Reklam

GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Özel Fuar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzm Doktor Sami Şahan grip aşısı tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?
23 Ocak 2020 - 16:36

Yaptığı açıklamada grip salgınından en az iki hafta önce, grip aşısının yapılmasının gerektiğini ifade den Uzm. Doktor Sami Şahan: “ Grip aşısı, grip salgınları başlamadan önce yaptırılmalıdır. Bunun için ideal dönem ekim-kasım-aralık aylarıdır. Grip aşısının etkisi yapıldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu nedenle grip aşısının bir grip salgınından en az 2 hafta önce yapılmış olması gerekir. Aşının koruyuculuğu, genellikle 6-12 ay kadardır”dedi.
Grip aşısının koruyuculuğu ne kadardır?
Grip aşısının %80 oranında koruma sağladığını belirten Uzm. Doktor Sami Şahan: “Grip aşısının etkinliği, aşı içinde bulunan virüs tipleri ile salgına neden olan virüs tipleri arasındaki uygunluğa göre değişir. Grip aşısı ideal şartlarda  %70-80 oranında koruma sağlar. Uygun kişilere yapılan grip aşısı özellikle zatürre gelişiminden hastaları korumaya yardımcı olur. Aşı yapılan kişinin yaşı önemlidir, aşının koruyuculuğu gençlerde yaşlılara göre daha fazladır. Aşının yaşlılarda grip nedeniyle hastaneye yatışları % 50, zatürre riskini % 60 ve ölüm riskini de % 70 oranında azalttığı bilinmektedir”dedi.
Grip aşısı her türlü virüslerden bizi korur mu?
Uzm Doktor Şahan: “Grip aşısı sadece gripten korur. Aşı olduğunuz halde basit nezle türü viralinfeksiyonları geçirebilirsiniz. Bu aşının etkisiz olduğu anlamına gelmez. Aşının koruduğu grip hastalığı, 38,5 derecenin üzerinde ateş, kas ağrıları ve gene durum bozukluğu ile birlikte giden bir hastalıktır”dedi.
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum