Reklam

Denizli'den Ankara'ya "evet" yürüyüşü

Denizli'den Ankara'ya "evet" yürüyüşü

Denizli'den Ankara'ya "evet" yürüyüşü
12 Nisan 2017 - 15:13

Denizli’den Ankara’ya “evet” yürüyüşü

 

Ankara’ya Anıtkabire ulaşmak için Denizli’den yola çıkan bir eylemci 2001 krizinde yaşadıklarını ve haberleşen eylemlerini kupürler halinde yeleğine yapıştırdı. Eylemci Ankara’ya ulaştığında CHP’yi Anıtkabir’de Atatürk’e şikayet edeceğini söyledi.

 

Adı Burhan Tokay. 68 yaşında Denizlili bir çiftçi. 2001 yılında koalisyon döneminde defalarca haksızlığa uğradığını iddia ediyor. 2001 yılında yaşanan ekonomik krizin kendilerini çok etkilediğini anlattı.

 

“1500 lira 7500 liraya çıktı”

 

Tokay, “2001 yılında bir kitap atma olayında bizi mahfettiler 20-25 milyon çiftçiyi. Bugünün 1500 lirası o günün bir buçuk milyarı borç ettik bankaya. Bunu ödeyene kadar 7,5 milyara çıktı. Traktörümü sattırdılar 25 dönüm tarlamı sattırdılar” dedi.

 

Resmi dilencilik belgesi talep etmiş

 

O günleri anlatmak için yollara düşmüş Burhan Tokay. Oysa o birçok kesim tarafından tanınan biri. Denizli'de, 2001 yılında yükselen faiz nedeniyle bankaya borcunu ödeyemeyince açlık grevi yapmış, resmi olarak dilencilik yapmak için bakanlar kuruluna müracaat etmiş, hatta iç organları dahi satılığa çıkarmıştı çiftçi Burhan Tokay.

 

Haberleri yeleğinde taşıyor

 

O günlerde yaşadığı her olay haber niteliği taşıdığı bir çok gazetede haber olmuş. O kupürleri de yeleğine yapıştırmış. Bugün anayasa değişiklik referandumu için Denizli’den bazen otostop bazen yolcu otobüsü ile Ankara’ya gitmek için yollara düştü. Ankara’da da ilk işi Anıtkabir’e çıkmak olacak. CHP’lileri Atatürk’e şikayet edecek.

 

“Yüzmesini bilmem”

 

Tokay, “Bu denize dökecek olanları ben geldim buraya yüzmesini de bilmiyorum. Gölbaşına götürsünler beni yüzmesini bilmediğim için. İster Deniz Baykal’ı ister Hüsnü milletvekili darp mı edecekler, ne yapacaklarsa yapsınlar” dedi.

 

“Yeni nesli uyarmak istiyorum”

 

Tokay, 2001 yılında yaşadıklarını kimsenin yaşamaması için de referandumda evet oyu istediğini kaydetti: “Bu yürüyüştür. Bir daha diyorum ben gençleri evlatlarımı torunlarımı yeni gelen nesli uyarayım bu şeylerin ellerinden kurtulsunlar. Amerika’nın şer odaklarından batının şer ittifakından.  Buradaki ortaklarlarının ellerinden kurtulmaya çalışsınlar akıllı olsunlar” >>>Oktay Yüksel – Özel haber

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum