Reklam

Kalp sağlığı haftası

Kalp sağlığı haftası

Kalp sağlığı haftası
11 Nisan 2017 - 15:16

Kalp sağlığı haftası

 

10-12 Nisan Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle Halk Sağlığı Müdürü Lütfi Akgün yazılı bir açıklama yaparak, “ayakta beslenme obezite ve kalp hastalıklarına neden oluyor” dedi.

 

Halk Sağlığı Müdürü Lütfi Akgün, “Dünya genelinde bulaşıcı hastalıkların kontrolü, eğitim seviyesinin yükselmesi, insanların sağlık konusunda daha bilinçli hale gelmesi ile değişen beslenme alışkanlıkları, bireylerin beklenen yaşam sürelerini uzatmış; bununla birlikte bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme sıklığı artmıştır” dedi.

 

Kalp sağlığını olumsuz etkileyen nedenler

 

Akgün açıklamasında, “Bu bağlamda dünyada ve ülkemizde ölüm nedenlerin başında kalp ve damar hastalıkları yer almaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte artan hareketsizlik, obezite, sigara ve alkol kullanımı, yüksek kolesterol ve tansiyon, şeker hastalığı gibi etkenler kalp sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bunların yanında stres, düzensiz bir hayat, düzensiz uyku vb. erkenler de kalp sağlığının bozulma sebeplerindendir” ifadelerini kullandı.

 

“Ayakta beslenme obezite ve kalp hastalıklarına neden oluyor”

 

“Kalp hastalıklarından bazıları da genetik sebeplere dayanır ve bunlar en riskli olanlardır” diyen Akgün sözlerine şöyle devam etti: “Bu yüzden ailesinde kalp hastalığı olanların yukarıda saydığımız olumsuz hususlara daha çok dikkat etmesi ve gerekli sağlık kontrollerini aksatmaması gerekmektedir. Ülkemizde hastalığa bağlı ölümlerin ortalama % 60 ‘ını kalp hastalıkları oluşturmaktadır ve maalesef kalp krizi dediğimiz ani atakların görülme yaşı gün geçtikçe düşmektedir. Gençlik ve hatta çocukluk çağında bile kalp krizinden ölümlerin olduğu gözlenmektedir. Ne yazık ki çocuk ve gençlerimiz teknolojinin gelişmesine paralel olarak artan hareketsizlik ve kolesterol yönünden zengin olan ayaküstü beslenme şekli özellikle gençlerde obezite ve beraberinde de kalp hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.”

 

“Stres, sigara ve alkolden uzak durun”

 

Akgün son olarak, “Bu önemli sağlık problemine dikkat çekmek ve bireylerin sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak amacı ile 10-16 Nisan Kalp Sağlığı Haftası olarak belirlenmiştir. Düzenli bir yaşam, doğru beslenme, fiziksel aktivite, stresten sigara ve alkolden uzak durularak korunabilen, vücudun hayat merkezi kalp sağlığı için sağlık kontrollerinizi yaptırmaya, konuyla ilgili danışma ve destek için sizleri sağlık kurum ve kuruluşlarımıza davet ediyoruz” ifadeleri ile mesajını noktaladı. >>>>Haber merkezi 

YORUMLAR

  • 0 Yorum