Öğrenciler engelli parkurunda ter döktü

AFSÜ Zafer Sağlık Külliyesinde engelli parkuru kuran öğrenciler, bir günlüğüne de olsa engellilerin ne tür zorluklar çektiklerini tecrübe etti.


Öğrenciler engelli parkurunda ter döktü

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Topluluğu (AFSÜ-FTR) üyesi öğrenciler Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engellilerle empati kurmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdi.
Cafe AFSÜ önünde engelli parkuru oluşturan öğrenciler, görme ve ortopedik engellilerin şehir hayatında karşılaştıkları güçlükleri deneyimlemek için göz bandı takarak ellerindeki çubukla ve tekerlekli sandalye ile parkurda ilerlemeye çalıştı. Sekiz aşamalı dubalı parkur ve rampadan oluşan parkuru tamamlamaya çalışan öğrenciler, engellilerin destek almadan belirli bir güzergâhta hareket ederken ne tür problemlerle yüzleştiklerini yaşayarak tecrübe etti.
“Her birimiz engelli adayıyız”
Etkinlik hakkında bilgi veren AFSÜ-FTR Başkanı Nurullah Ertuğrul, şöyle konuştu:“Her birimiz engelli adayıyız. Topluluk Danışmanımız Öğr. Gör. Yunus Emre Kundakçı ile hazırladığımız etkinliğimizde engellilerin karşılaştığı sorunları arkadaşlarımıza göstermek istedik. Farklı istasyonları olan parkurumuz sayesinde arkadaşlarımıza akılda kalacak bir empati tecrübesi yaşattık. Arkadaşlarımızın etkinliğimize gösterdiği ilgiden memnun olduk. Umarız bu farkındalık ülke geneline yayılır ve engelliler şehir hayatında altyapıdan kaynaklanan daha az sorun yaşarlar.”dedi.