Reklam

CHP İL BAŞKANLIĞINDA GÖRGÖZ DÖNEMİ

CHP Afyonkarahisar İl Kongresi Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in katılımıyla gerçekleşti. Özel’in Katip Başkanlığını yaptığı kongrede 4 adaydan en çok oyu alan Yalçın Görgöz, CHP İl Başkanlığına seçildi.

CHP İL BAŞKANLIĞINDA GÖRGÖZ DÖNEMİ
01 Mart 2020 - 19:00 - Güncelleme: 01 Mart 2020 - 19:22

CHP Afyonkarahisar İl Kongresi CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in katılımıyla gerçekleşti. İl başkanlığı için 4 adayın yarıştığı kongreye; CHP Grup Başkan Vekili CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in yanı sıra, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet İnkaya, CHP il yönetimi, CHP il ve ilçe delegeleri ile partililer katıldı. Nevzat Ercan, Yalçın Görgöz, Ramazan Akgöz, Ertuğrul Yılmaz ve Umut Kılıç’ın aday olduğu İl Kongresinde Mevcut Başkan Nevzat Ercan son anda adaylıktan çekildi. Kongre sonrası yapılan seçimlerde; Yalçın Görgöz 101, Ramazan Akgöz 82, Ertuğrul Yılmaz 38, Umut Kılıç 32 oy aldı. Böylece CHP Afyonkarahisar Yeni İl Başkanı Yalçın Görgöz oldu.

“45.5 milyon Suriyelinin yerleşmesine sebebiyet verdiler”

Grup Başkan Vekili Özgür ÖzelKongrede katip başkanlığına Grup Başkan Vekili Özgür Özel seçilirken, Özel, burada partililere hitaben bir konuşma yaptı.  Özel ilk olarak Suriye’de Mehmetçiğe yönelik rejim unsurları tarafından düzenlenen saldırıya değindi. Özel, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak Mehmetçiğimize girişilen bu haşin saldırıyı tam bir kararlılıkla kınıyoruz, nefretle karşılıyoruz ve bu yaşananlardan dolayı sorumluluğu olanların bunla ilgili hesap vermesi gerektiğini de kayda geçiriyoruz. Muhatap olunan ülkedeki kendi vatandaşlarını Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında düzensiz göçmenlere, sığınmacılara dönüştüren siyaseti de, oradaki iç savaşı da, orada vesayet savaşı yürüten dünyanın süper güçlerini de, onların Türkiye’ye tutumlarını da bir kenara not ediyoruz. Not etmemiz gereken önemli bir eksiklik te partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in sırf Cumhuriyet Halk Partililere değil, Türkiye’yi yönetecek, daha sonra daha sonra kendi koltuğunda oturacak herkese bıraktığı altın öğütlere vardır. ‘Komşuların iç işlerine karışmamak, komşunun toprak bütünlüğüne saygılı olmak, komşudaki devlet dışı unsurları değil, komşudaki meşru hükumetleri muhatap kabul etmek varken, Suriye’deki bir takım iç karışıklıkları fırsat bilip o süreçte başka hayaller kuranlar, komşunun torak bütünlüğüne saygılı olmayıp başındakinin gitmesi için gün sayanlar, komşudaki Emevi Camiinde namaz kılmak için süre tayin edenler ve oradaki muhaliflere her türlü desteği sağlayarak orada bir rejim değişikliğini körükleyenler komşudaki iç savaşın bitmemesine, 45.5 milyon Suriyeli sığınmacının Türkiye’ye gelip yerleşmesine sebebiyet verdiler” dedi.
“İnsanları vatanından eden savaş ve iç savaşlara karşıyız”
Savaş ve iç karışıklıklara karşı bir parti olduklarını kaydeden Özer, “Öncelikle kayda geçirmek gerekir ki; Cumhuriyet Halk Partisi Sosyal Demokrat bir partidir. Sol değerlere sahip bir partidir. Ve Cumhuriyet Halk Partisi göçmene değil, göçmen oluşturan politikalara, sığınmacılara değil, insanları vatanından eden başta savaş ve iç savaş kışkırtıcılığı gibi yanlış politikalara karşıdır. Bugün Türkiye’nin batıya bir siyasi şantaj olarak göçmenleri yollaması, yönlendirmesiyle ilgili sürecin kendisi çok uzun süredir, batının duyarsızlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu konudaki diplomatik yetersizlikleri, devleti yönetenlerin maalesef sığınmacıları Merkel’le el tutuşup adeta kurban pazarlığı yaparmış gibi ‘3 milyon Euro olmaz, 6 milyona bizde kalsınlar diye el sallamakta Merkel için de Türkiye Cumhuriyeti içinde göçmen oluşturan politikalara, sığınmacılara değil, insanları vatanından eden başta savaş ve iç savaş kışkırtıcılığı gibi yanlış politikalara karşıdır” diye konuştu.
“İnsanlık tarihine geçecek kara birer lekedir”
Türkiye’nin sığınmacılara kapıları açması ile Yunanistan’ın gaz bombası sıkmasının insanlık tarihine geçecek kara bir leke olduğuna vurgu yapan Özel, şu ifadelere yer verdi: “Bu süreçte açtım kapıları yürüyün bakalım E-5’ten deyip karda kışta, çoluk çocuk onları sınır kapılarına doğru yönlendirmekte, Yunanistan’ın kendisine sığınma talep edenlere kapıları kapatıp gaz sıkması da insanlık tarihine geçecek kara birer lekedir. En temel insan hakkı barınmak ve sığınmaktır. Bu coğrafyada yaşayan herkeste geçmişte göçmendi, bizlerde en çok göç alan coğrafyalardan bir tanesiyiz. Bundan sonrada bu coğrafyaya ne gelen nede buradan giden bitecektir. Türkiye Cumhuriyeti bütün kısıtlı imkanlarına rağmen göçmenlerle ilgili çok zaman, çok para harcamasına rağmen ve bunu Türkiye’de iç politikada elbette önemli bir eleştiri konusu ama dünyaya karşı övünçle söylerken bu son günlerde yaşananlar Türkiye’yi de gelecekte sıkıntılı duruma düşürecektir.”
“Ülkemizde, Dünyada barış istiyoruz”
Bir gün Putin Türkiye'nin kuzey sınırındaki petrol kaçakçılığının Erdoğan ailesiyle ilişkilendirildiğinin bir videosunu Birleşmiş Milletler güvenlik konseyinde izleteceğini söylediği gün Rusya'ya özür mektubu yazıldığını belirten Özel, şunları söyledi: "Uçağın düşürülmesi, FETÖ'cülerin işi oldu. Türkiye ondan vazgeçti. Rusya'nın kucağına gitti. Amerika'yla Avrupa Birliğine mesafeyi açtı. Avrupa Birliği Amerika'da geçtiğimiz süreçte Halk Bankası'nın soruşturması, öyle bir noktaya geldi Türkiye'yle ilgili öyle müheydeler gündeme geldi. Türkiye ekonomisi öyle tehdit altına alındıki; Amerika'da o günlerde Erdoğan ve ailesinin mal varlığını, bütün dünyada araştıracağını söylediği gün Trump'la ilişkiler bir anda düzeldi ve bu kez Rusya'ya karşı başka bir hamleye girişildi. Ukrayna'ya gidilip 200 milyonluk barış yapıldı. İl hak denildi Amerika'nın dostu, Rusya'nın düşmanı olundu. Rusya'nın nasırına basıldı."
“Tüm siyasi partilerle ortaklaşılmalı”
Atatürk'ün yurtta barış, dünyada barış söylemini bütün CHP'li olarak sahiplendiklerini savunan Özel, şöyle konuştu: "Bunu sadece bize değil, bütün ülkemize sunulan bir ebedi vasiyet olduğunu biliyoruz. 100. yılında Atatürk'ün kurduğu meclise savaş kararı değil kalıcı barışı tesis etmek yakışır. Bunun için geçmişte yapılan hatalar bırakılmalı. Tüm siyasi partilerle ortaklaşılmalı. Etkin bir diplomasi yürütülmeli. Suriye sorununa kalıcı diplomatik çözüm bulunmalı, Mehmetçiğimizin bir tanesinin daha burnu kanamamalıdır. Ülkemizde, dünyada barış istiyoruz."
Görgöz, 101 oyla başkan seçildi
Dilek Ve temenniler kısmında ise CHP Milletvekili Burcu Köksal yaptığı konuşmada hükümetin Suriye politikalarını eleştirdi. Kogrede adaylara 15’er dakika söz verildi. Konuşmaların ardından yapılan seçimlerde 265 delegeden 255'i oy kullandı. Yalçın Görgöz 101, Ramazan Akgöz 82, Ertuğrul Yılmaz 38, Umut Kılıç 32 oy aldı. Böylece CHP Afyonkarahisar Yeni İl Başkanı Yalçın Görgöz oldu.
YALÇIN GÖRGÖZ’ÜN LİSTESİ
ASİL
İrfan Göktürk, Ömer Oruç, Alev Doğru, Arzu Duman, Ali Çalı, Devrim Ölmez, Mesude İntepe, Özgür Topsakal, Gülümser Türk, Caner Peynirci, Ayhan Zeybel,Ahmet Köksal, Sezai Yılmaz, Nuri Akşit, Sadullah Şahin, Rahim Dede, Tuncer Serdaroğlu, Turgut Akyıldız, Bülent Bilir, Fevzi Şahancan,
ÜST KURULTAY DELEGELERİ
Yalçın Görgöz, Ali Arıkan, Barış Can, Mehmet Kahraman, Raşit Güneş, İsmail Taylan, Ali Selvi, Ertuğrul Şahin, Tunay Türkmen, Ahmet Demir, Tuğrul Akkuş, Ahmet Hakan Uyan
 >>Hayati Kanat
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum