Gastroenterit nasıl anlaşılır?

Fuar Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Yrd. Doç Dr. İsmail Uygan sık görülen Gastroenteritin hastalığı ile ilgili bir açıklama yayınladı.


Gastroenterit nasıl anlaşılır?

Dâhiliye Uzmanı Yrd. Doç Dr. İsmail Uygan, Gastroenteritinin en sık görülen belirtileri ishal ve kusmadır dedi.
“Başka organizmalar neden olur”
Hastalığın bebek ve çocuklarda ciddi rahatsızlıklara neden olduğunu ifade eden Uygan: “Gastroenterit kusma ve ishale neden olan yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur. Buna bakteri, virüs veya başka organizmalar neden olur. Atakların çoğu birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. İshal ve kusma şiddetliyse, dehidrasyon olabilir; bu vücudunuzda yeterince su olmadığı anlamına gelir. Bu bebeklerde ve küçük çocuklarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olur”dedi.
Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?
Sıvı tüketiminin bu süreçte önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Doç Dr. İsmail Uygan: “Hastalığın tedavi edilmesindeki en önemli etken, vücuttaki su miktarının arttırılmasıdır. Bu nedenle hastalar ishali ortadan kaldırmak için bol sıvı tüketimi yapmalıdır. Bu ishalin daha kolay bir şekilde tedavi edilmesini sağlayacaktır. Tabiî ki, yediğimiz gıdaların da yeri son derece önemlidir. İshalin tedavisi için kişiler posalı ve lifli yiyecekleri tüketmelidir. Tüketilmesi gereken diğer yiyecekler ise; havuç, pirinç lapası, elma, pirinç suyu, yoğurt, ayran, kahve, muz, zencefil çayı, patates çorbası, bal, elma sirkesi, sade gazoz olmaktadır”dedi.  >>Yasin Ay