Reklam

Gezilerde Kılavuz-Rehber alınması zorunlu

Gezilerde Kılavuz-Rehber alınması zorunlu

Gezilerde Kılavuz-Rehber alınması zorunlu
12 Nisan 2017 - 15:11

Gezilerde Kılavuz-Rehber alınması zorunlu

 

Havaların ısınmasıyla birlikte başlayan okul ve kurum gezilerinde ilk tercih edilen yer, Büyük Taarruz’un başladığı Kocatepe ve ilimizin şehitler diyarı olduğunun simgesi Şehitlikler oluyor.

 

Anıt ve şehitliklerin bağlı olduğu Başkomutan Tarihi Milli Parkı resmi Alan Kılavuzu-rehberi  Hasan Özpunar yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bilindiği gibi Afyonkarahisar adeta bir şehitler ve şehitlikler diyarı. Gerek 1874 rakımlı Kocatepe gerekse savaşın geçtiği yerlerde bulunan Yzb.Agah, Çiğiltepe,Büyük Taarruz,Yıldırım Kemal ve Dumlupınar civarındaki anıt ve şehitlikler ilgili yasa ve yönetmelikler gereği resmi alan kılavuzu alınarak gezilebilir. Özellikle okul gezilerinin başladığı bugünlerde bizim okul yöneticilerinden ricamız öncelikle çocuklarımızın Milli Mücadelenin büyüklüğünü, önemini kavramaları amacıyla Afyonkarahisar’da bulunan savaş alanlarına, şehitlik ve anıtlara gezi düzenlemeleri.”

 

Rehber şart

 

“Zira çocuklarımız öncelikle ilimizi, tarihi ve kültürel değerlerini tanımalılar” diyen Özpunar, “Bunu yaparken de profesyonel Alan Kılavuzu-rehber almaları onlar için faydalı olacaktır. Başkomutan Tarihi Milli Parkı Alan Kılavuzları  olarak gayemiz  kimsenin  ilimizdeki anıt ve şehitlikleri gezmesine engel olmak değil sadece Milli Mücadeleye tanık olmuş  bu toprakların belli bir düzen dahilinde  Alan Kılavuzu alınarak düzgün, doğru rehberlikle gezilmesini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

 

Alan kılavuzu almaları yasal zorunluluk

 

Gezi organize eden okullarımızın ve seyahat firmalarının anıt ve şehitliklere yapacakları gezilerde resmi işlemleri yerine getirerek alan kılavuzu almalarının yasal bir zorunluluk olduğunun altını çizen Özpunar aksi durumlarda, gerek seyahat firmasının gerekse ilgililerin cezai müeyyide ile karşılaşabileceklerini söyledi.

 

Milli Parklar müdürlüğü ile irtibata geçsinler

 

İlgili yönetmeliğe göre ‘’ korunan alanlara gelen grup halindeki ziyaretçiler veya acenteler etkinlik için Alan Kılavuzu almak zorundadırlar’’ şeklinde hüküm olduğunu belirten Özpunar, Kılavuz almadan gezi organize eden Okul, Kurum ve acentelerin ilgili yönetici ve personellerinin bu hüküm uyarınca Milli Parklar Müdürlüğü veya Alan Kılavuzları ile irtibata geçmeleri gerektiğini söyledi.>>>Haber merkezi

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum