Reklam

Akgün'den Parkinson uyarısı

Akgün'den Parkinson uyarısı

Akgün'den Parkinson uyarısı
12 Nisan 2017 - 15:10

Akgün’den Parkinson uyarısı

 

Halk Sağlığı Müdürü Lütfi Akgün Parkinson hastalığı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Akgün belirtilerini anlattı, tedavi yollarından söz etti.

 

Halk Sağlığı Müdürü Lütfi Akgün yaptığı açıklamada, “Parkinson hastalığı Alzheimer Hastalığından sonra en sık izlenen, beyindeki hücre dejenerasyonu (işlev kaybı ile hücre ölümü) ile giden bir nörolojik hastalıktır” dedi.

 

“Hareketlerin yavaşlaması, titreme, denge kayıpları…”

 

Akgün açıklamasında, “Bu hastalıkta beyinde dopamin isimli bir molekülü üreten nöronların kaybı izlenmektedir. Bunun sonucunda da hareketlerin yavaşlaması, titreme, denge kayıpları gibi yakınmaların oluşmasına neden olmaktadır. Uyku bozuklukları ve kabızlık, titreme ve hareketlerde yavaşlama belirtileri ile hastalım yıllar önce başlamaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“50 yaşından önce başlaması çok nadirdir”

 

“Parkinson hastalığı özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır” diyen Akgün sözlerine şöyle devam etti: “50 yaşından önce başlaması çok nadirdir. Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık olarak iki kat daha sık olarak izlenmektedir. Yaş, genetik faktörler, cinsiyet Parkinson hastalığında bilinen bazı risk faktörleridir. Bazı genetik mutasyonlara sahip kişilerde aile öyküsü özellikle genç yaşta Parkinson hastalığına yakalanan kişilerde daha belirgindir.”

 

Belirtilerini sıraladı

 

Parkinson hastalığının belirtilerini de anlatan Akgün şu ifadeleri kullandı: “İstirahat halinde izlenen titreme (tremor). Hareketlerin yavaşlaması (bradikinezi). Pasif eklem hareketlerini zorlaştıran kaslarda sertleşme (rijidite) Ayakta durma dengesinin bozulması (postural instabilite)”

 

“Uyku davranış bozukluğuna dikkat”

 

Parkinson hastalığının motor bulguları ortaya çıkmadan bazı başka belirtilerin kendini gösterebildiğini ifade eden Akgün sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar arasında ağrı, koku alma bozukluğu, REM uyku davranış bozukluğu (geceleri çok canlı rüyalar görüp, etrafındakilere zarar verebilecek vurma gibi bazı hareketlerle ortaya çıkan bir uyku bozukluğudur) ve otonomik sistem (mesane-bağırsak, tansiyon değişiklikleri gibi) bozuklukları gibi bulgular da izlenebilmektedir.”

 

“Ciltte yağ oranı artar”

 

Akgün, “Parkinson hastalığının tipik bulguları ortaya çıkmaya başladığında yürürken kolları iki yanda normal şekilde sallamama, elde, bacaklarda veya çenede istirahat döneminde titreme, mimiklerin kaybının izlendiği maske yüz belirtisi, yazının giderek küçülmesi şeklinde zor okunur bir yazıya sahip olma, göz kıpma sayısında azalma, öne eğik ve yavaş şekilde yürüme, sık düşmeler, küçük adımlarla yürüme, donup kalmalar, hareketin ve konuşma hızının yavaşlaması, yutma bozuklukları, kabızlık, cinsel işlev bozuklukları, depresyon, psikoz, hayal görme, halüsinasyon, gündüz uyuklama hali, dürtü kontrol bozukluğu, ciltte yağlanmanın artması (sebore), bunama da izlenebilir” dedi.

 

3 başlıkta tedavi yöntemi

 

“Parkinson hastalığında tedavi 3 ana başlıkta toplanabilir” diyen Akgün sözlerini şöyle noktaladı: “Birinci sırayı ilaç tedavisi almaktadır. İlaç tedavisinden yeterli faydayı göremeyen hastalarda cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Parkinson hastalığı tanısı almış her hastada hastanın yakınmalarına göre destek tedavisi de düşünülmelidir.” >>>>Haber merkezi 

YORUMLAR

  • 0 Yorum