Reklam

İlimiz restorasyonda altın çağını yaşıyor

İlimiz restorasyonda altın çağını yaşıyor

İlimiz restorasyonda altın çağını yaşıyor
05 Mart 2017 - 16:40

İlimiz restorasyonda altın çağını yaşıyor

 

İlimizde yapılan bir çok restorasyon, şehrin geçmişini günümüze getiriyor. Şehir tabiri caizse restorasyonda altın çağını yaşıyor.

 

İlimizde halen devam etmekte olan bir çok restorasyon var ancak bir takım tadilat ve restorasyonlar Mart ayından sonra başlamış olacak.

 

Yonca Altı Camii Ramazan’a hazır olur

 

Kabe Mescidi ve Keçe Pazarı gibi camilerin restorasyonuna Mart ayından sonra başlanacak. Yonca altı Camiinin ise Ağustos ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor. Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, “Çünkü bizim her eserimizin bir süresi var. Şimdi orada herhangi bir şey çıkıyor. Bir problem oluyor ve biz onu kurula gönderiyoruz. Kurul suresi biraz uzuyor. Ondan dolayı biraz zaman kaybı oluyor. Yonca altı camii normal şartlarda bu Ramazan’a yetişir ama biz böyle bir ihtimalini de göz önünde bulundurarak süreyi biraz daha uzatıyoruz” dedi.

 

10 tane restorasyon yapılan yer var

 

Afyonkarahisar’da ilçeleri ile beraber yaklaşık 10 tane restorasyon yapılan yerin olduğunu ifade eden Aydın, “Örneğin Sorgun beldesinde Yahşibey Türbesi var. Uzun yıllar hiç bakılmamış ve dokunulmamış bir türbe. Biz onu tamamladık. Ondan sonra Şuhut ilçesinde Hamza Paşa Hamamı devam ediyor. Göynük’te Akşemsettin Türbesi var. Onun da yapım çalışmaları devam ediyor. Gedik Ahmet Paşa Hamamı restorasyonu da bizim kontrolümüzde devam ediyor” diye konuştu.

 

Yeni projeler var

 

“Bu arada bizim yeniden ihale edeceğimiz yeni yerler var” diyen Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Yeni projelerimiz var. Mesela Sandıklı Ekinhisar köyündeki camide restorasyon çalışmamız olacak. Sandıklı’da Havai Camisi var. Onu tamamladık çok da güzel bir cami oldu ve eski ile neredeyse ilk yapıldığı gün gibi. Sandıklı’da Şaloğlu cami var. Bu camii ihale edilecek. Bir de Ayanoğlu Cami ihale edilecek. Dinar’da Ulu Cami’nin tapusunu aldık. Proje alımı yapılacak. Restorasyon çizimi projesi yapılacak ve sonra ihale edilecek” şeklinde konuştu. >>>>Oktay Yüksel – ÖZEL HABER

YORUMLAR

  • 0 Yorum