Beslenmeye ve hijyene dikkat edilmesi gerekiyor


Beslenmeye ve hijyene dikkat edilmesi gerekiyor

Beslenmeye ve hijyene dikkat edilmesi gerekiyor

AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Uzmanı Doç. Dr. Afşin Kundak, Afyon Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programında prematüre bebekler hakkında açıklamalarda bulundu. On doğumdan birinin prematüre olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Kundak, her yıl dünyada yaklaşık 15 milyon, Türkiye’de ise 150 bin civarında prematüre doğum olduğunu söyledi.

Prematüre doğumların bir kısmının anneye bir kısmının da bebeğe bağlı hastalıklardan kaynaklanabildiğini belirten Doç. Dr. Kundak, şöyle konuştu: “Normal gebelik 40 haftalık bir süreçtir. 37 ile 42 hafta arasında doğanlar normal doğum, 37 haftanın altında doğanlar ise prematür olarak isimlendirilir. Hafta sayısı geriye düştükçe risk artmaktadır”dedi.

“Otuz beş yaşın üzerinde olmak riski artırır”

Doç. Dr. Afşin Kundak: “Erken doğumların yarısının annenin enfeksiyonlara bağlı olarak geliştiği biliniyor. Tabii burada annenin sigara içmesi, diyetine dikkat etmemesi ve stres önemli faktörler. Anne adayının 35 yaşın üzerinde olması da riski artıran bir etkendir. Çoğul gebelikler ve tedavi yoluyla olan gebeliklerde de prematür olma ihtimalinin yüksek olduğunu biliyoruz. Prematür doğumun engellenmesinde en önemli görev, kadın doğum uzmanlarına düşmektedir. Ailelerin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeleri için uygun takiplerinin yapılması gerekiyor. Beslenmeye dikkat edilmesi, hijyen kurallarına uyulması, sigara içilmemesi gerekiyor. Annede tansiyon yüksekliği oldu mu gebeliği sürecinde? Ödemi oldu mu? İdrar yolu enfeksiyonu var mı? Anemisi var mı? Bunların iyi takip edilmesi lazımdır.”dedi.

“Yeni doğan bakım ünitesi hizmete devam ediyor”

Kundak: “Zafer Sağlık Külliyesindeki AFSÜ Hastanesi Yenidoğan Bakım Ünitesinin A Bloktan F Bloğa taşındığını hatırlatan Doç. Dr. Kundak, “Daha modern bir ortamda, yeni binada ve yeni donanımlar ile hizmet vermeye başladık.” dedi. AFSÜ’de ağızdan beslenemeyen çocukların beslenme ünitesi, zor doğmuş çocukların tedavilerine yardımcı olacak hipotermi cihazı, yeni solunum cihazları ve küvezlerle doğum kapasitesinin artırılarak hizmete devam edildiğini kaydeden Doç. Dr. Kundak, Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olması dolayısıyla yeni doğan Bakım Ünitesine ayrı bir desteği olduğunu da sözlerine ekledi.