“ÖLÜMLERİN SEBEBİ KONTROLSÜZ YAPILARDIR”

İyi Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık basın toplantılarına devam ediyor.


“ÖLÜMLERİN SEBEBİ KONTROLSÜZ YAPILARDIR”

Parti binasında düzenlenen toplantıya İyi Parti Afyonkarahisar İl Başkanı  Mehmet İnkaya ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda İl Başkanı İnkaya, ülke ve yerel gündemi değerlendirdi.
Toplantıda Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem konusuna değinen Başkan İnkaya: “Her deprem felaketinden sonra insanlar üzülürler, etkili ve yetkililerimiz, halkla birlikte ağlar, üzülür, bir süre sonra acılarla birlikte, alınacak önlemlerde unutulur. Yaşanılacak ikinci depreme kadar bu konu konuşulmaz bile”dedi.
“İmar affı sağlam yapı mücadelelerini boşa çıkarıyor”
Depremde meydana gelen ölüm sayılarının fazla olmasını yapılan imar affına bağlayan Başkan Mehmet İnkaya: “Hatta iktidar sahipleri ve yapıların sağlamlığından sorumlu olan kurum, kuruluş ve kişiler işlerini yeterince takip ve kontrol dahi etmezler. Deprem doğal afettir. Dünya var olduğundan beri depremler yaşanmaktadır. İnsan aklı olan bir varlıktır. Yaşamını biraz da aklını kullanarak devam ettirmektedir. İnsanların bina içinde kalıp ölmelerine deprem değil, eksik malzemeli, kontrolsüz yapılar sebep olmaktadır. Yapıların sağlamlığından, kanuna yönetmeliğe genelgeye göre sorumlu olan kurum ve kuruluşlar görevlerini titizlikle yaparken yoruluyorlar. Kontrolörler, inşaat sahiplerinin binayı ucuza mal etme arzuları karşısında çok yoruluyorlar biliyoruz. Vicdanlı her denetmen görevini yapmaya çalışıyor. Ancak seçimlerden önce iktidarlar oy kaygısıyla imar afları çıkarıyorlar. İmar affında, o güne kadar verilen sağlam yapı mücadeleleri boşa gitmektedir. Kanuna uyarak yapı yapanla uymadan yapanlar bir olmaktadır”dedi.
“Devlet sadece vicdan duygusuyla yaşatılamaz”
Çürük yapılara kim kullanılabilir raporu veriyorsa cinayet işliyordur diyen İyi Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya: “Yapıların sağlamlığından sorumlu olanlar, sadece vicdanlarına emanet edilmemelidir. İşçiler, ustalar, taşeronlar, müteahhitler, mühendisler denetçiler, Belediye Başkanları, Valiler hizmet içi kurslarda eğitilmelidir. Kalitesiz beton yığınlarının içine insanlar girmemelidir. Çürük yapılara kim kullanılabilir raporu veriyorsa cinayet işliyordur. Hukuk devletinde kanunlarla belirlenen iş ve işlemlere yapılmadığı halde olur raporu veriliyorsa, olur raporu veren kişi denetlenmiyorsa cinayet işleniyordur. Devlet sadece vicdan duygusuyla da yaşatılamaz”dedi.