasnif yapmayı. Onlar bu sistemi bildikleri için biz hep şunu söylüyoruz: her zaman millet ne derse odur doğrusunu millet bilir” diye konuştu.

 

“Milletin derdiyle dertlenmeyen yüzde 50 alamaz”

 

Bu sistemle artık koalisyon diye bir şeyin olmayacağını ifade eden Yurdunuseven sözlerini, “Bir kişi yüzde 50 alınca cumhurbaşkanı olacak. Sistemde meclis olacak, meclis yasamasını yapacak, Cumhurbaşkanı yürütmesini yapacak. Dolayısıyla koalisyon hükümetlerinde CHP yeni bir partinin yüzde 50’yi yakalaması onlar için mümkün olmadığı için bunlar bunu çok iyi biliyorlar. Onun için diyoruz ki bu milletin dertleriyle dertlenmeyen sevinçleriyle sevinçlenmeyen milletin değerleriyle olmayan bir kişinin bir defa yüzde 50 alması mümkün değil. Önce milletin değerleriyle değerlendirmeleri lazım. Ondan sonra da Cumhurbaşkanı adaylarını çıkarmaları lazım” ifadeleri ile noktaladı. >>>>Oktay yüksel

YORUMLAR

  • 0 Yorum