Reklam

"Referandum bir vatan meselesidir"

"Referandum bir vatan meselesidir"

"Referandum bir vatan meselesidir"
12 Nisan 2017 - 15:14

“Referandum bir vatan meselesidir”

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan, Merkez İlçe Başkanı Yusuf Onur Seçme ile bir basın toplantısı düzenledi. Demirkırkan ve Seçme, 16 Nisan'daki referandumun bir vatan meselesi olduğunu belirttiler.

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan, haftalık basın toplantısında referandum sürecini değerlendirdi. Demirkırkan şu açıklamayı yaptı: "Biz referandumu vatan ve millet meselesi olarak görüyoruz. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünün söz konusu olduğunu söyledik. Cumhurbaşkanımızın danışmanlarından ikisi bu çerçevede ağızlarındaki baklayı çıkardılar. Cumhurbaşkanımızın danışmanlarından Mehmet Uçum şöyle dedi: Sessiz değil halkımız gümbür gümbür bir devrim yapıyor farkında mısınız? Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor, 16 Nisan kutlu olsun”

 

“Bu devlet size yetmedi mi?”

 

“Türkiye Cumhuriyeti devleti size yetmedi mi? Siz kimsiniz?” diye soran Demirkırkan, “Böyle bir devlet kurma fikriniz varsa vatandaşımız niye bilmiyor. 18 maddenin içine sakladığınız ve hep itiraz ettiğiniz şeyler gerçekte yeni kurulacak devletin sinyalleri miydi?

Şükrü Karatepe de Çin örneğini vererek Özel İdareler'in kaldırılması ile Başkanlık Sistemi'nin tam olarak kurulacağını belirtti. Bu yapı, eyalet sistemi içindeki düzenlemeler midir? Biz referandum süreci başladığından bu yana bu konuda açıklama yapıyoruz. Niyetleri ortaya çıktı. Ben 16 Nisan öncesinde sevgili vatandaşlarımıza bir kez daha ifade etmek istiyorum: Bu, bir siyasi parti seçimi değildir. Bizi bir tek kişi mi yönetsin, 550 kişi ile yönetilmeye devam mı edelim? Tek bir kişi her şeyimize karar versin mi, vermesin mi? Bunu oylayacağız. Biz, Afyonkarahisarlıların büyük oranda 'hayır' oyu vereceğini ve çocuklarının geleceğini düşünerek hareket edeceklerini düşünüyoruz" dedi

 

“Yoğun ve özverili bir çalışma yaptık”

 

CHP Merkez İlçe Başkanı Yusuf Onur Seçme ise yaptığı açıklamada, “Bizlere emanet edilen namusumuz saydığımız oylarımıza sahip çıkacağız. Bunun için yapmış olduğumuz çalışmalarımızı referandum günü öncesi ve sonrası olarak sınıflandırmak isterim Referandum günü öncesinde partimizin emektarları görevlileri aracılığı ile vatandaşlarımızla buluştuk bilgilendirme toplantıları yaptık. Geniş katılımlı mitingler düzenleyerek halkımızı referandum konusunda bilgilendirdik. Yoğun ve özverili çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkürü bir borç olarak bilirim. Bu süreçte biz yasa da belirtilen şekilde çalışmalarımız yaptık. Yasa da belirlenen yerlerin dışında afiş ve pankart asılmamasına ilişkin gerekli şikayetleri yaparak kaldırılmasını sağladık. Cumhuriyet Halk Partisi bu süreçte Genel başkanından milletvekillerine il ilçe başkanlarından üyelerine gönüllülerine kadar başarılı bir sınav vermiştir.16 Nisan günü de bu hayırlı çalışmaların sonuçlarını alacağımızı biliyorum” dedi.

 

529 sandıkta oy kullanılacak

 

Seçme açıklamasında, “Sandık başında görev alacak tüm sandık kurulu üyelerimize ve müşahitlerimize referandum günü yapılacak iş ve işlemlerle ilgili parti okulumuzdan eğitim almış uzman eğitmenler aracılığı ile eğitimler verilmiş olup yapmaları gereken kontroller hakkında bilgi verdik. Bu süreçte Merkez İlçemize bağlı 529 sandıkta oy kullanma işlemi yapılacak olup sandıkların yüzde 98i sandık kurulu üyelerimiz ile kalan kısmı ise müşahitler tarafından oy kullanma ve sayım işlemlerinde görev alacaklardır” diye konuştu.

 

“Koordineli olarak sandık güvenliği için çalışacağız”

 

“Böylelikle tüm sandıklarımız görevlilerimiz aracılığı ile kontrol altındadır” diyen Seçme şöyle konuştu: “Buradan ayrıca tüm vatandaşlarımıza da hatırlatmak isterim oy kullanmış oldukları sandıklar da sayım saatinde sayım ve tasnif işlemlerine katılıp ıslak imzalı tutanak talep etme hakları olduğunu hatırlatmak isterim. Referandum günü Merkez ilçe Başkanlığımız olarak yapmış olduğumuz duyurularda ve bilgilendirme toplantılarımız da bahsettiğimiz gibi hasta yaşlı engelli vatandaşlarımızın sandığa götürülmesi konusunda yardımcı olacağız. Referandum günü okul sorumluları ve görevli avukat arkadaşlarımız aracılığı ile koordineli halde sandık güvenliği için çalışacağız.”

 

“Oy ver, koy verme”

 

“Yaklaşık her 50 sandığa bir avukat düşecek şekilde sandık güvenliği ve itirazlar konusunda hummalı bir çalışma gerçekleştirdik” diyen Seçme, “Bunun sonucunda belirlemiş olduğumuz avukat arkadaşlarımızla belirlenen sandıklar arasında koordineyi sağlayıp bir olumsuzluk olması halinde irtibat kurmalarını sağladık. Genel merkezimiz ile koordineli olarak yürüttüğümüz ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarının sisteme işlenmesi YSK ‘nın sitesi ile koordineli sistem ile denetimlerimizi yapacağız. Bu sistemin çalışırlığını teyit etmek amaçlı genel Merkezimizin koordinesi altında birçok kere Türkiye geneli sandık sonuç giriş testi yapılmıştır. Seçim günü Belde ve köylere Gönüllü gençlerimizin ulaşımı sağlanacak olup ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları okul sorumlularımız aracılığı ile toplanacak olup yine İntranet sistemimize işlenecektir. 8-Buradan kıymetli vatandaşlarımıza çağrımızdır. Değişikliği istenilen anayasa maddelerini lehte ve aleyhte olan yorumları okuyarak ve mutlaka ve mutlaka sandığa giderek oy kullanmalarıdır. Çünkü Anayasa metinleri bizi bir eden metinlerdir. Dağdaki çobanı da ilgilendirir Anayasa profesörünü de ilgilendirir hepimiz eşit vatandaş olduğumuz ülkemizde bu referandum hepimizi eşit şekilde ilgilendirmektedir. aman canım bir oydan ne olacak demeden sandığa gidilmelidir. Oy ver koy verme diyerek tüm halkımıza saygı ve selamlarımı sunuyorum. Bu vesile ile öncelikle şehit ve gazilerimizin ve görevi başında bulunan tüm emniyet mensuplarımızın da polis haftasını kutlarım” ifadeleri ile sözlerini noktaladı.>>>>Haber merkezi

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum