Reklam

Egemen Güven kendini buldu

ING Basketbol Süper Ligde ilimizi başarıyla temsil eden HDI Sigorta Afyon Belediyespor’un bu sezonki başarısında pay sahibi olan Egemen Güven, mücadeleci kimliğiyle temsilcimizde kendini buldu. Başarılı oyuncunun performansını www.basketfaul.com ise mercek altına aldı.

Egemen Güven kendini buldu
13 Ocak 2021 - 08:44

HDI Sigorta Afyon Belediyesporun başarılı oyuncularından Egemen Güven, bu sezon oynadığı oyunla göz kamaştırıyor. Güven, uzun yıllardır yapamadığı sıçramayı bu sezon yaparak hem kendi adından söz ettirmeye başladı hem de takımına sağladığı katkıyla başarıda büyük pay sahibi oldu.
Genç oyuncunun başarısını mercek altına alan www.basketfaul.com oyuncuyla ilgili analizini paylaştı. www.basketfaul.comun analizi şu şekilde:
Karşıyaka'nın çok güçlü kadrolarında genç bir oyuncu olarak yıllarını kaybettikten sonra Telekom'a geldi, fazla değişen bir şey olmadı... Beklediğimiz Egemen'i gecikmeli de olsa nihayet bu sezon gördük. Afyon Belediye ilk başlarda sürpriz gibi görülen, tekrarlandıkça normal kabul edilen galibiyetleri alırken bunda Egemen Güven'in rolü de büyük oldu.
Sezon başında back-up'ı olduğu Evaldas Kairys sakatlanıp takımın tek uzunu olarak kaldığında Afyon'da düşüş bekleyenler yanıldılar çünkü Egemen çok fazla artan süresine rağmen pota altında güçlü kalmayı başardı. Son zamanlarda ise Evaldas'la birlikte sahada kalıp 4 numara gibi oynamaya başlayıp portföyünü genişletti.
23 maçta 10.8 sayı, 7.4 ribaund, 1.6 asistle oynarken 4 maçta double double yaptı. Her iki elini kullanarak ve özellikle çengel atışlarıyla sırtı dönük oynayan en etkili Türk uzunlardan biri, son dönemde yüzü dönük oyununu da geliştirmeye başladı. Göz yaşı damlalarını, potanın tam karşısından değil, çok daha zor açı olan kenarlardan da atabiliyor. Pick and roll savunmasında büyük gelişim göstermiş olsa da, hem daha iyi savunma, hem de 4 numara için ayaklarını daha fazla çabuklaştırmak zorunda. Afyon Belediye'nin savunma prensipleri çerçevesinde switch yaptığında çok fazla sırıtmıyor. Şut mekaniğinde bir sorun olmadığı için şimdilik fazlaca denemediği uzak mesafe şutları ona zenginlik katacaktır. Her antrenman öncesi ve sonrasında şutunu geliştirmek için özel çalışma yaptığını biliyoruz.  
Koçu Can Sevim, Egemen Güven'in bundan sonraki kariyer planlamasıyla ilgili olarak şu yorumu yapıyor: Onda Euroleague potansiyeli var ancak merdivenleri birer birer çıkmalı. 3 basamak birden atlamasını risk olarak görürüm. 
Sonuç olarak... Egemen'in önünde aksilik olmazsa 10 yıldan çok fazlası var ve büyük hedefler onun için hala çok geçerli.”
>>Cumhur Bursalıoğlu

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum