Reklam

Köksal'dan, haşhaş üreticileri için araştırma önergesi

Köksal'dan, haşhaş üreticileri için araştırma önergesi

Köksal'dan, haşhaş üreticileri için araştırma önergesi
13 Ekim 2019 - 19:12

Köksal’dan, haşhaş üreticileri için araştırma önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar’daki haşhaş üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla “Meclis Araştırması” açılmasını talep etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, haşhaş üreticilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı'na “Meclis Araştırması” açılması için önerge verdi.

Afyonkarahisar Haşhaş Üretiminde İlk Sıralarda Yer Alıyor

Haşhaş üretiminde ilk sıralarda yer alan Afyonkarahisar ilinde haşhaş üreticilerinin ciddi anlamda sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Milletvekili Köksal önergesinde, özellikle haşhaş ekim izni konusunda geçmiş yıllarda çiftçilerin taahhütname ile ekim yapılabiliyorken bugün Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) zorunlu tutulması yüzünden ekim yapamamakta ve mağdur olduklarını söyledi.

Haşhaş Üretimi Binlerce Çitfçiye Ekmek Veriyor

Bu nedenle Afyonkarahisar ilinde haşhaş üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla “Meclis Araştırması” açılmasını talep eden Köksal, “Haşhaş bitkisi Milattan önce 2’nci yüzyıldan günümüze kadar Afyonkarahisar topraklarında yetişen bir bitkidir. Ekimi, hasadı izine bağlı Devlet kontrolünde yapılan haşhaş bitkisi bugüne kadar Türkiye’de binlerce çiftçiye ekmek vermiştir. Bu yıla kadar yasal süresi içinde müracaat etmeyenlere, yanlış beyanda bulunanlara, form dilekçesi muhtar tarafından imzalanmayanlara, kontrol imkânı olmayan yerlerde ekim yapmak isteyenlere, 18 yaşını bitirmemiş olanlara, ekimden sebepsiz vazgeçenlere, 3298 sayılı yasanın 4. Maddesi hükümleri veya TCK’nın kaçakçılıkla ilgili maddelerine göre kesinleşmiş cezaları bulunanlara haşhaş ekim izni verilmezken, bu yıldan itibaren ÇKS sistemine kayıt zorunluluğu getirilmiştir. Üstelik bu zorunluluk üreticiye doğru dürüst anlatılmadan, üretici bu konuda uyarılmadan yapılmıştır.” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum