Reklam

ÇİFTÇİMİZ VE ÜLKEMİZ KAZANACAK

Yağlı Tohum İşleme Tesisi yatırımı için Türkiye’de organik gıda sektöründe yer alan Biosmyrna Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş. firmasına OSB de 11.900 m2 büyüklüğünde parselin tahsisi gerçekleştirilerek ilk adımlar atıldı.

ÇİFTÇİMİZ VE ÜLKEMİZ KAZANACAK
15 Eylül 2020 - 12:59 - Güncelleme: 15 Eylül 2020 - 13:01

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, Üyeler Dinar Ticaret Sanayi Odası Başkanı Abdullah Bağırkan ve İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Çetin ile şirket yetkilileri arasında sözleşme imzalanarak OSB önemli bir yatırımı bünyesine kazandırdı.
Tesiste yağlı tohumlar imalata yapılacak
Tesiste Organik soya fasulyesi, ayçiçeği tohumu, kanola tohumu, keten tohumu gibi yağlı tohum ürünlerinin kırma, presleme ve yağının alınması işlemlerinden geçirilerek yarım yağlı ya da tam yağlı olarak elde edilen küspelerin yem hammaddesi olarak dökme ya da paketli şekilde satışı ve ayrıca üretim sonrası elde edilecek organik ham soya, ayçiçeği, kanola ve keten tohumu yağlarının dökme olarak satışı planlanmaktadır.
Çiftçimiz ve ülkemiz kazanacak
Şirket yetkilileri Mustafa Çakıroğlu, İbrahim Koyuncu ve Ali Akcan toplantıda ülkemizde yağlı tohum üretiminin yetersiz olması nedeniyle, gereksinim duyulan yağın büyük bir kısmının doğrudan ham yağ olarak veya yağlı tohum olarak ithal edilmek suretiyle karşılandığını belirterek;“Ham yağ temininde dışa bağımlılığımız yıldan yıla artarak devam etmektedir. Gereksinim duyulan yağlı tohumların tamamının, ülkemizde yetiştirilmesi açısından büyük bir tarımsal potansiyel bulunmaktadır. Bizde bu adımda sermayenin ithalata değil üreticiye yani ülkemizde kalmasını istiyoruz. Tesisimiz sağlayacağı doğrudan istihdam ve nakliye gibi yan sektörlere yapacağı etkinin yanında bölge çiftçisine de ekonomik katkı sağlayacaktır” dedi.
OSB yönetimi yatırım için teşekkür ettiler
Firma yetkilileri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, Üyeler Dinar Ticaret Sanayi Odası Başkanı Abdullah Bağırkan, İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Çetin ve OSB Bölge Müdürü İbrahim Er’e teşekkür ederek, yatırımın kendimiz ve OSB’niz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. OSB Yönetim Kurulu da yatırım için bölgemizi tercih ettiklerinden dolayı şirket yetkililerine teşekkür ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.>>Hayati Kanat
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum