Reklam

"Terör çok dikkate alınmıyor"

"Terör çok dikkate alınmıyor"

"Terör çok dikkate alınmıyor"
21 Şubat 2017 - 18:12

Çavuşbaş’taki evler restore edilecek

 

Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine atanan Mehmet Tanır, turizmciler ve basın mensupları ile tanışma toplantısı düzenledi. Toplantıda ilimizde yapacağı turizm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli termal otelcilerle istişare toplantısı Akrones otelde gerçekleşti.

 

Turizmin geleceği masaya yatırıldı

 

Toplantıda Afyonkarahisar ilinin “Termal Turizm Pazarındaki Yeri” ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün,  Kültür ve Turizm Bakanlığının 2023 hedefleri doğrultusundaki stratejisi, Afyonkarahisar kültür ve turizminin güçlü yönleri, termal turizm alanında, konaklama sektöründe hizmet veren işletmelerin,  hedefleri ile sektör-kamu bileşkesindeki beklentileri, görüş, sorun ve çözüm önerileri görüşüldü.

 

Seyahatçi sayısı 46 milyon arttı

 

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine atanan Mehmet Tanır,Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 2016 yılına ilişkin ''Dünya Turizm Barometresi'' raporunda, uluslararası seyahatlerin yüzde 3.9 oranında büyüyerek 1 milyar 235 milyona ulaştığı kaydedildi. 2016 yılındaki küresel seyahatçi sayısının geçen yıla kıyasla 46 milyon arttığı belirtilen UNWTO raporunda, küresel ekonomik krizin başladığı 2008 yılına göre ise artış miktarının 300 milyon olduğu ifade edildi” dedi.

 

“Türkiye gözde bir ülke”

 

“Dünyada Türkiye bütün olumsuzluklara rağmen yol almasını bilen gözde bir ülke” diyen Tanır, “Ülkemiz devamlı kendisini geliştirebilen önemli bir ülke olma noktasında adımlarını emin atan ülke konumunda olacaktır. Termal turizmde dünyada birkaç örnek vermek istiyorum; Rusya 8 milyon, Almanya 10 milyon, Fransa 700 bin, 800 bin kişi yıllık olarak değişiyor” diye konuştu.

 

Termal bölgelere ayrılmış durumda

 

Kültür ve Turizm Bakanlığının termal turizme nasıl baktığını da anlatan Tanır şöyle konuştu: “Kısaca değerlendirmek istiyorum: Gördüğünüz gibi Turizm Bakanlığı termal turizmi birkaç bölge olarak ele almış. Bizler Frigya Termal bölgesindeyiz. Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir, Kütahya olarak belirlenmiş.”

 

Avrupa’da termalde birinciyiz

 

Türkiye’nin 2023'te gelirlerini 500 milyar dolara çıkarmak istediğini kaydeden Tanır, “Turizm içinde bu rakamın içerisinde 50 milyar gibi bir rakam öngörüsü var. Diğer taraftan termal turizm kaynağı adına Avrupa'da birinci konumdayız. Kaplıca uygulamaları sırasına bakıldığı zaman dünyada 7. sıradayız. Yani bizim rekabet edebilir bir durumumuzun olduğunu ifade etmek istiyorum. İlimize gelen turist sayısı 2016 verilerine bakacak olursak 695 bin 778. Turizm enformasyon bürosuna gelenler, otellerimizde gelenler bu rakamları oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

 

“Otellerde konaklamayı bağımsız düşünmeyin”

“19 adet turizm işletme belgeli konaklama tesisimiz var” diyen Tanır şöyle konuştu: “Bunların 9 tanesi 5 yıldızlı. Otellerdeki konaklamayı bağımsız düşünmemek gerekiyor. Burada şunu vurgulamak istedik: Afyonkarahisar'a gelen turistler için Tokalı Kanyonu, anıtlar, türbeler gibi ayrıntılar termal turizm için çok önemli. Aynı zamanda kültür turizmi adına da şahsım olarak bir çalışmam var insanlar gittikleri yerlerde oranın müziğini dinlemek, yemeğini yemek, gidebileceği yerler varsa gezmek, insanları ile temas etmek, alışverişte bulunmak, oradan giderken bir fotoğraf götürüyor veya bir biblo götürüyor. Bir daha gelişi için fotoğraf veya biblo dönüşü sağlıyor.”

 

Çavuşbaş’taki tarihi evler restore edilecek

 

Tanır, “İlimizde geçmiş dönemde 262 adet bina restore edilmiş. Sokak güzelleştirmesi yapılmış binalarımız var. Şuan sayı vermiyorum, ihale aşamasında olduğu için uygun olmayabilir ama çok sayıda binamızı dış cephesini çatısını onaracağız ve orada yaşayan insanlarımıza ciddi anlamda bir katkı vereceğiz. Bunun için devletimiz tarafından ciddi bir rakam ayrılmış durumda. Ulu Cami'nin çevresinden başlayarak Mevlevihane’ye kadar bir sokak çalışması yapacağız. Buralarda insanlar yaşıyor, insanların içinde yaşıyor olması çok önemli. Ben şunu gördüm insanların ekonomik durumları zayıf oldukları için maalesef dokunmamışlar ve bu binalarda zarar görmeye devam etmiş” şeklinde konuştu.

 

Desteklemelerden yararlanın çağrısı

 

Kültür Turizm Bakanlığı destekleme anlamında çok önemli çalışmalara imza attığını kaydeden Tanır, “Bu noktada teknik yardımlar ve destekleri var. Ben vatandaşların bu desteklerden yararlanmalarını istiyorum. Gerçekten bir çok kişi bu noktada bilgi sahibi değil. Ben basının bu noktada destek verip vatandaşlara duyurması noktasında yanımızda olmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Turizmde sürekli bir artış var

 

Akrones Hotel Genel Müdürü Hamit Topaloğlu ise “Ben bir toplantıya katıldım. Bu toplantıya çok önemli isimler de katıldı. Konferanslar verildi ilgimi çeken bazı noktalar oldu. Onları sizlerle paylaşmak istiyorum: En önemlisi turizm gelirlerinin artmaya devam etmesi ve her şartta her koşulda matematiksel olarak paylaşıldı. Geriye dönüp baktığımız zaman 11 Eylül, olsun, kuş gribi olsun, Türkiye'nin kendi ekonomik krizleri olsun, dünyanın ekonomik krizleri olsun, Rus uçağının düşürülmesi, bütün bunlara bakıldığı zaman 1995’ten bu yana veriler turizmde hep bir artış olduğunu gösteriyor. 2016 yılına kadar hep artan bir trend var. Şu anda içinde bulunduğumuz durumun da geçici olduğu bunun bir şekilde matematiksel olarak geçeceğini görebiliyoruz. Baktığımız zaman Rus uçağı düşürülmemiş olsaydı bugün bu kadar kötü durumda olmayacaktık” şeklinde konuştu.

 

“Terör çok dikkate alınmıyor”

 

“Terörün olmasına rağmen dünyadaki turizmcilerin değerlendirmelerine baktığınızda terörün çok fazla bir etkisinin olmadığı düşünülüyor” diyen Toplaoğlu, “Sonuçta biz buradayız bak ve bu toplantıya geldiysek biz burayı tercih ederek geldik ve bu terör olaylarını da bilerek geldik. Dolayısıyla Türkiye'de bir terör olayı görmüyoruz. Evet terör var ama bugün Londra'da da var, İsviçre'de de var, bu dünyanın her yerinde var. Fransa'ya baktığımız zaman yaşananları görüyorsunuz şu anda dünyanın neresinde bir terör saldırısı olacak bilemezsiniz diyorlar.

Bu noktada konaklama çeşitliliği çok fazla ön plandaydı. Artık olayın sadece deniz kum ve güneşten ibaret olmadığı paylaştılar. En önemlisi de düğün turizmi. Bu olay çok ciddi boyutlara ulaştı. Rakam olarak bakıldığında 10 milyarlara ulaşıyor. Zaman zaman dizler de duyarız Hindistan'da bir şöyle bir düğün oldu diye bu dünyanın diğer noktalarında çok fazla yapılan bir şey sadece bölgemize mahsus değil” ifadelerini kullandı.

 

Turizm yaygın ama gün sayısı az

                       

Dünyada şu anda konaklama sayısında çok ciddi bir artış olduğunu kaydeden Topaloğlu, “konaklamanın gün sayısında bir düşüş var. Bu tüketicinin çok uzun tatillere değil de daha kısa tatillere zaman ayırdığı yönde. Durum onu gösteriyor. 2 - 3 günlük kısa tatiller vakit geçiriyorlar” dedi.

 

Afyonkarahisar’a Arapları çekebiliriz

 

Toplaoğlu, “Geçen gün Dedeman Otelin CEO’su arkadaşla sohbet ederken oteldeki durum nasıl diye sordum. Satış rakamlarından bahsedince şaşırmamak elde değil. Şu anda Türkiye'de öyle bir fiyat yok ve orayı dolduran da Araplar. Adamlar bir şekilde Arapları Trabzon'a getirdiler. Karadeniz'e getirdiler ve şu anda Karadeniz yazında kışında tamamen dolu durumda. Ben bizim de bu bölgede bunları yapabileceğimize inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı. >>>Oktay Yüksel                          

YORUMLAR

  • 0 Yorum