Gent Şehrine Emirdağ Caddesi İsim Teklifi Verildi
Gent şehrinde yaşayan Emirdağlıların yıllardır sohbet ortamlarında dile getirdiği "Neden bir sokak yada caddede ismimizi kullanmıyorlar. Belçikalı siyasetçiler Emirdağlılara değer vermiyor mu?” serzenişlerine Veli Yüksel: “Emirdağlı Türk aileler yıllardır Gent sokaklarının, özellikle de Sleepstraat’ın bir parçası olmuştur. Emirdağ’ın Gent’le ve Gent’te yaşayan Türklerle bu denli bağlantılı olması nedeniyle, Gent’te bir meydan veya caddeye bu Emirdağ’ın adının verilmesini öneriyorum. Gent ve Emirdağ arasındaki tarihi bağı ölümsüzleştirilmeliyiz ve bu da bir meydan ya da caddeye Emirdağ’ın adının verilmesiyle yapılabilir. Göçün 60. Yılını kutlayacağımız 2024 yılı anısına böyle bir teklifte bulundum. Böyle bir girişim yarım asırdan fazla şehrimizde yaşayan on binlerce Türk kökenli Gentliyi onure edecektir.” şeklinde konuştu. Gent Belediye Meclisinde Emirdağ meydanı, caddesi önergesini üyesi olduğu Belediye Meclisinde dile getiren Veli Yüksel: “Belediye başkanı Mathias De Clercq’in teklifime olumlu cevap vermesi beni ziyadesiyle memnun etmiştir. Bu olumlu karar Belediyemizin toplumumuza sıcak yaklaşımının bir göstergesidir. Gent Türk ve Emirdağ halkı adına herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Veli Yüksel’in, Emirdağ ve Gent arasında Göç’ün tarihçesi ve İzlenimlerini kaleme aldığı kitabı Gent Belediye Başkanı Mathias De Clercq’e takdim etti.
![](https://www.afyonturkeligazetesi.com/images/files/2023/11/656702a85ad5b.jpg)
EVREN ATCI